Hlavní navigace

Hledání Svatého grálu s easyJetem

Úspěšný román Dana Browna Šifra mistra Leonarda a jeho česká filmová premiéra, která proběhne 18. května, určitě zvýší počet turistů, kteří neodolají pokušení vydat se po stopách hlavních hrdinů příběhu, Roberta Langdona a Sophie Neveuové, na tajemnou cestu za Svatým grálem. Takový dobrodružný výlet nemusí být ani nákladný, protože některá místa a pamětihodnosti v příběhu se nacházejí v dosahu destinací obsluhovaných společností easyJet.

Sdílet

Z Prahy operuje easyJet celkem 6 linek denně na letiště Londýn Gatwick nebo Stansted, za cenu již od 1150 Kč včetně poplatků. Takže toužíte-li po dobrodružství, můžete i vy nyní uspokojit svou zvědavost, proletět se s easyJet a přesvědčit se na vlastní oči, co je pravdy na teoriích, které autor předkládá ve veleúspěšném románu.

Kde pátrat v Londýně

TEMPLÁŘSKÝ CHRÁM, nedaleko Fleet Street (zastávka metra Temple), www.templechurch.com: Chrám postavili ve 12. století Templáři a stavba je dodnes jedním z nejpozoruhod­nějších středověkých chrámů na území Velké Británie. Chrám se nachází ve změti starých budov a dvorků a v knize hraje klíčovou úlohu. Právě zde začne v příběhu jít do tuhého. Každý pátek ve 13.00 je možné absolvovat tematickou prohlídku chrámu se zaměřením právě na Brownovu knihu a prohlédnout si i místo posledního odpočinku dávných křižáků.

NÁRODNÍ GALERIE: Až půjdete z Fleet Street ke Strandu nebo Trafalgar Square a odtud do Národní galerie, nabídne se vám pohled na mnohé londýnské pamětihodnosti. Národní galerie vlastní jednu z největších sbírek v Evropě, nabízí vstup zdarma a najdete tu Leonardovu Pannu Marii ve skalách.

WESTMINSTER ABBEY (www.westminster-abbey.org): Dejte se po Whitehallu jižně, projděte kolem sídla vlády, premiérova sídla v Downing Street a kolem parlamentu až do Westminsterského opatství. Opatství je skvostnou stavbou, jejíž budování se táhlo od 13. až do 16. století, a představuje jedinečnou součást britské historie. V opatství se pravidelně konají bohoslužby a chrám je používán k oslavě významných událostí nebo ke vzpomínkovým akcím. Rovněž ve Westminsterském opatství byli pohřbíváni významní panovníci, básníci, umělci, architekti, politikové a vědci, například sir Isaac Newton. Právě v této úchvatné stavbě z bílého mramoru učiní Langdon a Sophie klíčový objev.

Více informací najdete na www.visitbritain.com. Prohlídky s průvodce si můžete objednat na www.goldentours.com.

Ostatní místa z románu

Paříž

LOUVRE: Úvodní krvavá scéna knihy začíná ve Velké galerii s jejím úchvatným interiérem, ovšem mnoho je k vidění i hlouběji, pod velkou skleněnou pyramidou jedné z nejúžasnějších obrazových galerií světa. Samozřejmě hlavním tahákem jsou obrazy Leonarda da Vinci: Madona ve skalách a Mona Lisa, které najdete ve sbírce italského malířství na západním konci Denonského křídla. ÚTĚK: Langdon a Neveuová prchali před záhadným detektivem Bezu Fachem po Rue de Tivoli a Champs-Elysées k Vítěznému oblouku, Boulevard Malesherbes, secesní nádraží Saint-Lazare a skončili v Bouloňském lesíku.

CHRÁM SAINT SULPICE, Place Saint Sulpice 75006 (Metro linka 10, zastávka Odeon) Chrám Saint Sulpice ze 17. století je jedním z největších pařížských chrámů. Právě tady mnich Silas, člen Opus Dei, hledal vodítko k tajemství. Chrám se nachází ve čtvrti Saint Germain a je situován na původní „růžové linii“ neboli nultém poledníku (zde vyznačeném tenkou měděnou přímkou na podlaze), který procházel Paříží, než by přesunut do Londýna. Právě tento chrám je významným vodítkem k rozpletení záhady. Můžete jít v Silasových šlépějích od kamenné sochy směrem na sever, přejít chrámovou loď až k obelisku stojícímu vedle sochy svatého Petra. Astronomické hodiny v chrámu Saint Sulpice se používaly k výpočtu přesného data Velikonoc a letního i zimního slunovratu. CHATEAU VILLETTE: Fiktivní domov výstředního historika sira Leigha Teabinga je situován pětatřicet kilometrů od Paříže, pouhých 30 minut jízdy vlakem do Versailles. Pokud se chcete skutečně ponořit do příběhu, můžete v zámku nějakou dobu pobýt. Zámek totiž nabízí pětidenní pobyt nazvaný „Po stopách Šifry mistra Leonarda“.

REGION STŘEDNÍCH PYRENEJÍ: V 11. století byl během první křížové výpravy ve svaté zemi založen první vojenský mnišský řád, Templáři, jejichž poznávacím znamením byl rudý kříž v bílém poli. Tito chrabří válečníci si vybudovali obrovskou reputaci. Po návratu do Francie začali ze svých domů dělat převorské kostely a zemědělské zboží. Byli bohatí, mocní a nakonec se řád rozšířil po celé Evropě. Jejich moc vzbudila závist francouzského krále Filipa Sličného a řád byl v roce 1307 zrušen, jeho majetek zkonfiskován a velmistr řádu byl upálen na hranici. Ve Francii se dochovalo zhruba dvacet míst s templářskou historií: například Sarlat, středověké město nedaleko údolí řeky Dordogne v kraji Perigord, který je proslulý hrady a zámky a kde se nachází i templářský hřbitov (www.ot-sarlat-perigord.fr), opevněná vesnice La Couvertoirade v Larzacu (nedaleko Millau; person.wanado­o.fr/lacouver­toirade; Saint-Cado na břehu Morbihanského zálivu („petite mer“) nedaleko Vannes, krásná vesnice s nenápadnou kaplí; Poët-Laval, vesnice z 12. století nedaleko Montélimar, která se pyšní malou pevností s vinicemi, sady a levandulovými poli (www.drometourisme.com) a nebo Commanderie d’Arville, jedna z nejdochovanějších staveb poblíž Orléans (www.commanderiearville.com).

VATIKÁN, Řím: Navštivte věčné město Řím a poznejte Vatikán, nejmenší nezávislý stát světa a přesto jeden z nejvlivnějších. Sixtinská kaple, dokončená v roce 1484, je jednou z nejnádhernějších sakrálních staveb na světě a v nedávné době v ní například kardinálové hlasovali o novém papeži. Vatikánské muzeum obsahuje řadu nesmírně cenných exponátů, nahromaděných minulými papeži za uplynulá tisíciletí.

POSLEDNÍ VEČEŘE, Chrám sv. Marie Slitovné v Miláně: Jedno ze svých nejslavnějších děl Leonardo namaloval na zeď refektáře chrámu Santa Maria delle Grazie v roce 1495 a dílo je dnes předmětem vášnivých debat o symbolických významech a jejich interpretacích. www.unesco.org

Edinburg

ROSSLYNSKÁ KAPLE (www.rosslynchapel.org.uk). Kaple z 15. století se nachází šest mil jižně od Edinburghu a sehrála významnou roli ve skotských dějinách. Kaple obsahuje enigmatické kamenné artefakty s templářskou, rosikruciánskou, svobodnozednářskou a grálovou symbolikou. Kaple popisovaná jako kamenná tapisérie je pozadím dramatického vyústění Brownova románu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).