Hlavní navigace

Půjčky P2P jsou zajímavou investiční příležitostí

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Je mnoho způsobů, jak investovat své volné prostředky. Tradiční nástroje mohou doplnit také nové alternativy. Proč zkusit právě P2P?
29. 9. 2016
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Doba investorům skutečně příliš nesvědčí. Akcie rostou mírně, dluhopisy mají nízký výnos a banky nenabízejí žádný úrok. Vyvstává tedy otázka, do čeho má smysl investovat. Alternativou mohou být P2P půjčky, které nabízí například společnost Ferratum Czech. Jaké místo by u investorů měly zaujímat? Porovnejme si jednotlivé investiční instrumenty mezi sebou.

Banka


Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed

Když dnes hledáte úložiště pro svoje peníze v bance, nenarazíte na žádný rozumný výnos. Úroky na spořících účtech leží u nuly a na termínovaných vkladech jakbysmet, ukládat peníze se tam dnes proto vůbec nevyplatí. Spořicí účty svým výnosem nepřesáhnou jedno procento. Termínované vklady se někdy přes jedno procento přehoupnou, ale na druhou stranu na nich máte peníze na určitou dobu fixované. Proto by v bance nemělo ležet více než je trojnásobek vašeho platu. Jinak tam peníze jen leží a „stárnou“ inflací.

 

Dluhopisy

Koupit v dnešní době například státní dluhopis není také žádná výhra. Je to vlastně ještě horší varianta, než nechat peníze na účtu. Důvodem jsou extrémně nízké úrokové sazby. Takřka polovina dluhopisů zemí eurozóny se obchoduje se zápornou úrokovou sazbou. Zjednodušeně řečeno: když nakoupíte dluhopis Německa, ještě mu za uložení svých peněz platíte. Takže vaše úspory nepřibývají, nýbrž se tenčí.

Reality

V dnešní době jedno z nejvíce rostoucích aktiv na trhu. Obzvláště v Česku vlivem nízkých úrokových sazeb hypoték a nedostatku bytů ceny nemovitostí rostou jako o závod. Jistě není špatný nápad koupit dům nebo byt, jen je třeba si uvědomit, že taková investice vyžaduje velké množství prostředků a následnou péči. Investovat do nemovitostí se proto vyplatí především těm šťastlivcům, kterým na účtu zbývá až příliš mnoho peněz.

Zlato

Nejvýkonnější komodita letošního roku zažívá své „zlaté“ období. Poté, co investorům v posledních pěti letech prodělal skoro polovinu, je tu renesance žlutého kovu. Zlato se dá uchopit hned několika způsoby. Buďto investicí do zlaté cihly nebo slitku, pořízením investiční mince, anebo koupí akcií těžařů nebo indexového fondu. Každý z těchto způsobů má své pro a proti. Je jen na každém člověku, co je mu nejbližší. Zlato dnes každopádně v portfoliu běžného investora má své místo. A to zhruba z jedné třetiny.

Akcie a podílové fondy

Investovat do akcií už není žádnou novinkou. V posledních letech akcie svým držitelům poměrně slušně vydělávaly. I když doba začíná být nejistá. Zejména pak po posledních událostech ve Velké Británii a Turecku mají investice do akcií stále svůj význam i pro běžného člověka. Vhodnější je přitom držet raději předem nastavený koš akciových titulů, protože sázet vše na jednu kartu se nevyplácí. Ideálním způsobem je tak indexový fond, který má u průměrného střadatele zabírat zhruba třetinu jeho volných peněz. Výhodou je navíc fakt, že akcie obvykle posilují v době, kdy zlato ztrácí a naopak. Dochází tak k rozumnému doplnění těchto dvou aktiv.

P2P půjčky

P2P půjčky jsou na českém trhu novinkou. Nicméně ve Spojených státech nebo v Británii s nimi mají již dlouholeté zkušenosti. Princip je jednoduchý: když máte hodně peněz, můžete je půjčit někomu, kdo jich naopak nemá zrovna nazbyt. A vybrat si můžete z mnoha variant. Buď je půjčíte jednomu člověku za vysoký úrok, nebo si vyberete více lidí, mezi které tuto svou investici rozprostřete. Určit svého dlužníka si přitom můžete sami, anebo lze využít skladbu více než stovky různých dlužníků.

„Pro větší diversifikaci je vždy lepší zvolit takového poskytovatele P2P půjček, u kterého investujete mezi větší skupinu dlužníků, protože snižujete riziko nesplacení úvěru,“ říká Guido Teot, ředitel Ferratum Czech.

I investice do P2P má tedy dnes v našem rozhodování své místo. Poslední třetina volných prostředků by měla jít tímto směrem. Přičemž platí to samé, jako při investici do akcií. Nikdy nesázet vše na jednu kartu. V tomto případě na jednoho člověka, kterému svoje prostředky půjčíte.

Jedna třetina ve zlatě, jedna v akciích a jedna v P2P půjčkách

Zlato + akcie + P2P – tak by v dnešní době mohlo vypadat ideální rozptýlení volných peněžních prostředků. Stále se držíme konzervativního investování do více druhů aktiv. Jen spořicí účty, termínované vklady a dluhopisy byly nahrazeny P2P půjčkami. Důvod je jasný. Doba dosavadním nástrojům nepřeje a peníze směřované tímto způsobem tak trochu tlejí… Lepší je proto své peníze poskytnout například společnosti Ferratum Czech, která očekává výnos ve výši 8 – 9 % ročně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).