7 otázek k daním a daňovému přiznání

Kdy se podává daňové přiznání? Jaký výdajový paušál uhradit? A co když nezaplatím daně? To a mnohem více v naší daňové poradně.

Kdy se podává daňové přiznání? A co když ho nepodám včas?

Termín pro podání daňového přiznání je 1. dubna 2014. V případě, že to nestihnete, pak vám finanční úřad bude tolerovat dalších 5 pracovních dní. V posledním dni však musí být přiznání na finančním úřadě, nestačí ho pouze odeslat. V případě, že finančnímu úřadu oznámíte, že využijete služeb daňového poradce, pak se termín prodlužuje až do začátku července. Můžete ale o posunutí termínu požádat samotný finanční úřad i v případě, že daňového poradce nemáte, o kladném vyřízení však rozhoduje úřad a za žádost je nutné zaplatit poplatek. Tip: Daňový kalendář pro rok 2014

V případě, že pozdě podáte daňové přiznání, pak vám hrozí při prodlení delším než 5 pracovních dnů pokuty, které jsou následující:

Pokuty dle § 250 daňového řádu za nepodané daňové přiznání

  • 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně,
  • 0,05 % stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanoveného daňového odpočtu, nebo
  • 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.

Maximální výše pokuty je 300 000 Kč.

V případě, že jste nezaplatili daně, zbývá vám se přiznat, což nejspíše bude uznáno jako polehčující okolnost. Pak vám nebudou vyměřeny pokuty za nepodané přiznání, ale jen úroky z prodlení. Do limitu 200 Kč se úroky nevybírají.

Pokud neplníte dlouhodobě své daňové povinnosti, či neuposlechnete pokynu úřední osoby, která řízení vede, pak podle § 247 daňového řádu může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč

Vydělal jsem si 18 000 Kč. Musím podávat daňové přiznání?

Záleží však, zdali jste daných 18 000 Kč vydělal soustavnou nebo příležitostnou činností. V případě, že se jedná o činnost soustavnou, pak hranice dosahuje 15 000 Kč a musíte podávat daňové přiznání. V případě činnosti příležitostné je hranice 20 000 Kč, přiznání podávat nemusíte. V roce 2014 hranice pro příležitostné příjmy narostla z 20 000 na 30 000 Kč.

Příležitostná činnost není v právním řádu ČR nijak definována. Pokud si například tři roky přivyděláváte výrobou panenek, pak tuto činnost nelze považovat za příležitostnou. V případě, že jste si poprvé vydělal peníze programováním, SEO poradenstvím a prodejem produkce z vlastní zahrádky, pak lze tyto činnosti považovat za příležitostné.

Spočítejte si

Daňové přiznání pro rok 2013

Daň z nemovitostí nebo daň z příjmu? Máme pro vás kompletního daňového průvodce.

Jsem pojišťovacím zprostředkovatelem. Můžu uplatnit 60% výdajový paušál?

V tomto případě nepodnikáte na základě živnostenského zákona, jelikož jste pojišťovacím zprostředkovatelem zapsaným do registru České národní banky, 60% paušál tedy uplatnit nemůžete, ale jen paušál ve výši 40%. Zvažte proto, zdali se vám nevyplatí spíše uplatnit prokazatelné výdaje. Pokud uplatníte chybně 60% paušál, načež vám finanční úřad vrátí daňové přiznání s tím, že můžete uplatnit jen 40% výdajový paušál, pak nebudete moci uvést prokazatelné výdaje, i když byly vyšší: Podle ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů nelze uplatnění výdajů zpětně měnit, to znamená, že musíte uplatnit výdaje paušálem. Dle judikatury (rozhodnutí Nejvyššího správního soudu čj. 1 Afs 123/2006–59) nelze v dodatečném daňovém přiznání změnit způsob uplatňování z paušálních na skutečné výdaje, ale lze změnit skutečné výdaje na paušální, což ovšem není váš případ, uvedl daňový poradce Jan Molín ze společnosti MIVO. 

Tip:

Nenašli jste odpověď? Dostat ji můžete v daňové poradně serveru Podnikatel.cz, která je vedena zkušeným daňovým poradcem Janem Molínem.

Mění se nějak výše slev?

Výše slev se pro rok 2013 nemění, slevy jsou pro připomenutí následující:

Sleva na dani Výše slevy pro rok 2013
Na poplatníka 24 840 Kč
Na poplatníka – starobního důchodce 0
Na dítě 13 404 Kč
Na dítě – držitele průkazu ZTP/P 23 208 Kč
Na vyživovanou manželku/manžela 24 840 Kč
Na vyživovanou manželku/manžela – držitele průkazu ZTP/P 49 680 Kč
Invalidita I. a II. stupně 2520 Kč
Invalidita III. stupně 5040 Kč
Držitel průkazu ZTP/P (i bez důchodu) 16 140 Kč
Student 4020

Dejte si ale pozor na jednu důležitou změnu. V případě, že uplatňujete výdajový paušál, pak nebudete moci využít slevu (a tedy i bonus) na dítě a slevu na vyživovanou manželku. Pracující důchodci také nebudou moci uplatňovat slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Ilustrační příklad, o kolik zaplatíte více, najdete v tabulce:

OSVČ s 60% paušálem a slevou na jedno dítě a manžela
1/12 základu daně Daň z příjmu Daň z příjmů pro rok 2013 Rozdíl
15 000 Kč – 13 404 Kč 2160 Kč 15 564 Kč
30 000 Kč – 9084 Kč 29 160 Kč 38 244 Kč
50 000 Kč 26 916 Kč 65 160 Kč 38 244 Kč
100 000 Kč 116 916 Kč 155 160 Kč 38 244 Kč

Psal jsem do časopisu o autech, chodilo mi měsíčně kolem 5000 Kč. Musím podávat daňové přiznání?

Pokud jste občasně přispívali do médií, například novin, televize či rádia a vaše měsíční příjmy nepřesáhly 7000 Kč, pak dojde k tomu, že se z vašich peněz přímo u zdroje strhne 15% daň, na účet tedy obdržíte peníze již zdaněné. Podávat daňové přiznání tedy v tomto případě nemusíte. 

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění?

Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění vzrostly jen mírně. Průměrná mzda se totiž zvýšila pro rok 2013 z 25 137 Kč na 25 884 Kč, minimální zálohy na sociální pojištění tak narostly z 1836 Kč na 1890 Kč měsíčně, za zdravotní pojištění zaplatíte nejméně 1748 Kč měsíčně.

Kdy se nacházím ve vedlejší činnosti? 

Být veden jako OSVČ s vedlejší činností se vyplatí, výrazně ušetříte na daních. Jako vedlejší OSVČ budete však veden jen v následujících případech:

  • Pokud máte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců.
  • V případě přiznaného důchodu, a to i předčasného (u předdůchodu je však naše výdělečná činnost činností hlavní).
  • Pokud máte nárok na invalidní důchod.
  • V případě nároku na rodičovský příspěvek, mateřskou nebo nemocenskou kvůli těhotenství a porodu z nemocenského pojištění zaměstnanců.
  • Pokud máte v osobní péči dítě mladší 10 let závislé na péči jiné osoby ve stupni I.
  • Osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II – IV, pokud jde o osobu blízkou nebo osobu žijící s námi v domácnosti.
  • Vykonáváte vojenskou či civilní službu v ozbrojených silách ČR, pokud nejste voják z povolání.
  • Jste nezaopatřené dítě (je vám do 26 let věku a soustavně se připravujete na budoucí povolání).

V případě, že nepřesáhnete redukční hranici ve výši 62 121 Kč, pak nemusíte platit zálohy na sociální pojištění – účast je dobrovolná. Zaplatíte ale za zdravotní pojištění – přibližné průměrné měsíční zálohy na zdravotní pojištění (je totiž nutné zaokrouhlovat) u vedlejší činnosti zjistíme tak, že zisk vynásobíme číslem 0,005625. Kompletní rovnice je: 0,135×0,5 x zisk) / 12. Pokud hranici přesáhnete, musíte zaplatit minimální zálohy na sociální pojištění u vedlejší činnosti ve výši 756 Kč měsíčně.

18 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 25. 2. 2014 23:24
Zasílat nově přidané názory e-mailem