Přece možnost přeúčtovat poplatek za platbu klatou zákazníkovi existuje více než pět let! Nejdříve to umožnila VISA a po několika letech i EC/MC. A i předtím to fugovalo – ne jako poplatek za platbu kartou, ale jako sleva za platbu v hotovosti. Že je to tak málo rozšířené svědčí o tom, že i přes poplatky se obchodníkům platby kartou vyplatí.
Vlákno názorů k článku
Za platbu kartou mohou obchodníci nově požadovat poplatek
Re: Co je na tom nového?
není na tom myslím nic nového: http://www.profit.cz/clanek/priplatky-za-kartyna-vlastni-nebezpeci.aspx
Re: Co je na tom nového?
Nove je to, ze do novembera priplatky boly iba pre karty MasterCard, teraz su mozne i pro karty Visa atd..
Re: Co je na tom nového?
Pro VISA byly možné už před EC/EM (napřed v Americe a později i ve zbytku světa), jen kolem toho nebyl takový humbuk, jako když to zavedla EC/MC. Nakonec obchodníci tuto možnost (kterou mají už několik let) stejně nevyužívají – já jsem zatím nenarazil na obchod, kde by při platbě kartou přiúčtovali poplatek (a to ani v té Americe).
Re: Co je na tom nového?
V Asii kromě hypermarketů naprosto běžný, většinou příplatek 3,2 %. Proto se tam všechno platí cash.
Re: Co je na tom nového?
V Dominikánské republice chtěli dokonce 10 % ! Tak jsem vybral z bankomatu :D
Re: Co je na tom nového?
V Praze, na Haštalském náměstí (u Kozí ulice), v jakémsi kvelbu s skleněnými cetkami pro turisty jsem před 4-mi lety viděl za platku hotovostí slevu ještě větší. 15%, nebo dokonce 30%. Už si přesně nepamatuji. Viselo jim to ve výloze.