Pracuji z domova. Jaká jsou pravidla a odlišnosti?

Práce z domova je pohodlnou alternativou k docházce do zaměstnání. Má ale svá omezení. Na co máte při práci z domova nárok a s čím naopak počítat nemůžete?

Zaměstnavatel se s vámi může dohodnout, že pro něj budete konat práci na jiném místě, než je pracoviště, tedy centrála či jeho sídlo. Může se jednat o jakékoliv dohodnuté místo výkonu práce, obvykle jde v těchto případech o bydliště zaměstnance. Čtěte více: Odmítáte dojíždět 300 km do práce? Při výpovědi se vás nezastane ani soud

Takto dohodnutému režimu práce se „hezky česky“ říká prostě a jednoduše „práce doma“ či „práce na dálku“ a zaměstnanci „domácí pracovník“. V poslední době se však rádoby vzletně nazývá „homeworkingem“ či „teleworkingem“ atp.  Čtěte také: Zdánlivá maličkost v pracovní smlouvě bude stát vašeho chlebodárce tři platy

V pracovní smlouvě či dodatku k ní nebo jiné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se pak vedle obecných náležitostí a specifického místa výkonu práce dohodne zejména způsob předávání a odevzdávání práce, případná povinnost zaměstnance být zaměstnavateli k dispozici v předem stanovenou pracovní dobu, jakož i případná povinnost zaměstnance dostavovat se na pracoviště zaměstnavatele v určitou dobu (např. 1 konkrétní den v týdnu v určitou hodinu). Součástí dohody je také souhrn vašeho vybavení pracovními pomůckami od zaměstnavatele, případná kompenzace nákladů na práci jako třeba na elektrickou energii (pro počítač nebo nějaký stroj, na kterém doma pracujete) atp. I při výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele jste ale povinni pracovat osobně, nikoliv za pomoci svých rodinných příslušníků. Čtěte také: Nejčastější omyly a mýty o brigádách a přivýdělcích

Lícem volnost, rubem omezený nárok na náhradu příjmu

Podle ust. § 317 zákoníku práce se na zaměstnance, který vykonává práci mimo pracoviště zaměstnavatele, nevztahuje úprava rozvržení pracovní doby, prostojů ani přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy. Máte proto možnost sjednanou práci vykonávat v době, která vám vyhovuje. Čtěte také: Výluka: Jaké jsou vaše nároky, když vám zaměstnavatel nepřiděluje práci?

Pro účely poskytování náhrady mzdy nebo platu za dobu prvních 14 kalendářních dní (resp. v době od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2013 prvních 21 kalendářních dnů) pracovní neschopnosti je však nutno, byť třeba jen fiktivně, rozvrhnout pracovní dobu do směn. Čtěte také: I brigádník na neschopence může mít nárok na náhradu odměny a nemocenské

Je ale samozřejmě také možné, aby se s vámi zaměstnavatel dohodl, že práce musí být konána v určitou konkrétní dobu, pokud např. pracujete jako konzultant na telefonu pro zákazníky zaměstnavatele, či je to potřeba z důvodu součinnosti s jinými pracovníky atp.

Jako domácí zaměstnanec ale nemá nárok na mzdu nebo plat nebo náhradní volno za práci přesčas ani za práci ve svátek. Čtěte více: Kdy lze nařídit práci přesčas a jak ji proplatit?

Placené volno jen na svatbu a při úmrtí člena rodiny

Zaměstnanci, který pracuje mimo pracoviště zaměstnavatele, nepřísluší náhrada mzdy nebo platu, tedy placené volno jako jiným zaměstnancům, při jiných důležitých osobních překážkách v práci (např. z důvodu ošetření nebo vyšetření u lékaře), pokud příslušné nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se upravují osobní překážky v práci na straně zaměstnance, nestanoví jinak. Náhrada mzdy nebo platu podle tohoto předpisu přísluší domáckému zaměstnanci pouze při pracovním volnu v souvislosti se svatbou a úmrtím, které jsou uvedeny v bodech 5 a 6 přílohy k tomuto právnímu předpisu.

 Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytuje na:

  • 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
  • 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
  • nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec  obstarává pohřeb těchto osob.

Pracovní volno se poskytuje na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu. Náhrada mzdy nebo platu vám ale přísluší pouze za 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu můžete čerpat také jako rodič na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytuje pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu také dítěti při svatbě rodiče.

5 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 20. 7. 2011 13:10