Hlavní navigace

Penzijní spoření

Dobrovolné penzijní spoření vám dává možnost finančního zabezpečení na důchodový věk. V důchodu pak není nutné se spoléhat výhradně na státní systém důchodového zabezpečení, který bude již v blízké budoucnosti čelit závažným problémům. S tímto spořením získáte státní příspěvek.

Proč spořit?

Dobrovolné penzijní spoření (DPS) patří mezi osvědčené konzervativní nástroje, jak si spořit na důchod. Cílem DPS je dát každému občanovi možnost zabezpečit si s předstihem na důchod takovou výši doplňkových příjmů, jakou si sám zvolí. Dlouhodobé spoření je výhodné pro jeho účastníky i pro celou ekonomiku, proto stát toto spoření různě podporuje.

DPS dává svým účastníkům možnost finančního zabezpečení na důchodový věk. V důchodu pak není nutné se spoléhat výhradně na státní systém důchodového zabezpečení, který bude již v blízké budoucnosti čelit závažným problémům. Připojištěním získáte navíc státní příspěvek. Spočítejte si, kolik vám spoření přinese.

Kdo se může spořit?

Účastníkem DPS může být každá osoba starší 18 let s trvalým pobytem na území ČR. Spořit můžete pouze u jednoho penziního fondu v jeden okamžik.

Jaká je státní podpora?

Stát poskytuje státní příspěvky, které se vyplácí účastníkovi v závislosti na výši měsíční splátky. Hodnota státního příspěvku se pohybuje od 90 do 230 Kč. Dále stát nabízí daňové úlevy, které se vztahují na výši měsíčního příspěvku účastníka přesahující 1000 Kč.

Jak bude vyplácena penze?

Penzijní společnosti nabízejí několik druhů penzí, které začnou účastníkovi vyplácet při splnění daných podmínek. Místo penze lze naspořené prostředky získat najednou ve formě jednorázového vyrovnání. Pokud se účastník rozhodne DPS ukončit před vznikem práva na penzi, získává tzv. odbytné.

Jak funguje penzijní společnost?

Penzijní společnost spravuje příspěvky účastníků a státu. Společnost tyto prostředky v souladu se zákonem investuje do státních i soukromých dluhopisů (bez limitu), hypotečních zástavních listů (bez limitu), akcií a podílových listů (max. 25 %), nemovitostí a movitých věcí (max. 5 %) nebo je ukládat na účty u bank (bez limitu, max. 10 % u jedné banky). Společnost také může investovat v zahraničí a to výhradně do státních dluhopisů členských zemí OECD. Hospodaření fondu podléhá státnímu dozoru. Výnosy (min. 85 %) se každoročně rozdělí mezi účastníky.

Hlavní výhody

  • státní příspěvek od 90 do 230 Kč měsíčně
  • daňová úspora při měsíční úložce převyšující  1000 Kč
  • zaměstnavatel může příspěvek na vaše penzijní spoření odečíst ze svého daňového základu až do výše 3 % vašeho vyměřovacího základu
  • doplňkové programy v podobě zvýhodněných pojištění nebo spořicích platebních karet

Nevýhody

  • zhodnocení penzijních společností i přes státní příspěvky a daňové výhody nepokrývá inflaci, celkově je velmi nízké
  • po dobu spoření nelze s vkladem bez sankce a ztráty státních příspěvků nakládat
  • vklady nejsou pojištěny
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).