Elektronickou aukcí České pojišťovny dnes prošel 10 000. automobil

Elektronické aukce vozidel po totálních škodách spustila Česká pojišťovna poprvé před necelými dvěma lety a dnes dopoledne byl jejím prostřednictvím nalezen zájemce na odkup vozidla s pořadovým číslem 10 000. Jubilejním vrakem byl užitkový vůz Volkswagen Transporter.

Nejčastěji se opakujícím vozidlem ve všech dosavadních aukcích byla Škoda Fabia, ale svého zákazníka tu našel třeba i čtvrt století starý traktor Zetor nebo stavební buňka, která byla převážena jako náklad a poškozena při dopravní nehodě. Elektronické aukce mají jako jednoznačně transparentní a rychlý prodejní kanál velkou budoucnost a dají se použít k prodeji prakticky čehokoliv. Česká pojišťovna je v současnosti jedničkou na poli internetových prodejců vozů po dopravních nehodách.

Česká pojišťovna využívá v likvidaci škod z pojištění motorových vozidel v současné době dva typy aukcí – jednak aukci, kterou provozuje ve vlastní režii a pak aukci AudaSalvage společnosti Audatex. V prvním případě na základě smlouvy s klientem převezmeme jeho vrak, vyplatíme mu celkovou hodnotu vozidla v době před pojistnou událostí a jménem klienta celý prodej vraku realizujeme. U aukce AudaSalvage, která je nejčastější, najdeme majiteli vozu kupce, který na určitou dobu, obvykle po dobu 30 dnů, garantuje cenu za odkup, tedy svou vítěznou nabídku. Pak už je na klientovi samotném, zda této nabídky využije, přibližuje prodejní zvyklosti vedoucí týmu elektronických aukcí ČP Petr Doležal.

Největší internetovou aukci havarovaných vozidel v České republice provozuje společnost Audatex Systems. Naši aukci AudaSalvage dnes využívá celkem 19 subjektů, které do ní umisťují poptávky na prodej havarovaných vozidel. Nejčastěji je to právě Česká pojišťovna, která do aukce vkládá více než polovinu všech vozidel. Na druhé straně aukce je pak zapojeno 190 prověřených obchodníků – kupců z celé České republiky, nejčastěji jsou to obchodníci s havarovanými vozidly, s použitými náhradními díly, vrakoviště či autoopravny, doplňuje Peter Kolník, generální ředitel Audatex Systems. A přidává pár čísel: Průměrný počet nabídek na jeden vůz je v současnosti deset, denně je v běhu kolem 150 aktivních a 30 nových aukcí.

Obecně platí a zkušenosti říkají, že úspěšnost odkoupení vozidla je kolem 20 –35 %. A statistiky České pojišťovny to potvrzují. Jubilejní vrak, který prošel touto aukcí, byl tříletý vůz Volkswagen Transporter, který na první pohled nevypadal na tak nákladnou škodu. Ale pod málo pomačkanými plechy bylo závažné poškození motoru. Speciálně o tento vůz projevilo zájem 17 obchodníků a prodán byl za 119 tisíc Kč. Největší počet zájemců v historii zaznamenala také Fabia, ale „s přívlastkem“ RS. O tuto sportovní verzi se doslova pralo 43 kupců, vzpomíná na aukční historii Robert Szuscik, technický manažer likvidace škod z pojištění motorových vozidel. V aukci Česká pojišťovna nabízela i některé rarity, třeba traktor Zetor z roku 1983, který šťastný majitel vydražil za 95 tisíc Kč nebo novou obytnou buňku, která byla poškozena při přepravě a o kterou soupeřilo 14 zájemců.

I přes klesající prodej ojetých vozidel a sílící vliv hospodářské a finanční krize na automobilový sektor vykazuje internetová aukce AudaSalvage rostoucí tendenci jak v počtu nabídek a zúčastněných partnerů tak v průměrné ceně vydražených vozidel. Do budoucna by naprostá většina nejen totálních, ale třeba i větších částečných škod mohla projít aukčním systémem, který má mnoho výhod. Rychle, pohodlně a velmi transparentně dává dohromady nabídku a poptávku. Žádný jiný princip, než spárování nabídky a poptávky není tak spravedlivý. Podobný systém by v budoucnu mohlo být možné využít i pro výběr opravce pro jakoukoliv škodu na vozidle po dopravní nehodě, který vůz po nehodě opraví nejrychleji, nejkvalitněji a nejefektivněji.