Spočítejte si...

Zavřít

Z poradny: Osobní bankrot odstartuje dlouhý život v askezi

Lze vyhlásit osobní bankrot během mateřské dovolené? Kolik si mohu přivydělat prodejem kosmetiky po bytech? Musím jako student zdanit vedlejší příjmy? Výběr z poradny, kterou pro vás Měšec.cz exkluzivně připravil.

Specialistka na poradenství

Už jen dva dny můžete využít naši jedinečnou poradnu, kterou pro vás redakce Měšce.cz připravila ve spolupráci s Romanou Juříčkovou, odbornou kontultantkou, na téma daní a sociální politiky státu.

Daň z příjmů

Když si budu přivydělávat prodejem výrobků v rámci multi-level marketingu, musím platit z rozdílu daň? Prodával bych jen občas.

Pokud se jedná pouze o občasný prodej, jde o příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů, kde jsou příjmy do 20 tisíc ročně od daně osvobozeny.

Bojíte se daní? Nevyznáte se v sociálních dávkách? Kolik zaplatíte u lékaře? S Měšcem je to hračka. Využijte speciální sekci, která vás provede všemi hlavními změnami.

Daň z převodu nemovitosti

Koupil jsem novostavbu v roce 2005. V roce 2006 ji prodávám se ziskem 70 000 Kč a tento rok dochází k připsání peněz na účet. V roce 2007 podávám daňové přiznání za předchozí rok, daním zisk 70 000 Kč. V březnu roku 2007 dochází k zápisu do katastru, o 2 měsíce později platím daň z převodu. Nyní v roce 2008, když chci daň z převodu zaplacenou v roce 2007 uplatnit jako výdaj, finanční úřad mi tvrdí že to nelze, kvůli § 10 zákona o dani z příjmů. Že jsem jí měl zdanit současně se ziskem za rok co jsem prodal novostavbu. To je podle mě nemožné, platba za převod v roce, kdy jsem danil zisk z prodeje, ještě neproběhla.

Příjem z prodeje nemovitosti se zdaňuje v roce, v němž jste tento příjem obdržel, ve vašem případě tedy za rok 2006. Pokud ke skutečnému prodeji a následně zápisu do katastru došlo až v roce 2007 a následně jste zaplatil daň z převodu nemovitosti, kterou si chcete uplatnit jako výdaj (opravdu není možné tento výdaj uplatnit samostatně ve zdaňovacím období roku 2007 podle § 10 zákona o daních z příjmů), napadá mě jedině možnost podat dodatečné daňové přiznání na daňovou povinnost roku 2006, kde uplatníte navíc tento výdaj. Podmínky pro podání dodatečného daňového přiznání jsou uvedeny v § 41 odst. 4 zákona o správě daní a poplatků, podmínkou pro jeho uplatnění je skutečnost, že není možné využití mimořádných opravných prostředků, a to obnovy řízení (podle § 54 zákona o správě daní a poplatků) a přezkoumání daňového rozhodnutí (podle § 55b zákona o správě daní a poplatků). Zda bude možné využít mimořádné opravné prostředky záleží na konkrétních okolnostech.

Sociální a zdravotní pojištění

Jsem student denního studia starší 26 let (osoba bez zdanitelných příjmů). Musím si platit zdravotní i sociální pojištění? Mohu se při studiu přihlásit na Úřad práce a neplatit nic?

Jako student starší 26 let máte povinnost platit zdravotní pojištění. Přihlásit se k důchodovému pojištění nejste povinen, tedy pojištění platit nemusíte, v tom případě se vám ale tato doba nebude započítávat do doby účasti na pojištění. Máte ovšem možnost se k tomuto pojištění přihlásit dobrovolně jako samoplátce. Jako student denního studia nemůžete být zaevidován na Úřadu práce.

Jsem studentem prezenčního studia státní vysoké školy, je mi 23 let. Roční čistý příjem mám 29 000 Kč. Po výpočtu mi vyšla platba sociálního pojištění ve výši cca 7 400 Kč a zdravotního pojištění cca 2 000 Kč. Zdravotni pojištění mi problémy nedělá, ale žil jsem v domnění, že pokud si vydělám do cca 40 000 Kč ročně, nebudu platit sociální pojištění, jde-li o vedlejší činnost. To se to za rok 2007 změnilo?

Jako student denního studia jste považován za osobu provozující vedlejší samostatnou výdělečnou činnost (§ 9 odst. 6 písm. e) zákona o důchodovém pojištění). Takováto osoba je účastna důchodového pojištění, pokud její čisté příjmy přesahují za rok zákonem stanovenou částku (pro rok 2007 je to cca 48 tisíc Kč). Pokud tuto podmínku nesplňujete, jste účasten důchodového pojištění, pokud se dobrovolně k této účasti přihlásíte.

Sociální dávky

Jsem student denního studia starší 26 let. Mám jako jednotlivec – samostatná domácnost, mám nárok na nějaké sociální dávky?

Pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi jako student starší 26 let nesplňujete podmínku hmotné nouze, tedy nemáte nárok na žádné dávky pomoci v hmotné nouzi. Jste-li vlastníkem nebo nájemcem bytu, můžete uplatnit příspěvek na bydlení, pro jeho účely však bude rozhodující příjem všech osob, které v tomto bytě mají hlášeno trvalé bydliště.

Do kdy mohu nejpozději zažádat o přídavky na děti za měsíce 10, 11 a 12/2007?

Dávky státní sociální podpory je možné uplatňovat tři měsíce zpětně. Tedy přídavek na dítě za říjen 2007 je možné uplatnit do konce ledna 2008.

Bydlím společně s prarodiči v jejich bytě a jsem studentem denního studia na VŠ. Zároveň pobírám příspěvek na děti, nyní 700 Kč, protože mě už neživí rodiče. Za jakých podmínek budu mít nárok na příspěvek na bydlení a jaká by byla jeho výše?

Nárok na příspěvek na bydlení může uplatnit vlastník nebo nájemce bytu. Pokud bydlíte u prarodičů, kteří jsou vlastníky nebo nájemci bytu, vy nárok na příspěvek na bydlení uplatnit nemůžete.

Insolvenční zákon

Mohu vyhlásit osobní bankrot, pokud jsem na mateřské dovolené jako samoživitelka dvou dětí.

Insolvenční zákon neobsahuje žádná zvláštní ustanovení ve vztahu k osobám na mateřské dovolené, ženy pečující o dítě či jiné skupiny, které se mohou dočasně nacházet ve složité sociální či ekonomické situaci. Insolvenční řízení lze tedy vést i proti samoživitelce dvou dětí na mateřské dovolené. Úpadek takovéto osoby by byl patrně řešen v tzv. nepatrném konkursu (tj. „zrychleném konkursu“). Podobně jako v exekuci i v tomto řízení platí, že předmětem prodeje nemohou být věci, které dlužník nezbytně potřebuje pro uspokojení hmotných potřeb svých či své rodiny (včetně zdravotních potřeb, oblečení ditěte apod.). Alternativou u nepodnikající samoživitelky může být řešení úpadku tzv. oddlužením. Výhodou oddlužení je to, že neuhrazené závazky dlužníka po úspěšně provedeném oddlužení zanikají (což u konkursu neplatí). Základní podmínkou oddlužení je, že dlužník doručí soudu návrh na oddlužení nejpozději do 30 dnů od podání insolvenčního návrhu věřitelem, popřípadě současně s insolvenčním návrhem, který podává sám. Zákon ovšem předepisuje dokumenty, které musí dlužník k návrhu na oddlužení předložit (příjmy za poslední 3 roky, očekávané příjmy na příštích 5 let). Dále musí dlužník usilující o oddlužení počítat s tím, že je třeba uspokojit 30% hodnoty všech závazků, nedohodne-li se s věřiteli jinak.

Autorem této odpovědi je Ivan Barabáš z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Chcete se dozvědet více? Navštivte naši poradnu!

Anketa

Považujete "osobní bankrot" za dobré řešení předlužení?