Mateřská pro OSVČ: Víte, že méně než 7600 Kč po porodu dostat nemůžete?

Při výpočtu měsíční mateřské mohou jít na leckterou OSVČ mrákoty. Víte ale, že stát vám ji od narození dítěte může doplatit do výše 7600 Kč měsíčně?

Než si rozebereme téma dnešního článku, připomeňme si poslední novinky v oblasti peněžité pomoci v mateřství (lidově mateřské) pro OSVČ. I přes nemalou pozornost, kterou tomuto tématu věnujeme, nám totiž do redakce chodí nemálo dotazů, pro jejich zodpovězení si stačí najít poslední vydané články.

Novým rokem začala platit nová pravidla, která prakticky znemožnila budoucím maminkám OSVČ řídit si výší zálohy na nemocenské pojištění samotnou výši mateřské.  Čtěte více: Rok 2011: Konec snu o maximální mateřské

Jaká je mateřská nyní, pokud rozhodné období šťastnějších maminek zasáhlo ještě do roku 2010, a v jaké výši je mateřská pouze podle nových pravidel, jsme počítali v článku: Mateřská pro OSVČ je almužna. Raději si na mateřství spořte stranou 

Odpověď na otázku, jak mít potomka a netřít bídu s nouzí, jsme hledali v článku Jak přivést na svět potomka a nepřijít na mizinu?

A na fakt, že na mateřskou může od určité doby matka – OSVČ poslat otce – zaměstnance (a vylepšit si tak výši mateřské) jsme upozornili v článku Kdy vás vyjde levněji poslat na mateřskou a rodičovskou otce?

Co možná nevíte

Pro budoucí maminky, které si vydělávají jako OSVČ a lomí rukama nad mateřskou kolem 4 tisíc Kč, máme dobrou zprávu. Pokud totiž vaše peněžitá pomoc v mateřství (PPM) nedosahuje výše rodičovského příspěvku (7600 Kč), dostanete od porodu mateřskou dorovnanou o rodičovský příspěvek právě do hranice 7600 Kč. 

Na výši PPM se nic nezmění. Od narození dítěte ale získáte také rodičovský příspěvek, který vám mateřskou do zmíněné úrovně dorovná. Po dočerpání mateřské pak začnete čerpat rodičovský příspěvek podle standardních pravidel. Čtěte více: Rodičovská 2011: O tisícovku měsíčně méně a porodné jen pro chudé

Dorovnání PPM rodičovským příspěvkem stanovuje zákon 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře v ustanovení § 30 b) odst. 4: Má-li  v  rodině  jeden  z  rodičů  v  kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,  rodičovský  příspěvek  náleží,  jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu  mezi  rodičovským  příspěvkem  a  těmito  dávkami nemocenského pojištění.

Jak ho získat?

Rodičovský příspěvek vám bude vyplácet oddělení státní sociální podpory úřadu práce. Zde je nutné v rámci žádosti o dávku doložit formulář Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Formulář poskytují úřady práce nebo jej lze stáhnout z internetu. Na něm pak Okresní správa sociálního zabezpečení potvrzuje, od kdy do kdy a v jaké denní výši vznikl nárok na PPM, řekla serveru Měšec.cz Jana Buraňová z Oddělení komunikace České správy sociálního zabezpečení s tím, že kvůli potvrzení je třeba se obrátit na OSSZ příslušnou dle sídla zaměstnavatele nebo jeho mzdové účtárny. Není třeba chodit osobně, stačí zaslat poštou, dodala Buraňová.

Podle paní Buraňové netrvá vystavení potvrzení o PPM nijak dlouho a získat ho můžete na příslušné OSSZ na počkání. Je ale nutné o toto potvrzení požádat až poté, co vám byla vyplacena alespoň první měsíční PPM.

O dorovnání rodičovským příspěvkem pak můžete požádat až po narození dítěte, protože k žádosti potřebujete jeho rodný list a občanský průkaz váš a případně i otce dítěte. Se žádostí o dorovnání mateřské rodičovským příspěvkem moc neváhejte, protože vyplacen může být maximálně 3 měsíce zpětně.

Standardní čerpání rodičovské není ovlivněno

Také se ptáte, zda neovlivní čerpání rodičovské ještě během pobírání PPM následnou výši či dobu čerpání příspěvku po dočerpání mateřské? Na tuto podrobnost jsme se ptali už přímo na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) a odpověď nám přišla trošku šalamounská: Rodičovský příspěvek náleží rodiči nejdříve od narození dítěte. Má-li rodič nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), náleží mu rodičovský příspěvek od této doby, jen je-li vyšší než PPM. Náleží mu ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM. Podle dosavadní úpravy není stanovena celková částka, která může být vyplacena na rodičovském příspěvku. Rodičovský příspěvek náleží rodiči ve stanovené měsíční výši do stanoveného věku dítěte (2,3,4,7 a 15 let), vysvětlila poněkud tajemně serveru Měšec.cz Táňa Svrčková, zástupkyně tiskové mluvčí MPSV.

Z poznámky, která poukazuje na to, že celková částka příspěvku není nijak omezena a dávka náleží do stanoveného věku dítěte, usuzujeme, že standardní čerpání rodičovského příspěvku nebude nijak ovlivněno.

Budoucnost je ve hvězdách

Vzhledem k tomu, že na světě už je ale návrh na jiný princip čerpání příspěvku, můžeme toto tvrdit s jistotou jen do konce tohoto roku. Nový návrh totiž počítá s tím, že by se stanovila celková částka příspěvku a na rodičích by pak bylo, za jak dlouho jej vyčerpají.

Zda dorovnávání peněžité pomoci v mateřství rodičovskou do výše 7600 Kč (výši 11 400 Kč neuvažujeme, protože tu mohou zvolit pouze maminky, které mají mateřskou alespoň ve výši 380 Kč denně, tedy 11 400 měsíčně a tudíž by na dorovnání ani neměly nárok) i nadále neovlivní celkovou vyplacenou částku při pozdějším standardním čerpání příspěvku, to už je ve hvězdách.