Hlavní navigace

Sdílejte peníze a získejte vyšší výnos než v bance

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Sdílení aut a nemovitostí už si získalo oblibu po celém světě. Ale sdílet můžete i peníze. Pokud je nevyužíváte, získáte od Ferratum P2P několikanásobně vyšší úrok než od banky.
25. 7. 2016
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Právě včera dalo přednost přespání „u někoho“ před noclehem v hotelu zhruba 50 tisíc lidí po celém světě. Služba Airb’n‘b láme rekordy, a to vznikla jako sanfranciský start-up teprve před 8 lety. Je jakýmsi průkopníkem nové, sdílené ekonomiky, kde lidé sdílejí takřka vše – auto, dům, jachtu, kolo, kabelku nebo i peníze. Stačí málo: rozumná platforma a systém samoregulace pomocí doporučení a hodnocení.

Sdílená ekonomika = nízké ceny + nové technologie


Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed

Dá se namítnout, že nejde o nějakou novinku – ubytovací služby zde přece byly vždycky a stejně tak i banky, půjčovny šatů nebo aut. Jenže to má jeden velký háček – zkuste si porovnat ceny. Internet samotný zásadně snížil transakční náklady, a zatímco před deseti lety bylo poměrně těžké nabízet auto k pronájmu, dnes vám stačí pár kliků myší a nabídky se jenom hrnou. Máte volný byt? Nemusíte hledat právníky ani dlouhodobé nájemce. Prostě jen uděláte pár fotek, vyplníte formulář a přijímáte objednávky. Ale není to jen ubytování.

Ekonomika prochází obrovskou změnou, kterou jí umožňují jednoduché aplikace, GPS v každém telefonu a mnoho dalšího. Když chcete objednat taxík, vidíte, kdo v okolí je schopen a ochoten vás za danou cenu svézt. Vzájemnou důvěru si pak obě strany vybudují skrze další kanály, třeba sociální sítě. Peníze se převádějí jen online a vše probíhá bez jediného úskalí.

Podobně jsou na tom i služby jako například eBay nebo v Česku dobře známé Aukro. Prodejce de facto čehokoliv má najednou svůj vlastní online obchod – stačí si jen nahrát aplikaci nebo se zaregistrovat. Stejně tak weby, které nabízejí sdílení, udělají přes noc z majitele vozu taxikáře. Nejznámější a nejvíce používané jsou samozřejmě nemovitosti a auta, ale sdílet se dá cokoli. Od kousku zeleně ke kempování ve Švédsku přes pračku ve Francii až po pole v Austrálii.

Sdílení jako profit pro obě strany

A pro koho je to výhodné? Pro všechny. Vlastník má z půjčení nevyužívané věci peněžní přínos, zatímco nájemce nemusí řešit její koupi, tedy často nemalou investici. Proto také není sdílení obvykle dominantním příjmem pronajímatelů, je to jen jakýsi přivýdělek.

Nemluvě o tom, že při sdílení domácnosti nebo auta láká hodně lidí poznání jiných. Ať má jít už o kluka z vedlejšího města, který si vyrazí na výlet, nebo pár z druhého konce planety, jenž je na cestě kolem světa. Pro některé cestovatele je dokonce naprosto nepředstavitelné objednat si „konvenční“ hotel a nezažít nic z místní kultury – dalo by se říct, že i když je služba dnes levnější, dokázali by si za ni snad i připlatit, aby nespali v nudném a sterilním hotelu.

Sdílejte peníze se stovkami lidí

Podobné je to i s penězi. Jsou zkrátka lidé, kteří peníze mají, a lidé, kteří momentálně ne, ale potřebují je. Proč je tedy nesdílet? Dá se namítnout, že od toho jsou banky, ty ovšem mají vysoké transakční náklady a navíc investorům neposkytují v dnešní době takřka žádný úrok. Spotřebitelské úvěry svojí úrokovou sazbou zpravidla převyšují deset procent, z čehož se až donedávna mohly těšit pouze banky. Jenže v době dnešní sdílené ekonomiky se díky Ferratum P2P může k takovýmto úrokům dostat jakýkoliv investor.

Ferratum P2P nikdy neinvestujete do jednotlivých úvěrů, takže nejste vystaveni plnému riziku selhání jednoho dlužníka. Investujete totiž do celé skupiny úvěrů (takzvané úvěrové série) skládající se z mnoha dlužníků, kteří procházejí přísným hodnocením.

Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed

Úvěrové série jsou tvořeny více než stovkou jednotlivých úvěrů poskytnutých bankou. Investoři tak získají podíl na úroku ze stovek spotřebitelských úvěrů.

Každý dlužník splňuje přísná kritéria

Návratnost u jakéhokoli podnikání založeného na půjčování peněz závisí především na platební morálce dlužníků. Pro Ferratum je naprosto klíčovým prvkem pro výběr zodpovědných dlužníků (a minimalizaci nesplácení úvěrů) jejich hodnocení.

Společnost Ferratum má více než 1,2 milionu zákazníků. Na základě desetileté zkušenosti v oblasti spotřebitelských financí pečlivě vyhodnocuje každého dlužníka. Ti, kteří žádají o úvěr, jsou posuzováni s využitím nejmodernějšího hodnocení na základě 1000 datových položek. Úvěr nedostane například ten, kdo má bydliště na úřadě, nebo člověk, který nemá úvěrovou historii. Takové kontroly umožňují co nejpřesněji předvídat platební morálku dlužníků.

Pokud dlužník přesto splácet přestane, společnost Ferratum vykoupí zpět každý úvěr, který je v prodlení se splátkou přes 60 dní, ve výši 85 % z nesplacené jistiny. To znamená, že pokud jeden dlužník ze sta nebude splácet, celkový pokles výnosu investice bude maximálně 0,15 %, protože jeden delikventní dlužník představuje pouze jednu setinu úvěrů v sérii.

Ferratum nicméně dělá všechno proto, aby dlužníci spláceli řádně a k těmto případům vůbec nedocházelo.

Reference jako klíč k důvěře investora

Trend sdílené ekonomiky dnes připomíná dobu před 15 lety, kdy lidé začali nakupovat online. Zpočátku se báli, protože systému nedůvěřovali, ale jakmile si jej „osahali“ a našli důvěryhodné servery, jejich strach opadl a dnes online prodej v mnoha sektorech válcuje ten tradiční. Podobné obavy panují i ve sdílené ekonomice – dobře si je lze představit u sdílení nemovitostí: majitelé se o ně bojí, zatímco nájemníci zase řeší, zda bude byt vypadat stejně jako na fotkách. Klíčové jsou proto vzájemné reference.

V případě projektu společnosti Ferratum získá investor reference o dlužnících, kteří jsou prověřeni systémem a u nichž probíhá několikastupňová kontrola. Vše je jednodušší, než se zdá. Odhalit podvodníka je dnes díky technologiím daleko snazší.

Budoucnost vlastnictví je ve sdílení

Dnešní doba nahrává sdílení prakticky všech zdrojů. Zastánci sdílené ekonomiky předpovídají, že tento typ nahradí vlastnictví. Po autech a bytech jsou na řadě peníze. Banky totiž nejsou schopny nabídnout produkt, který by přinášel vyšší zhodnocení, než je na spořicím účtu, a raději hromadí zisky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).