Hlavní navigace

Rok 2005 - zájem o nové nemovitosti poroste, jejich ceny budou jen mírně růst nebo stagnovat

Praha, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla v loňském roce celkem 11 164 hypotečních úvěrů ve výši 12,4 mld.Kč, což v porovnání s rokem 2003 představuje nárůst o 29 % v počtu a o 34 % v objemu. Opět více než 99 %, konkrétně 11 080 hypotečních úvěrů za 11,7 mld. Kč, bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla ve srovnání s předcházejícím rokem na 1052 tisíc korun, tedy o 8 %.

Sdílet

Zájem o hypotéky poroste i letos. Nahrává tomu fakt, že ceny kvalitních nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako ceny stavebních pozemků v okolí velkých měst by měly mírně růst či stagnovat. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je také možné vybírat ze široké nabídky starších bytů. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce, říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Ceny nemovitostí již vloni nerostly jako v minulosti, naopak na mnoha místech stagnovaly a u panelových domů dokonce klesaly, někde až o 15 %. Na druhou stranu reálné mzdy lidí rostou, úrokové sazby se drží na nízké úrovni a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi.

Tradičně nejvíce hypotečních smluv uzavřela vloni Hypoteční banka v Praze a středních Čechách (z celkového počtu téměř čtvrtinu úvěrů). Zvláště rozvojové příměstské lokality Prahy a velkých měst jsou pro investory zajímavé. Rozšiřování průmyslových zón má v dané oblasti pozitivní dopad i na trh s nemovitostmi. Lidé preferují byt nebo dům v příjemném prostředí se zelení, s občanskou vybaveností a dopravní dostupností do centra, dodává k tomu J. Sadil. Rostoucí zájem o hypotéky je patrný i v regionech. Příkladem je Karlovarsko. Příjmy obyvatel jsou zde nízké a ceny nemovitostí patří k nejvyšším. Přesto tu Hypoteční banka poskytla vloni o 45 % hypoték pro fyzické osoby víc než v roce předchozím. Největšího nárůstu počtu (59 %) i objemu (86 %) nově sjednaných úvěrů občanům však dosáhla Hypoteční banka v Jihomoravském kraji.

Podobně jako v roce 2003 si i vloni více než polovina (53 %) klientů vzala hypotéku především na nákup nemovitosti. Pokračuje tak trend, že Češi si více kupují hotové domy a byty. V roce 2000 bylo na nákup nemovitosti určeno jen 42 % hypoték. Naopak podíl úvěrů poskytnutých na výstavbu nemovitosti i nadále klesá, ze 42 % v roce 2000 na současných 21 %, tj. polovinu. Co se týče typu nemovitosti, kolem 60 % klientů Hypoteční banky minulý rok žádalo o úvěr na rodinný dům a jen necelých 30 % si pořídilo byt.

Hypoteční banka poskytla v Jihočeském kraji úvěry za jednu miliardu

České Budějovice, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla loni v Jihočeském kraji celkem 917 hypotečních úvěrů ve výši 999 milionů korun. Oproti roku 2003 to představuje nárůst o 26 % v počtu a 41 % v objemu. Téměř všechny úvěry, konkrétně 907 hypoték za 943 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše úvěru pro fyzické osoby vzrostla na 1040 tisíc korun, tedy o 7 %.

Zájem o hypotéky podporuje zejména růst reálných mezd a nízké úrokové sazby, konstatuje ředitel českobudějovické pobočky Hypoteční banky Jiří Císler a nastiňuje příznivý vývoj na trhu s realitami v regionu: Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž patří zejména České Budějovice, Tábor a Český Krumlov, stagnují, nebo rostou jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je v kraji vysoká poptávka. Staví se však i nové bytové domy a developeři přitom přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

V jižních Čechách si nejvíce lidí (56 %) bere hypotéku na pořízení jednogeneračního rodinného domu mimo velká města, dalších 8 % klientů na pořízení rodinného domu se dvěma byty. „Co se týče účelu, je polovina námi poskytnutých úvěrů určena na nákup nemovitosti, čtvrtina připadá na výstavbu a 12 % na rekonstrukce,“ dodává Jiří Císler a dokumentuje tak trend posledních pěti let: Češi z hypoték stále méně financují výstavbu nemovitostí, dávají přednost koupi hotového domu či bytu.

V Brně je na rozdíl od ostatních měst v regionu největší zájem o byty

Brno, 10. února 2005 – Celkem 998 hypotečních úvěrů ve výši 1,15 mld. Kč poskytla v Jihomoravském kraji vloni Hypoteční banka společně se sítí ČSOB. To představuje meziroční nárůst o 58 % v počtu a o 69 % v objemu. Téměř 99 % hypoték, konkrétně 986 za více než 1 miliardu korun, bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla ve srovnání s předchozím rokem na 1059 tisíc korun, tedy o 17 %.

V Jihomoravském kraji si lidé v posledních pěti letech stále více kupují hotové domy a byty. Více než polovina hypoték (54 %), které loni poskytla brněnská pobočka Hypoteční banky, bylo určeno na nákup nemovitosti, zatímco v roce 2000 to bylo pouze 41 %. Naopak klesá podíl úvěrů poskytnutých na výstavbu nemovitosti – ze 43 % v roce 2000 na loňských 20 %. Co se týče typu nemovitosti, 60 % klientů Hypoteční banky loni žádalo o úvěr na rodinný dům a 30 % si pořídilo byt. Lidé v menších městech a na venkově dávají přednost především rodinným domkům, říká Pavel Soukup, ředitel brněnské pobočky Hypoteční banky, a dodává: Tento typ bydlení je ale v Brně podstatně dražší. Nejlevnější rodinné domy v méně atraktivních lokalitách lze sice pořídit do jednoho milionu korun, ale v lokalitách s občanskou vybaveností, příjemným okolím se zelení a dostupností do centra se ceny pohybují i nad hranicí 10 milionů korun.

Velký zájem o bydlení je na severu a západě Brna, v těsném sousedství přírodních lokalit, a to i navzdory vyšší ceně pozemků. Stavební parcela s inženýrskými sítěmi přijde minimálně na 2000 – 3000 Kč/m². V méně žádaných oblastech jihomoravské metropole lze pozemky pořídit za méně než 2000 Kč/m². Lidé se však podle P. Soukupa zajímají také o finančně dostupnější nemovitosti v okolí města. Nerekonstruovaný panelový byt 3+1 s původním vybavením se prodával v méně žádaných lokalitách za 1 100 000 Kč, v žádaných pak za 1 350 000 Kč. Po celkové přestavbě a rekonstrukci s mírně nadstandardním vybavením se jeho cena vyšplhala až na 1 900 000 Kč. To je srovnatelné s cenami novostaveb standardních zděných bytů, které se převážně prodávaly od 22 000 do 26 000 Kč/m², dodává Pavel Soukup.

V Praze a okolí převládá zájem o nové rodinné domy, u bytů není stáří nemovitosti rozhodující

Praha, 10. února 2005 – V Praze a středních Čechách poskytla Hypoteční banka společně se sítí ČSOB v loňském roce celkem 2 756 hypotečních úvěrů za 3,9 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2003 to představuje v počtu i objemu nárůst o 21 %. Více než 99 %, konkrétně 2 744 hypoték za 3,8 mld. Kč, bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činí 1398 tisíc korun a je nejvyšší v celé ČR.

Počet hypoték, které Hypoteční banka poskytla v Praze a Středočeském kraji, představuje z celkového množství uzavřených smluv téměř čtvrtinu a objem dokonce třetinu. Zájem o hypotéky poroste i letos. Ceny nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako ceny stavebních pozemků v okolí velkých měst by měly stagnovat, nebo růst jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je také možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, říká ředitel pražské pobočky Hypoteční banky Jindřich Roun. K tomu je třeba ještě připočítat rostoucí reálné mzdy, nízké úrokové sazby, nabídkové akce developerů a předpokládané zvýšení DPH na stavební práce od roku 2008, které by mohlo přinést nárůst cen nemovitostí.

Nejvíce hypoték (42 %) si lidé v Praze a středních Čechách berou na pořízení bytu, nebo pořízení rodinného domu s jedním bytem (40 %). V případě rodinných domů převažuje poptávka po nových nemovitostech, zájem je i o jejich pronájem, u bytů není stáří nemovitosti rozhodující. Většina klientů (61%) za peníze z hypotéky nemovitost kupuje, jen pětina investuje do výstavby a 7 % do rekonstrukce. Zbytek tvoří úvěry na vypořádání úvěry či půjčky, dědického podílu nebo neúčelové úvěry.

Průměrná cena za m2 nového bytu dosahuje v Praze v centru 64 000 Kč, v širším centru 44 000 Kč a v okrajových částech 37 000 Kč, u dalších středočeských měst se jedná zhruba o polovinu. U starších bytů v širším centru města se platí za m2 30 000 Kč v Praze, 23 000 Kč v Poděbradech, 22 000 Kč v Říčanech a od 10 000 do 18 500 Kč v ostatních městech kraje. „Průměrné tržní nájemné za standardní byt 2 až 3+1 se v závislosti na lokalitě pohybuje v Praze mezi 10 000 a 20 000 Kč a v dalších městech regionu od 4000 Kč v případě okrajové části Kolína do 12 000 Kč u bytu v centru Kladna či Berouna. Přitom standardní hypotéka ve výši 1,5 milionu korun s dvacetiletou splatností představuje měsíční splátky kolem 9000 Kč,“ dodává J. Roun.

Zájem o nové rodinné domy na Královéhradecku stoupá

Hradec Králové, 10. února 2005 – Celkem 1 287 hypotečních úvěrů ve výši 1,2 mld. Kč poskytla v Královéhradeckém kraji v loňském roce Hypoteční banka společně se sítí ČSOB. To je po Praze a Středočeském kraji nejvíce co do počtu i objemu z celé České republiky. Tyto výsledky představují meziroční nárůst o 21 % v počtu a o 35 % v objemu. Téměř všechny hypoteční úvěry byly určeny občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše úvěru pro fyzické osoby vzrostla na 936 tisíc korun, tedy o 10 %.

V našem regionu trvá zvýšený zájem o rodinné domy v širších centrech měst a lokalitách s dobrou dopravní dostupností do centra. Konkrétně se jedná o Hradec Králové a jeho okolí, Jičín, Trutnov, Vrchlabí, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, lázeňská města a rekreační střediska v podhůří Krkonoš a Orlických hor. Celých 64 % hypoték, které jsme loni poskytli, bylo určeno právě na pořízení rodinných domů, říká ředitel královéhradecké pobočky Hypoteční banky František Mareček. Nejvíce úvěrů Hypoteční banky bylo určeno na nákup nemovitosti (45 %), zhruba o polovinu méně připadlo na výstavbu (22 %) a na rekonstrukce (19 %). Potvrzuje to trend posledních pěti let, že Češi si více kupují hotové domy a byty a podíl hypoték na výstavbu klesá.

Zájem o hypotéky poroste i letos. Nahrává tomu fakt, že ceny nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako stavebních pozemků v okolí velkých měst by měly stagnovat, nebo růst jen velmi mírně. V minulém roce Hypoteční banka zaznamenala v Hradci Králové snížení cen starších bytů v panelové zástavně, např. u standardního bytu 3+1 na sídlišti Moravské Předměstí činil pokles až 100 000 Kč. Nyní ceny těchto bytů stagnují a v současné době se prodávají za 1,15 až 1,3 mil. Kč. Naproti tomu byla za podpory Města Hradec Králové zahájena developerská výstavba nových bytů v atraktivních lokalitách města, aktuální ceny nových bytů v nabídce se pohybují od 23 000 do 33 000 Kč/m2 dle jejich polohy, velikosti a vybavení. Na Královéhradecku je v nabídce dostatek nových i starších bytů, navíc reálné mzdy rostou a úrokové sazby se drží na nízké úrovni. Svou roli hraje rovněž předpokládané zvýšení DPH na stavební práce od roku 2008, které by mohlo přinést nárůst cen nemovitostí, vypočítává F. Mareček.

Průměrná výše hypotéky na Vysočině se zvýšila o více než 100 tisíc korun, roste zájem o americké hypotéky

Jihlava, 10. února 2005 – Hypoteční banka spolu se sítí ČSOB poskytla v loňském roce na Vysočině 389 hypotečních úvěrů za 392 milionů korun. To představuje meziroční nárůst v počtu o 16 % a v objemu dokonce o 61 %. Více než 98 % hypoték, konkrétně 382 úvěrů ve výši 314 milionů korun, bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše úvěru pro fyzické osoby vzrostla o 111 tisíc korun na 821, tedy o 16 %.

Loňský rok byl podle ředitelky jihlavské pobočky Hypoteční banky Jany Plchové pro všechny zájemce o hypotéku mimořádně příznivý a tento trend by měl pokračovat i letos. Ceny nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako ceny stavebních pozemků v okolí velkých měst by měly stagnovat, nebo růst jen velmi mírně. V realitní nabídce na Jihlavsku sice převažují starší byty, ale rychle se realizují i nové bytové projekty především v satelitech, takže zájemci o vlastní bydlení mají z čeho vybírat. Developeři navíc přicházejí s různými nabídkovými akcemi, vypočítává Jana Plchová. Zájem o hypotéky podmiňují i rostoucí reálné mzdy a nízké úrokové sazby.

Nejvíce hypoték si lidé na Jihlavsku berou na pořízení jednogeneračního rodinného domu (52 %), o byt projevuje zájem jen čtvrtina žadatelů o úvěr. Většina z nich si přitom kupuje již hotovou nemovitost (53 %) a jen necelá pětina se pouští do výstavby. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří téměř 12 % námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává Jana Plchová. Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti, často při opravě, rekonstrukci nebo svépomocné výstavbě. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků. Jihlavská pobočka Hypoteční banky v porovnání s ostatními regiony uzavřela nejvíce amerických hypoték.

Lidé na Karlovarsku dávají přednost starším nemovitostem. Roste zájem i o americké hypotéky

Karlovy Vary, 10. února 2005 – Celkem 372 hypotečních úvěrů ve výši 308 milionů korun vloni v Karlovarském kraji poskytla Hypoteční banka společně se sítí ČSOB. To je v počtu o 44 % a v objemu o 39 % více než v roce 2003. Průměrná výše hypotéky činila 829 tisíc korun.

Co do počtu hypoték poskytnutých Hypoteční bankou zaznamenalo Karlovarsko hned za Brněnským krajem největší nárůst. Příjmy obyvatel zde jsou nízké, ceny nemovitostí naopak s jinými regiony nesrovnatelně vysoké, říká Tomáš Dubský, ředitel karlovarské pobočky Hypoteční banky. Loňský rok však byl podle T. Dubského pro ty, kteří se rozhodli po vlastní bydlení, příznivý. Reálné mzdy se zvyšovaly a sazby se drží na nízké úrovni, takže na hypotéku dosáhne více lidí. Ceny nemovitostí nerostou jako v minulosti, naopak stagnují, nebo dokonce klesají. Také developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi a díky privatizaci bytového fondu měst a obcí je dostatek i starších bytů, o něž lidé projevují větší zájem než o nové.

I na Karlovarsku je zřetelný trend posledních pěti let, že Češi si více kupují hotové domy a byty. V loni karlovarská pobočka poskytla na nákup nemovitosti 57 % úvěrů, na výstavbu pouze 12 %. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří 11 % námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává T. Dubský a pokračuje: Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti, často při opravě, rekonstrukci nebo svépomocné výstavbě. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků.

Nejatraktivnějšími lokalitami v regionu jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Cheb. Průměrná cena za m2 nového bytu v širším centru dosahuje v současné době v Karlových Varech 22 000 Kč, v Mariánských Lázních dokonce 25 000 Kč a v Sokolově 15 000 Kč. U starších bytů se pak platí za m2 17 000 Kč v Karlových Varech, v ostatních městech je velký rozdíl – 16 000 Kč v Mariánských Lázních, kolem 11 000 Kč v Chebu a Ostrově, 8500 Kč v Sokolově a 7500 Kč v Aši a Chodově. Průměrné tržní nájemné za byt 2 až 3+1 se v Karlových Varech a Mariánských Lázních pohybuje kolem 7500 Kč, v ostatních městech od 4000 do 5700 Kč. Standardní hypotéka ve výši 800 000 Kč s dvacetiletou splatností znamená měsíční splátku necelých 5000 Kč. I to je důvod, proč se u nás zvyšuje zájem o hypotéky, dodává Tomáš Dubský.

Na Liberecku roste zájem o rodinné domy, jejich ceny stagnují

Liberec, 10. února 2005 – Hypoteční banka spolu se sítí ČSOB poskytla loni v Libereckém kraji celkem 524 hypotečních úvěrů ve výši 692 milionů korun. To znamená nárůst o 35 % v počtu a o 34 % v objemu proti roku 2003. 98 % úvěrů, konkrétně 512 hypoték za 479 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky činila 936 tisíc korun.

Zájem o hypoteční financování podmiňuje růst reálných mezd a nízké úrokové sazby, konstatuje ředitel liberecké pobočky Hypoteční banky Luděk Klíma a nastiňuje příznivý vývoj na trhu s realitami: Ceny kvalitních nemovitostí v atraktivních lokalitách, k nimž v regionu patří zejména Liberec, Jablonec nad Nisou a Turnov, stagnují, nebo rostou jen velmi mírně. Ceny pozemků v uvedených lokalitách však zaznamenaly růst vyšší. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je v kraji vysoká poptávka. Staví se však i nové bytové domy a developeři přitom přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Nejvíce hypoték (58 %) si lidé berou na pořízení rodinného domu, čtvrtinu na pořízení bytu. Co se týče účelu námi poskytnutých úvěrů, připadá více než polovina (54 %) na nákup nemovitosti, 19 % na výstavbu, 12 % na rekonstrukce a zbytek tvoří hypotéky na vypořádání půjčky či úvěru, dědického podílu, neúčelové úvěry a další, vysvětluje Luděk Klíma. Dokumentuje tak trend posledních pěti let, že Češi z hypoték stále méně financují výstavbu nemovitostí.

Ceny nemovitostí na Olomoucku rostou jen velmi mírně, zájem je hlavně o rodinné domy

Olomouc, 10. února 2005 – Celkem 723 hypotečních úvěrů ve výši 745 milionů korun poskytla loni v Olomouckém kraji Hypoteční banka společně se sítí ČSOB. To je více o 40 % v počtu a o 55 % v objemu než v roce 2003. Kromě pěti úvěrů, tedy 718 hypoték za 663 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činila 923 tisíc korun.

Zájem o hypotéky podmiňuje zejména růst reálných mezd a nízké úrokové sazby, konstatuje ředitel olomoucké pobočky Hypoteční banky Jiří Pacák a dodává: Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž v regionu patří zejména Olomouc a Šumperk rostou jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je v kraji poptávka. Staví se však i nové bytové domy a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Téměř dvě třetiny klientů Hypoteční banky na Olomoucku si vloni pořídilo rodinný dům. 45 % hypoték bylo určeno na nákup nemovitosti, pětina na rekonstrukce a pětina na výstavbu. I v tomto moravském regionu je tedy zřetelný trend posledních pěti let, že Češi z hypoték stále méně financují výstavbu. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří desetinu námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává Jiří Pacák. Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků. O americké hypotéky je zájem především v regionech, v nichž si lidé staví nebo rekonstruují nemovitosti svépomocí.

Zájem o hypotéky na Ostravsku roste, ceny nemovitostí stagnují

Ostrava, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla loni v Ostravském kraji celkem 738 hypotečních úvěrů ve výši 690 mil. korun. To je více o 40 % v počtu a 42 % v objemu ve srovnání s předchozím rokem. Téměř všechny úvěry, tedy 726 hypoték za 666 mil. Kč bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro občany činila 917 tisíc korun.

Zájem o hypotéky podmiňují nízké úrokové sazby a růst reálných mezd. Lidé více investují do vlastního bydlení, které je výhodnější než nájem cizího bytu, konstatuje ředitel ostravské pobočky Hypoteční banky Jan Fux a nastiňuje příznivý vývoj na trhu s realitami: Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž v regionu patří zejména Ostrava a Opava, stagnují, nebo rostou jen velmi mírně. Ceny bytů v panelových domech v méně zajímavých lokalitách dokonce lehce klesají. Poptávka je v kraji zejména po starších bytech, které v realitní nabídce převažují. Je tedy z čeho vybírat. O pořízení vlastního bydlení lidé uvažují také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Dvě třetiny klientů Hypoteční banky na Ostravsku si pořizují rodinný dům, pětina dává přednost bytu. Co se týká účelu poskytovaných úvěrů, 49 % z nich bylo loni určeno na nákup nemovitosti, 23 % na výstavbu a 12 % na rekonstrukce. I v tomto moravském regionu je tedy zřetelný trend posledních pěti let, že Češi z hypoték stále méně financují výstavbu domů a bytů. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří 11 % námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává Jan Fux. Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti, často při opravě, rekonstrukci nebo svépomocné výstavbě. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků.

K bydlení láká pardubická metropole, ceny nemovitostí nadále rostou

Pardubice, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla loni v Pardubickém kraji celkem 708 hypotečních úvěrů ve výši 673 milionů korun. To je v počtu o 10 % a v objemu o 16 % více než v roce 2003. Kromě dvou úvěrů, tedy 706 hypoték za 666 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla na 943 milionů korun, tedy o 11 %.

Těm, kteří chtěli využít hypoték k financování vlastního bydlení, loňský rok mimořádně přál. Reálné mzdy lidí rostly a úrokové sazby hypoték naopak klesaly, konstatuje ředitel pardubické pobočky Hypoteční banky Milan Fryš a nastiňuje, že příznivá situace by měla setrvat i letos: Ceny kvalitních nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž v regionu tradičně patří Pardubice a jejich okolí, Litomyšl a Chrudim, nadále rostou. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů. Staví se však i nové bytové domy a developeři přitom přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Většinu hypoték (62 %) si lidé berou na pořízení rodinného domu, 27 % na pořízení bytu. Zájem je hlavně o kvalitní byty v centru Pardubic. Co se týče účelu námi poskytnutých úvěrů, připadá polovina na nákup nemovitosti, 21 % na výstavbu, 16 % na rekonstrukce a zbytek tvoří hypotéky na vypořádání úvěru či půjčky, dědického podílu, neúčelové úvěry a další, vysvětluje Milan Fryš. Dokumentuje tak trend posledních pěti let, že Češi z hypoték stále méně financují stavby nemovitostí.

Průměrná výše hypotéky na Plzeňsku dosáhla milionu korun, v kurzu jsou domy na klíč

Plzeň, 10. února 2005 – Hypoteční banka spolu se sítí ČSOB, poskytla loni v Plzeňském kraji 595 hypotečních úvěrů ve výši 595 milionů korun. Oproti roku 2003 to představuje nárůst o 32 % v počtu a o 38 % v objemu. Kromě jednoho úvěru, konkrétně 594 hypotečních smlouvy za 593 milionů korun uzavřela banka s občany, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby tak činí téměř milion korun.

Zájem o hypotéky podmiňuje růst reálných mezd a nízké úrokové sazby, konstatuje ředitel plzeňské pobočky Hypoteční banky Antonín Sutnar a nastiňuje příznivý vývoj na trhu s realitami v regionu: Ceny nemovitostí a pozemků v atraktivních lokalitách, k nimž patří zejména Plzeň a Klatovy, stagnují, nebo rostou jen velmi mírně. Díky pokračující privatizaci bytového fondu měst a obcí je možné vybírat ze široké nabídky starších bytů, po nichž je v kraji vysoká poptávka. Staví se však i nové bytové domy a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Lidé uvažují o pořízení vlastního bydlení také v souvislosti s předpokládaným zvýšením DPH na stavební práce od roku 2008, jež by mohlo přinést nejen nárůst cen nemovitostí, ale i výdajů za rekonstrukce.

Polovinu hypoték si lidé v regionu berou na pořízení jednogeneračního rodinného domu, třetinu na pořízení bytu. Co se týče účelu námi poskytnutých úvěrů, připadá polovina na nákup nemovitosti, čtvrtina na výstavbu, 13 % na rekonstrukce a zbytek tvoří hypotéky na vypořádání úvěru či půjčky, dědického podílu, nebo neúčelové úvěry, vysvětluje Antonín Sutnar. Dokumentuje tak trend posledních pěti let, že Češi z hypoték stále méně financují výstavbu nemovitostí

Na severu Čech roste zájem o hypotéky. Ceny nemovitostí jsou zde z celé ČR nejnižší

Teplice, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla loni v Ústeckém kraji 509 hypotečních úvěrů ve výši 431 milionů korun. Oproti roku 2003 to představuje nárůst o 35 % v počtu a o 31 % v objemu. Kromě tří úvěrů, konkrétně 506 hypoték za 408 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby činila 806 tisíc korun a v porovnání s ostatními regiony v ČR je nejnižší.

Výše poskytnutých hypoték je dána kupní silou obyvatelstva, která je v porovnání s ostatními kraji v severních Čechách nejnižší. I přesto se však zájem o hypotéky neustále zvyšuje, konstatuje ředitelka teplické pobočky Hypoteční banky Magdalena Šašková. Reálné mzdy lidí rostou, úrokové sazby se drží na nízké úrovni, ceny nemovitostí v žádaných lokalitách stejně jako ceny stavebních pozemků stagnují, nebo rostou jen velmi mírně. V regionu se objevil rekordní počet nově stavěných bytů a developeři přicházejí s různými nabídkovými akcemi. Nabídka stačí i poptávce po starších bytech.

Slabší kupní sílu obyvatelstva kompenzuje fakt, že ceny nemovitostí jsou ve srovnání s ostatními částmi republiky na severu Čech několikanásobně nižší. Průměrná cena za m² nového bytu v širším centru dosahuje v současné době v Ústí nad Labem 14 000 Kč a v Teplicích kolem 12 000 Kč. Nejdražší jsou v tomto směru Litoměřice s cenou 18 500 Kč/m². U starších bytů se pak platí za m² 7000 Kč v Ústí nad Labem, 5000 Kč v Teplicích a 13 000 Kč v Litoměřicích.

Také v severních Čechách je zřetelný trend posledních pěti let, že Češi si více kupují hotové domy a byty. V loni teplická pobočka poskytla na nákup nemovitosti 61 % úvěrů. Naopak podíl hypoték na výstavbu nemovitosti i nadále klesá a v roce 2004 dosáhl 12 %. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří 11 % námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává Magdaléna Šašková. Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků. O americké hypotéky je zájem především v ,chudších´ regionech, v nichž si lidé staví rodinné domy nebo rekonstruují nemovitosti svépomocí, dodává M. Šašková.

Stabilní ceny nemovitostí a nízké úroky zvyšují zájem o hypotéky i na Zlínsku

Zlín, 10. února 2005 – Hypoteční banka společně se sítí ČSOB poskytla loni ve Zlínském kraji celkem 648 hypotečních úvěrů ve výši 547 milionů korun. To představuje nárůst o 33 % v počtu a o 30 % v objemu ve srovnání s rokem 2003. Kromě dvou úvěrů, tedy 646 hypoték za 534 milionů korun bylo určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla na 827 tisíc korun, tedy o 7 %.

Loňský rok byl podle ředitele zlínské pobočky Hypoteční banky Dušana Machaly pro všechny zájemce o hypotéku mimořádně příznivý a tento trend by měl pokračovat i letos. Ceny nemovitostí a stavebních pozemků v žádaných lokalitách, k nimž patří například Zlín, Kroměříž, Otrokovice, by měly stagnovat, nebo růst jen velmi mírně. V realitní nabídce na Zlínsku sice převažují starší byty, po nichž je také velká poptávka, ale rychle se realizují i nové bytové projekty, takže zájemci o vlastní bydlení mají z čeho vybírat. Developeři navíc přicházejí s různými nabídkovými akcemi, vypočítává D. Machala. Všeobecný zájem o hypotéky podmiňují nízké úrokové sazby a růst reálných mezd.

Nejvíce hypoték (68 %) si lidé na Zlínsku berou na pořízení rodinného domu, o byt projevuje zájem jen 18 % žadatelů o úvěr. Většina z nich (39 %) si přitom kupuje již hotovou nemovitost, 22 % investuje do výstavby a 18 % do rekonstrukcí. Nové lokality rodinných domů vznikají především v blízkosti měst, rekonstrukce se provádí zejména na venkově. Na oblibě získávají americké, tedy neúčelové hypotéky, které tvoří 11 % námi poskytnutých hypotečních úvěrů, dodává D. Machala. Tyto úvěry jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient použít peníze na cokoliv. Většinou je ale investuje opět do nemovitosti. Výhodou je, že odpadá doložení účelu čerpání prostředků. O americké hypotéky je zájem především v regionech, v nichž si lidé staví nebo rekonstruují nemovitosti svépomocí.

David Sahula
specialista PR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).