Hlavní navigace

Kdy jít do banky pro hypotéku a jakou si vybrat?

Ceny nových bytů od roku 2012 zdraží DPH, ale na stávající byty a nemovitosti vyšší daně vliv nemají. Bydlet se musí a hypotéka je jednou z cest, jak mít vlastní bydlení. 

Na otázky o hypotékách vám odpovídá Jan Bureš z Raiffeisenbank.

Poradna probíhá od pondělí 28. listopadu do neděle 11. prosince 2011 včetně.

Raiffeisenbank je jednou z největších bank na trhu v ČR. Od roku 1993, kdy začala na našem trhu působit, nabízí široké spektrum služeb pro soukromou i podnikovou klientelu. Obsluhuje klienty v síti více než 100 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních a firemních poradců.

V poradně odpovídá

  • Jan Bureš

    (Poradce pro hypotéky)

    Jan Bureš (62) Vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po škole pracoval v PZO Strojexport, pak dlouhá léta jako ekonom v průmyslových podnicích. Od roku 1992 pracuje v bankovnictví, hypotékám se věnuje od roku 1995, a je tak jedním z největších expertů na hypotéky v Česku. V Raiffeisenbank pracuje od roku 2002.

Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.

Dotazy

  • kdy jit do banky pro hypotéku a jakou si vybrat

    Dobry den,
    nastane po roce 2011 změna ve smyslu zrušení naroku odpočtu dane z hypotéky? Nevím jestli byl návrh schválen. Děkuji

    Milos
    11. 12. 2011 6:17
  • Daňové zvýhodnění

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zvažujeme si vzít hypotéku / úvěr ze SS. Výše bude odpovídat cca 2,5 mil. Kč. Předpokládáme splácení cca 25 let. Vzhledem k tomu, že se od 1.1.2012 změní podmínky pro daňové zvýhodnění za úroky, bude to mít při této výši hypotéky vůbec vliv na výši úroků a celkem tedy daňové zvýhodnění? nebo máme s vyřízením hypotéky spěchat do konce roku? Děkuji.

    Lenka
    9. 12. 2011 15:35
  • bydleni zdrazi?

    bydleni je v ceske republice v porovnani s platy asi nejdrazsi na svete (nebo se mylim?). na zaklade ceho ocekavat ze ceny realit pujdou nahoru pri vysoke nezamestnanosti a klesajicich mzdach??

    matous
    9. 12. 2011 14:50
  • finanční zodpovědnost při volbě hypotéky

    Dobrý den,

    rád bych se zeptal na váš názor ohledně délky splácení vs. výše hypotéky vs. přeplacení.

    Je lepší hypotéku natáhnout na co nejdéle, tak, aby byly splátky co nejmenší a byl zachován jakýsi komfort života ale zároveň tak nejvíc přeplatit?

    -a nebo-

    Nastavit délku a výši splátky těsně pod hranici možností a mít splaceno co nejdřív?

    Za předpokladu situace, že člověk má něco naspořeno - řekněme pro půlroční výpadek příjmů.

    jamie.o
    9. 12. 2011 11:58
  • základ na hypotéku vs nájemné

    Dobrý den,

    jsme mladý pár, který v současnosti bydlí v podnájmu v centru města. Platíme 7500 Kč, to jsou celkové náklady na bydlení (nájemné + energie) - dle mého je to za celek nízká částka. Daří se nám uspořit pěkné peníze na základ hypotéky.

    Naším snem je menší domek za městem, jehož cena je v této lokalitě kolem 3 - 3,5 milionů korun. Při rozložení na 30 let a 15% akontaci vychází splátka orientačně na 12000Kč + předpoklad cca 3000 kč energie = 15000 Kč (2x tolik co nyní).

    Myslíte, že se vyplatí být co nejdelší dobu v cenově výhodném podnájmu proto, aby se podařilo naspořit co nejvíce peněz na základ hypotéky + rezervu? Dostaneme od banky lepší podmínky při základu 15% ceny hypotéky a více? Nebo naopak nic nespořit -v dnešní nejisté době eurozóny atp.- a ihned jít do hypotéky a "neplatit cizímu"?

    PS: za 10-20let mi bude přenechán byt, jehož pronájmem bych chtěl platit část hypotéky, případně prodejem dorovnat, takže mě netlačí fakt, že budu splácet až do důchodu

    jamie.o
    9. 12. 2011 11:24
  • Obnova sazby

    Jak se díváte na běžnou praxi bank, kdy stávajícím klientům, kteří hypotéku platí zcela bez problémů, je při otočce fixingu nabídnuta horší sazba než je nabízena klientům novým? Klient tak téměř automaticky musí počítat s tím, že bude po první otočce mít hypotéku za nevýhodných podmínek nebo bude nucen refinancovat...

    Mirek
    8. 12. 2011 16:00
  • Družstevní byt.

    Dobrý den, prosím vás o radu. Chceme koupit družstevní byt a už jsme obešli tři banky. Každá nám půjčí na dobu, než se byt převede do osobního vlastnictví, ale maximálně na dva roky, tuším že je to jakýsi předhypoteční úvěr. Jenže ten byt, co chceme, bude stále družstevní, družstvo je prodávat nebude. Máte tip, jak lze financovat družstevní byt? Stavební spoření nemáme, ale máme u vaší banky účet.

    Martin
    8. 12. 2011 11:38
  • Vinkulace

    Dobrý den, končí mně fixační období a zajímám se o refinancování své hypotéky. Jaké ale bylo moje zděšení, když jsem zjistil, že můj tehdejší finanční poradce zrušil v polovině fixace pojistku k bytu (samozřejmě za mé pomoci) vinkulovanou ve prospěch banky a založil novou na celý bytový dům - bohužel již bez vinkulace. Jaký postih mě čeká od banky? Jak by se k této situaci stavěla Raiffeisen? Děkuji za odpověď

    Misak
    6. 12. 2011 15:25
  • Refinancování překlenovacího úvěru od stavební spořitelny na byt

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Potřebuji přefinancovat úvěr z důvodu snížení splátek , a nevím jestli je vhodná doba to udělat co nejdříve a nebo ještě počkat na pro mne nejvýhodnější dobu v období fixace úroků , což pro mne znamená ještě zhruba 9 měsíců. Obávám se zhoršení podmínek úvěru v příštím roce 2O12 vzhledem k současné finanční krizi a recesi. Co si o tom myslíte , mohu vyčkávat a nebo mám úvěr raději přefinancovat hned ?

    Treperenda
    5. 12. 2011 21:51
  • hypotéka bez dokládání příjmu

    Dobrý den, slyšela jsem, že lze žádat o hypotéku, kde nedokládám příjem, ale banka mi půjčí na základě hrubého obratu z daňového přiznání, víte k tomu nějaké podrobnosti? Děkuji.

    jajča
    4. 12. 2011 20:00
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).