Hlavní navigace

*Ekonom Sedláček získává prestižní ocenění časopisu Yale Economic Review

Yale University, New Haven, Connecticut, USA— Časopis Yale Economic Review jmenuje českého ekonoma Tomáše Sedláčka (29), který je v současné době na stáži na Yale univerzitě, jedním z pěti předních mladých ekonomů na světě. Vydání tohoto čísla se očekává tento pátek 15. prosince 2006.

Sdílet

Sedláček pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla a bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky. V současné době je hlavním makroekonomickým analytikem ČSOB, jedné z největších českých bank. Na Yale studuje od letošního září v rámci stipendia prestižního programu Yale World Fellows a po svém návratu do Čech se před Vánoci vrátí zpět na svou pozici v ČSOB.

„Je pro mne velikou ctí být takto ohodnocen v ekonomickém časopise Yale University a octnout se ve společnosti velice talentovaných a zasloužilých ekonomů a ekonomek“ řekl Sedláček.

Kromě Sedláčka zvolilo Yale Economic Review také Markuse Brunnermeira z Princetonské university, Keitha Chena z Yale School of Management, Rohini Pande z Harvardské univerzity a Lauru Schecter z Wisconsinské univerzity. Článek s podrobným profilem každého z těchto ekonomů je nazván „Young Guns: 5 Hot Minds in Economics.“ Tito jedinci byli univerzitním časopisem vybráni na základě významného přínosu na poli ekonomie – a to z pohledu akademického, korporátního nebo na základě jejich práce pro vládu.

Sedláček začal pracovat pro Havla, když mu bylo 24 let. Později sloužil jako poradce ministra financí při reformě veřejných financí a daňových reforem. V rámci snižování deficitu veřejných financí navrhoval a prosazoval opatření, která směřovala k zajištění dlouhodobého ekonomického růstu a plnění Maastrichtských kritérií tak, aby byla Česká republika připravena k přijetí eura v roce 2010.

Sedláček se narodil v bývalém Československu, ale vyrůstal i ve Finsku a Dánsku. Jako příznivec evropské integrace se podílel na pro-evropské kampani, které předcházela úspěšnému referendu o vstupu do EU v roce 2004. Po téměř pěti letech práce pro čelní představitele České republiky Sedláček před parlamentními volbami 2006 opustil ministerstvo financí a stal se hlavním makroekonomickým analytikem ČSOB. Sedláček se zároveň intenzivně věnuje i akademické činnosti. Přednáší ekonomii, filozofii, etiku a ekonomické aktuality na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a University of New York Prague a bývá častým hostem dalších univerzit. V posledních letech píše na filozofická a ekonomická témata pro vědeckou komunitu i širokou veřejnost a je častým komentátorem ekonomického dění v médiích.

Sedláček byl vybrán jako stipendista v rámci prestižní stáže Yale World Fellows na jaře 2006 a podzimní semestr tráví ve městě New Haven, kde univerzita sídlí. Podzim strávil intenzivním kombinovaným studiem a tréninkovým programem, který byl vytvořen pro 18 vybraných mladých jedinců z celého světa, kteří jsou na začátku svého profesního života, ale již se ve svých oborech zapsali do obecného povědomí. Podmínky účasti v tomto programu jsou extrémně náročné a stipendisti byli letos vybráni z 600 přihlášek z celého světa.

“Studium na Yale bylo každopádně jedním z nejintenziv­nějších a nejvíce obohacujících zážitků v mém profesním životě,” řekl Sedláček. „Je až neuvěřitelné, kolik se toho lze naučit za pouhý jeden semestr, a to jak od profesorů, tak od ostatních stipendistů. Profesoři nám poskytli úžasný přehled o současném vývoji na poli teorie v mnoha vědních oborech, na kterém se navíc často sami osobně podíleli. S ostatními stipendisty jsme se zase mohli podělit o praktické aspekty uvádění těchto teorií do praxe. Doufám, že se mi podaří trochu tohoto ducha Yaleské univerzity přinést s sebou do České republiky – v práci, výuce a veřejné činnosti.“

Yale Economic Review publikuje originální výzkum a věnuje se součinnosti ekonomie a světového dění. Je zaměřen na širokou čtenářskou základnu a v jeho řadách sedí významní ekonomové a myslitelé, jako například eminentní ekonom George Akerlof, nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).