Spočítejte si...

Zavřít

Jak jsou pojištěny vklady v bance a co s drahým autem, které je účetně šrot?

Kdo získá hypoteční úvěr, může získat státní úrokovou dotaci, ale pro její získání je třeba splnit podmínky. Firemní auto má stále vysokou prodejní cenu, ale podle legislativy je důležitá účetní hodnota. Zaměstnanec se raduje, firma prodělává. Jak jsou pojištěné vklady v bance? Odpovědi na vaše otázky.

Jak získat státní dotaci k hypotéce?

Je mi 29 roků, od června 2006 splácím hypotéku. V roce 2008 došlo ke změně fixace, od června 2008 běží 3letá roční fixace s úrokem 5,6 p.a. Mám půjčku ve výši 2 milonů na 30 let. Mám nárok na dotaci? Moc děkuji za odpověď. V.H.


Ivana Ševčíková

Zřejmě máte na mysli příspěvky k hypotečnímu úvěru osobám mladším 36 let. Podle nařízení vlády č. 249/2002 Sb., ve znění nařízení vlády č. 32/2004 Sb., které tuto problematiku upravuje, musíte splnit několik podmínek.

Za prvé, musíte být mladší 36 let. Pokud jste vdaná, musí toto kritérium splňovat i Váš manžel.

Za druhé, v době podání žádosti nesmíte mít ve vlastnictví, ani ve spoluvlastnictví jinou nemovitost než tu, kterou jste zakoupila s pomocí hypotečního úvěru, k němuž požadujete podporu. Jste-li vdaná, musí opět tuto podmínku splnit i Váš manžel.

Za třetí, tato nemovitost (pouze byt nebo rodinný dům s jedním bytem) musí být stará nejméně dva roky a musí se nacházet na území ČR. Dále po dobu poskytování podpory v ní musíte trvale bydlet a musí být ve Vašem výlučném vlastnictví (případně ve společném jmění manželů).

A co je nejdůležitější, písemnou žádost o poskytnutí podpory musíte své hypoteční bance předložit nejpozději v den prvního čerpání hypotečního úvěru. Vy jste jej již začala čerpat, proto Vám, dle mého názoru, podpora bohužel poskytnuta nebude.

Chcete-li se o této dotaci dozvědět více informací, navštivte stránky Ministerstva pro místní rozvoj, v jehož gesci je tato problematika. Naleznete tam i průměrné úrokové sazby. Můžete se též obrátit na hypoteční specialisty banky, u níž máte hypotéku.

Za drahé firemní auto se platí málo, přestože má reálně vyšší hodnotu

Zdanění bezplatně poskytnutého motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely zaměstnavatelem zaměstnanci vychází legislativně z ustanovení § 6 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Mám však tento problém. 1.7. firma koupila část podniku včetně automobilu Nissan Terrano II (původní cena 720 340 Kč, oprávky 720 340 Kč, zůstatková cena 0 Kč) a zaměstnance, který auto takto používal. Koupě části podniku byla oceněna celkovou částkou, tzn. že v evidenci dlouhodobého majetku se cena nově objevila v zůstatkové ceně, tj. 0 Kč.
Zaměstnanec do 30.6. měl příjem měsíčně příjem 1% z ceny vozidla, tj. 7203 Kč a od 1.7. minimální částku tj. 1000 Kč. Zdá se Vám to přátelé v pořádku? To snad MF určitě nemyslelo vážně? Cítíte tam někde nějakou skulinu? J.Š.


Romana Juříčková

Zřejmě netuším v čem je problém. Myslím, že zákon mluví zcela jasně. Za příjem se považuje částka ve výši 1 % ze vstupní ceny vozidla. Pokud je tato částka nižší než 1000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka 1000 Kč. Za vstupní cenu vozidla se považuje pořizovací cena vozidla a to po celou dobu, i v případě, že je vozidlo již zcela odepsané. Pokud vozidlo k 1.7. bylo prodáno jako součást podniku a nově je evidováno pod vstupní cenou ve výši zůstatkové ceny (tedy v nulové hodnotě), musí být zdaněna alespoň minimální částka, tj. 1 000 Kč.

Podstatou toho ustanovení je, aby byl zdaněn nedaňový příjem poplatníka poskytovaný mu právě ve formě možnosti využívat služební vozidlo i pro soukromé účely. I v případě, že vozidlo již má nulovou zůstatkovou cenu, přesto většinou je stále funkční a může být používáno k účelu, k němuž je určeno, přínos pro poplatníka, který ho užívá, je tedy nesporný. I odepsané vozidlo může poplatník využívat ke svým soukromým účelům a je tedy pro něho nedaňovým příjmem.

Žádnou skulinku nevidím a ani nehledám, přijde mi to tak naprosto v pořádku.

Redakce
Na tento názor však čtenář J.Š. opět reagoval s poukázáním na nelogičnost řešení. Další krok je tak pravděpodobně na Ministerstvu financí.

Možná hledám problém tam kde opravdu není. Jenom se nedovedu vyrovnat s faktem, že provedenou koupí části podniku se změní významně hodnota, která se zaměstnanci zdaňuje. Já vozidlo k použití nemám a možná je to jenom bledá závist. Dávám to do souvislosti, jak správně naznačujete, že se jedná o vstupní cenu po celou dobu i když je vozidlo zcela odepsané. My jsme nekupovali jednotlivé vozidlo, ale celou část podniku za 12 miliadr korun. A rozdíl cca 7000 daňového základu na jednotlivého zaměstnance nějak nemohu skousnout.

Když dám vozidlo k soukromému použití, od leasingové společnosti pak zdaňuji částku pořízení leasingové společnosti bez ohledu na moji skutečnou vstupní cenu po skončení leasingu. Od půjčovny automobilů zdaňuji pořizovací hodnotu půjčovatele ať je jak chce staré, třeba Škodu 100, kterou dnes neprodám. Min. 1000 Kč.

A nebo došlo ke špatnému výkladu, že při nabytí části podniku ocení kupující jednotlivé položky majetku:
a) na základě ocenění jednotlivých identifikovatelných aktiv převzatých z účetnictví prodávajícího, nebo
b) oceněním jednotlivých složek majetku podle zvláštního předpisu.

Pak jsme v evidenci měli vést původní pořizovací cenu, oprávky a zůstatkovou cenu, a problém by nenastal. Ale abychom jako vstupní vedli zůstatkovou, tak to nám poradila auditorská renomovaná firma silné čtyřky! Nevadí zkoušíme kontaktovat i ministerstvo financí a taky si nevědí zatím rady. Uvidíme co z nich vypadne za moudro.

Mám otázku, na kterou mi nedovedli 100% odpovědět: Vztahuje se na 100% pojištění vkladů i na pojištění úroků z vkladů, o které se vklad navyšuje ? Tzn. bude mi navrácena uspořená částka včetně úroků z vkladu? J.J.


Dalibor Z. Chvátal, Ivana Ševčíková

Ano, vklady jsou pojištěné včetně úroků vypočtených ke dni zahájení plateb. Fond poté musí zahájit výplatu náhrad do 3 měsíců od data oznámení o neschopnosti pojištěné instituce dostát svým závazkům. Na webu Fondu pojištění vkladů se doslova uvádí, že jsou pojištěny veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v pojištěných institucích v české nebo cizí měně, včetně úroků.

Vklady jsou pojištěny až do částky odpovídající 50 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu u jedné banky. Novela zákona o bankách, která pojištění vkladů navyšuje (konkrétně předpis 433/2008 Sb.), nabyla účinnosti dne 15. 12. 2008 a stejného dne byla zveřejněna i ve Sbírce zákonů (částka 140/2008 Sb.).

Na toto téma probíhá i diskuze ve fóru.

7 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 13. 3. 2009 8:00