Hlavní navigace

Kreditní karta

Kreditní karty se od karet debetních liší ve způsobu čerpání finančních prostředků. Zatímco debetní kartou můžete čerpat až do výše svého zůstatku na účtě (či do výše kontokorentu), kreditní kartou čerpáte výhradně na úvěr. Kreditní karta není vázána na běžný účet, ale na samostatný úvěrový účet.

Zapamatujte si: kreditní karta = úvěr. Debetní karta = vaše peníze.

Jak získat kreditní kartu?

Lepší podmínky lze získat, pokud máte dobrou historii u vaší banky. V praxi to znamená, že banka hodnotí vaše chování a následně vám nabízí své další produkty. Důležitým ukazatelem je i pravidelný příjem. Podle něj banka určuje výši úvěrového rámce.

Proč mít kreditní kartu

Mít u sebe kreditní kartu je velmi dobrý nápad, na kterém nemůžete prodělat. S kreditní kartou získáte vynikajícího pomocníka pro váš rodinný rozpočet. Při vhodném plánování můžete využívat bezúročné období a půjčujete si peníze doslova zadarmo. Kreditní karty jsou prioritně určeny pro platby, ale u některých finančních instutucí jsou výhodné i výběry z bankomatů. Bezúročné období se na našem trhu pohybuje od 40 do 76 dnů.

Jakým způsobem se úvěr splácí?

Jednou za měsíc vám banka zašle vyúčtování a vy zpětně splácíte úvěr. Máte na výběr ze dvou možností. První z nich je splatit úvěr jednorázově, druhou variantou je rozložení úvěru do pravidelných splátek. Každý měsíc se musí splatit nejméně 5 – 10 % z dlužné částky včetně úroků (podle banky). Splátky ale mohou být i vyšší a úvěr lze splatit i jednorázově. Většina bank nabízí bezúročné období, které se nejčastěji pohybuje od 40 do 76 dnů, po které jste osvobozeni od splácení a úroků.

Jak je úvěr úročen?

Úroky u kreditních karet jsou poměrně vysoké. Banky ve svých sazebnících nabízejí měsíční a roční vedení úvěru. Měsíční výše může dosáhnout i 2,5 %. Zpravidla se měsíční úroková sazba pohybuje okolo 1,5 %. Roční úroková sazba může pokořit hranici 20 a více procent. Čerpání úvěru prostřednictvím kreditních karet je v některých případech i vyšší než u spotřebitelských úvěrů. Podívejte se na srovnání kreditních karet.

Jaké poplatky se platí?

Zatímco vydání kreditní karty bývá většinou zdarma, její vedení už zpoplatněno je. Výše ročního poplatku za vedení karty je závislá nejen na podmínkách banky, která kartu vydala, ale i typu karty nebo rozsahu doplňkových služeb a pojištění, které se ke kartě váží. Zapomenout bychom neměli ani na poplatky za správu úvěru, transakce kartou anebo poplatky za překročení úvěrového rámce nebo nesplacení úvěru. Připlatit si obvykle budete muset i za vydání duplikátu kreditní karty, změnu PINu anebo prodloužení doby splatnosti.

Jak používat kreditní kartu?

Použití kreditních karet je stejné jako u debetních karet. Na rozdíl od debetních karet je však draze zpoplatněn výběr hotovosti, a ten se navíc až na výjimky úročí.

Bonusy za použití kreditní karty

Některé banky nabízejí svým klientům různé bonusy za používání kreditních karet. Nejčastěji se po použití kreditní karty připíše na účet majitele karty procentní částka z uskutečněné trasankce. Procentní suma se nejčastěji pohybuje v rozmezí 0,5 – 4 % z transakce.

Hlavní výhody

  • skvělý nástroj pro správu rodinných a osobních financí
  • bezúročné období od 40 do 76 dnů na bezhotovostní platby
  • u vybraných karet lze bezúročně vybírat i hotovost
  • neřešíte nedostatek finančních prostředků a máte vždy po ruce trvalou rezervu
  • kreditní kartu lze využít i v zahraničí, získáte lepší kurzy, než při hotovostní platbě
  • nemůžete-li vyčerpané peníze vrátit najednou, splacíte je v měsíčních splátkách
  • získáte další výhody v podobě doplňkových a bonusových programů za platbu kartou
  • její používání vás nemusí stát ani korunu ročně a ještě získáte bonusy a výhody
  • nepotřebujete účet v bance, kreditní karta je zcela nezávislá
  • můžete se pojistit proti nesplácení úvěru z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu nebo smrti

Dejte si pozor na:

  • vysokou úrokovou sazbu bez možnosti ji snížit dalšími programy
  • měsíční poplatky za vedení karty, resp. úvěrového účtu
  • absenci internetového náhledu na karetní transakce během účetního období
  • absenci dokoupitelných služeb (např. pojištění úvěru, cestovní pojištění apod.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).