Hlavní navigace

Julínek: „Rath obětuje pacienty svým osobním ambicím“

Za „závažný“ označil zdravotní stav české populace na tiskové konferenci stínový ministr zdravotnictví za ODS a senátor Tomáš Julínek: „Aktuálně připravované kroky ministra zdravotnictví však směřují jen k jeho dalšímu zhoršování.“ Podle něj Dr. Rath tento stav ignoruje a naopak silou prosazuje nesmyslné zákony a vyhlášky, které ještě více ohrožují nejvíce nemocné občany. Nejdrastičtější dopad lze podle Julínka očekávat od ministrem předkládaného zákona o veřejných neziskových nemocnicích a úhradové vyhlášky pro první pololetí roku 2006.

Sdílet

Dr. Rath chce k prosazení tohoto zákona využít spolupráce ČSSD a KSČM a jeho prostřednictvím následně zrušit 80 dnes funkčních a potřebných nemocnic, komentoval návrh zákona Julínek. „Nejen že jde o vyvlastnění majetku soukromých osob a vytvoření monopolu státu na nemocniční péči, ale především masivní omezení zdravotní péče – na některé pacienty se jednoduše nedostane. V České republice umírá 2,5 krát více lidí na cévní mozkovou příhodu než v západní Evropě,“ říká Julínek. Právě o tyto pacienty nejčastěji pečují nemocnice, navrhované na zrušení.

Ministr Rath také nařídil snížení úhrad pro druhé pololetí roku 2005 o desítky milionů oproti původnímu plánu. Fakultní nemocnice tak byly donuceny přistoupit k razantnímu omezení péče. Omezují proto provoz drahých oddělení a odkládají potřebné operace. Ke splnění takových úkolů jsou ředitelé nemocnic motivování statisícovými částkami. Budou odměňováni nikoliv za poskytování kvalitní péče, ale za to, že budou péči pacientům odpírat. K tomu ředitele nemocnic nutí Rathem vydaný bonusový a sankční řád. Opravdovou katastrofou pro pacienty však bude schválení návrhu úhradové vyhlášky. Pokud mají nemocnice udržet svoji finanční bilanci, budou muset léčit o 20 až 40 procent méně pacientů nebo je léčit významně hůře, varuje Julínek. Každý pátý až třetí pacient s rakovinou nebo infarktem nedostane odpovídající léčbu a čekací doby na odkladné výkony se prodlouží o další měsíce až roky.

Vyhláška také zavádí limit na předpis léčiv. Omezí se tak dostupnost drahých, životně důležitých léčiv, zatímco úhrady velmi levných léčiv (např. paralen) zůstanou paradoxně zachovány. Pacienti budou donuceni bloudit mezi lékaři a prosit o recept, který však dostanou jen těžko. Lékaři se totiž budou oprávněně obávat, že jeho vysokou cenu zaplatí ze svého. Toto platí například i pro nemocné s nádorovými nemocemi.

Rathův návrh úhradové vyhlášky podle Julínka obsahuje ještě jednu zásadní hrozbu pro vážně nemocné pacienty, a to zrušení centrálního nákupu léků. VZP ročně nakupuje centrálně řadu drahých léků celkem za 1,5 miliardy. Jde o léky pro lidi s roztroušenou sklerózou, pacienty závislé na umělé ledvině, hormony pro děti s poruchou růstu nebo léky a dietní přípravky pro děti s dědičnými poruchami metabolismu. Při uplatnění Rathových opatření může nákup těchto léků klesnout až na polovinu.

Podle Tomáše Julínka využívá Dr. Rath pacienty jako rukojmí ke svým mocenským hrátkám. Chová se spíše jako ministr vnitra, který omylem zabloudil do resortu zdravotnictví. Kdyby se věnoval pacientům se stejnou vehemencí, s jakou připravuje demagogické útoky proti svým oponentům, pacienti by mohli oslavovat. Dr. Rath jim však v nejbližší době rozhodně žádný důvod k radosti nechystá, uzavřel stínový ministr.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).