Hlavní navigace

Úroková kalkulačka 2024: kolik vynese spoření v bance?

Rádi byste zhodnotili své úspory a zvažujete, že si kromě běžného účtu v bance nebo záložně zřídíte i účet spořicí? Zda se vám tento krok v konečném důsledku vyplatí a kolik peněz vynesou úroky, vám pomůže spočítat naše spořicí kalkulačka. Ta vám po zadání několika údajů obratem prozradí, jakou částku si za dané období naspoříte.

Výpočet úroků se může sice zpočátku zdát složitý, ale ve skutečnosti to není žádná věda. Stačí zadat výši vašeho počátečního vkladu, výši měsíčního vkladu, sjednanou úrokovou sazbu a předpokládanou délku spoření. Pak už jen zvolíte periodu úročení, kliknete na tlačítko „Spočítat“ a naše kalkulačka úroků vám prozradí, kolik budete mít za danou dobu naspořeno. Kromě toho se vám zobrazí celková vložená částka, samotná výše úroků i suma odvedená na dani.

nápověda
Zadejte částku, kterou chcete vložit jako první vklad.
nápověda
Zadejte částku, kterou chcete pravidelně vkládat každý měsíc.
nápověda
Zadejte úrokovou sazbu, kterou vám banka nebo záložna nabízí.
Délka spoření
nápověda
Zadejte dobu v letech, po kterou nebudete se vkladem nijak nakládat.
nápověda
Vyberte si frekvenci úročení, buď měsíční, nebo roční.

Spořicí účet

Pod pojmem spořicí účet se rozumí takový účet, který slouží ke zhodnocování vložených finančních prostředků. Hodí se tedy pro toho, kdo si může dlouhodobě na stranu odkládat volné peníze, chce je nějakým způsobem zúročit, a tím si vytvořit finanční rezervu. Na rozdíl od termínovaných vkladů lze navíc s vloženými penězi volně disponovat, jelikož na spořicím účtu nemusí být uloženy po celou předem stanovenou dobu.

Úrokové sazby pro spořicí účty jsou sice poměrně nízké, ale v porovnání s běžnými účty dochází alespoň k nějakému zhodnocení. Ačkoliv tedy vaše úspory nedokáží konkurovat inflaci a po výsledném zhodnocení je nutné odečíst ještě 15% daň, finance na spořicím účtu přesto ztrácí hodnotu pomaleji než peníze uložené na běžném kontě.

Kde si založit spořicí účet?

Spořicí účty dnes nabízí většina bank a družstevních záložen, takže možnosti jsou opravdu široké a každý si může najít to, co mu bude nejvíce vyhovovat. Přestože si většina institucí, které tyto účty poskytují, při jejich zakládání nic neúčtuje, v některých případech se můžete setkat s tím, že je požadován počáteční vklad. Ten se obvykle pohybuje v řádu stovek korun.

Spořicí účet se často zakládá jako doplněk k běžnému platebnímu účtu na dobu, která není nijak omezená. Některé banky a záložny dokonce přímo požadují, aby u nich klient platební účet měl, zatímco u jiných je možné spořicí účet založit jako nezávislý finanční produkt. Abyste měli jistotu, že se vám takový účet vyplatí, dejte při jeho výběru pozor i na různé poplatky za jeho vedení.

Úroky na spořicím účtu

Nikoho asi nepřekvapí, že čím vyšší úrokovou sazbu vám banka nebo záložna nabídne, tím výhodnější váš spořicí účet bude. Při výběru spořicího účtu byste však měli zohlednit také to, jak banka či záložna následně s úroky pracuje. Slíbený úrok totiž může být podmíněný konkrétní výší vkladů, a pokud vložené finance na danou sumu nedosáhnou, nebo ji naopak přesáhnou, úročení výrazně klesne.

TIP: Podívejte se na srovnání jednotlivých spořicích účtů

Jestliže váháte, zda si založit spořicí účet, kalkulačka spoření vám ukáže předpokládanou výši úroků. Pokud jde o výpočet úrokové sazby, vždy byste ale měli myslet na další podmínky, které mohou být s vedením účtu spojené.

Úroky se totiž mohou pohybovat v rámci pásmového úročení, což znamená, že finanční instituce po překročení určitého limitu úročí překročenou částku nižším úrokem, než tomu bylo u částky, která limit nepřekročila. Některé banky nebo záložny tak nabízí lepší úroky na nízké částky a ve chvíli, kdy finanční obnos začne narůstat, se úroky sníží. Úrokovou sazbu ale může ovlivnit i doba, po kterou budete finance na účet vkládat.

Výhody spořicích účtů

Hlavním důvodem, proč si lidé spořicí účty zakládají, je větší zhodnocení peněz než na běžném účtu a společně s tím i možnost snížení nepříznivého dopadu současné inflace. Pokud není třeba uskutečnit alespoň minimální počáteční vklad, za zřízení spořicího účtu a většinu služeb navíc obvykle nemusíte nic platit.

Velkou předností spořicích účtů je také jejich flexibilita a vysoká likvidita vložených prostředků. Kdykoliv potřebujete, můžete si sem peníze poslat, nebo je převést na běžný účet, a to v jakékoliv výši a bez sankčních poplatků. Některé banky a záložny vám přitom dovolí najednou využít 100 % vašich finančních prostředků, jiné mají nicméně stanovenou minimální částku, která musí na spořicím účtu zůstat.

Stejně jako v případě termínovaných vkladů a stavebního spoření si lidé u spořicích účtů chválí jejich bezpečnost. Veškeré úspory jsou zde totiž ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 euro, takže se nemusíte bát, že byste o své finance přišli. Ukládání peněz na spořicí účet vám zároveň pomůže vytvořit si finanční rezervu, na kterou budete moci sáhnout v případě jakýchkoliv nečekaných výdajů.

Nevýhody spořicích účtů

Ačkoliv se jedná o velice bezpečnou a jednoduchou formu, jak zhodnotit své finance, úroky na spořicích účtech bývají obvykle nízké a na trhu zároveň existuje i řada lepších způsobů, jak peníze zúročit. Další nevýhodou pak může být nutnost založit si u dané banky i běžný účet nebo skutečnost, že čím vyšší částka se na spořicím nachází, tím nižší je úrok. 

Co je spořicí účet?
Jedná se o takový účet, který slouží ke zhodnocování vložených finančních prostředků. S těmi však lze na rozdíl od termínovaných vkladů volně disponovat. Spořicí účet je vhodný pro ty, kteří jsou schopní na stranu dlouhodobě odkládat volné peníze a chtějí si tak vytvořit finanční rezervu. Ačkoliv jsou dnes úrokové sazby nízké, finance zde ztrácí hodnotu pomaleji než peníze uložené na běžném kontě.
Jak je to s úroky na spořicím účtu?
Při výběru spořicího účtu je dobré zohlednit skutečnost, jakou úrokovou sazbu banka či družstevní záložna klientům nabízí, ale i to, jak s úroky dále pracuje. Mohou být totiž podmíněné konkrétní výší vkladů, přičemž někdy má na úrokovou sazbu vliv také doba, po kterou budete finance na účet vkládat.
Jaké jsou výhody spořicích účtů?
Mezi hlavní výhody patří větší zhodnocení peněz než na běžném platebním účtu, což alespoň částečně snižuje nepříznivý dopad inflace. Se zřízením spořicího účtu pak obvykle nejsou spojené žádné poplatky a další přednosti zahrnují vysokou likviditu vložených prostředků či možnost s penězi volně manipulovat. Veškeré úspory jsou navíc ze zákona pojištěné až do výše 100 000 euro.
Jaké jsou nevýhody spořicích účtů?
Za hlavní nevýhodu spořicích účtů lidé považují nízké úroky, a spousta z nich proto raději volí jiný způsob, jak peníze zhodnotit. Dalším problémem pak může být skutečnost, že banky často vyžadují, aby si u nich klient zřídil také běžný platební účet.
Jak funguje úroková kalkulačka?
Jestliže si chcete spočítat, kolik vám vynese spoření, stačí znát výši počátečního vkladu, výši měsíčního vkladu, sjednanou úrokovou sazbu a předpokládanou délku spoření. Po zadání periody úročení vám pak naše kalkulačka úroků prozradí, kolik za dané období naspoříte, jaké budou úroky i jakou sumu je nutné odečíst na dani.  
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).