Aktuální články

Penzijní spoření: Překonaná inflace, ale i téměř 12% ztráta

Spořte na důchod, vybízejí penzijní fondy. Rozdíly ve zhodnocení jsou však výrazné. Můžete sice spořit, ale také výrazně prodělávat.

Zlotý, forint a Fed jako jejich faktor strachu

Měnám našich sousedů – tedy zlotému a forintu – se v posledních dnech nedaří. Přitom překvapivě pozitivní hodnocení od ratingových agentur z posledních dvou týdnů hovořilo pro to, aby obě středoevropské měny zpevnily. Kde je tedy chyba?

Dobrá nálada českou ekonomiku neopouští

Podnikatelská nálada i celkový sentiment v českém hospodářství v posledním měsíci opět vzrostly. Hlavní zásluhu měly průmyslové firmy, které očekávají, že se jim v dalších měsících bude dařit lépe než v úvodu roku.

Průmysl těží ze slušné zahraniční poptávky, stavebnictví se propadá

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšil. Za růstem stojí zejména zvýšení důvěry v průmyslu.

Na trzích je stále cítit nechuť vůči akciím

Americké burzy zahájily týden poklesem. Index S&P 500 přišel o dvě desetiny procenta. S výjimkou zpracovatelů komodit klesly všechny sektory.

Důvěra v německou ekonomiku by měla vykázat další mírný nárůst

Růst německého HDP za Q1 16 byl potvrzen na 0,7 % q/q. Soukromá spotřeba přidala 0,4 % q/q (trh +0,6 %), kapitálové investice vzrostly o 1,8 % q/q (trh +1,4 %) a stavební investice stouply o 2,3 % q/q (trh +1,5 %)

Mohou vám odposlouchávat služební mobil?

Pokud používáte služební telefon, zaměstnavatel může zjišťovat, nakolik je to i k soukromým účelům. Všechno si ale dovolit nesmí.

Sázky na růst amerických sazeb stoupají, akcie se zatím drží

Trhy přijaly v uplynulém týdnu stoupající pravděpodobnost růstu sazeb v USA a silnější dolar poměrně v klidu. Uvidíme, zda jim to vydrží i tento týden. Sázky na růst amerických sazeb mohou totiž teoreticky dál růst.

Důchodovému systému lidé pomáhat nechtějí. Nemotivuje

S únorovým přehledem záloh letos podnikatelům přišel i dopis poukazující na výši důchodu vzhledem k zálohám na pojistné. Zmohl něco?

Nejlevnější povinné ručení? Rozdíl je i 20 tisíc ročně (TEST)

Levné, nebo kvalitní? Rozdíl nemusí být velký, ale pokud nemáte dobrou historii, zaplatíte doslova majlant. Porovnali jsme ceny povinného ručení.

Dolar je opět zajímavý

Ještě počátkem tohoto měsíce atakoval kurz eura vůči americkému dolaru nejvyšší úrovně za skoro rok a půl. Dosavadní květnový vývoj byl ale ve znamení trendu opačného, když si americká měna polepšila již o téměř tři procenta.

Poslední šance na řeckou dohodu před Brexitem

Řecko se opět vrací do centra dění. Nadcházející týden bude jeden z posledních před hlasováním o Brexitu, kdy budou mít evropští politici šanci dosáhnout dohody s Athénami a především s Mezinárodním měnovým fondem.

Řecko se vrací na scénu

Ve včerejším vyjádření polského ministra financí Szalamachy zazněly tři zásadní informace. A to, že návrh maloobchodní daně by měl být hotov během příštího týdne.

Akciím komoditních firem se nadále daří

Index 500 amerických společností S&P 500 včera klesl na 7týdenní minimum (včera –0,4 %), když rostoucí spekulace o možném dřívějším zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou nahlodaly obavy o růst globální ekonomiky.

Investiční pasti. Děláte to, co ostatní, ale proděláváte

Investujete stejně jako všichni ostatní, ale na rozdíl od nich nevyděláváte. Možná jste se „jen“ chytili do investiční pasti.

Banky si hrají na homeopaty, bezpečnost přehazují na uživatele

Banky stále běžně tvrdí, že nejslabším článkem internetového bankovnictví z hlediska zabezpečení bývá klient. Nepřenáší ale banky jen odpovědnost na někoho jiného?

Burzy mají strach z utahování americké měnové politiky

Západoevropské akciové indexy klesají v reakci na včerejší zápis ze zasedání Fedu. Ten překvapivě naznačil možné zvýšení úrokových sazeb již příští měsíc.

Měny v regionu stagnují na hladinách ze včerejšího závěru

Už druhý týden se koruna drží v úzkém pásmu. O tom, jak moc je ale ČNB přítomna devizovém trhu se svými intervencemi získáme hrubou indikaci až ze statistiky devizových rezerv, která bude zveřejněna až 7. června.

Jak Brexit čaruje s Fedem a Evropskou komisí

Fed vrátil do hry velice silně červnový růst sazeb. Časování růstu sazeb ale může ovlivnit i britské referendum o Brexitu.

6 způsobů, jak zaplatit daň z nemovitých věcí

Nechcete platit daň z nemovitých věcí na poslední chvíli? Pak nečekejte na daňovou složenku. Způsobů, jak daň uhradit, je několik a přibývají další.

Jak správně propustit kvůli změně technického vybavení?

Zákoník práce definuje pouze 4 druhy rozhodnutí, v důsledku kterých se můžete stát nadbytečnými.

Lízal připouští negativní sazby v čase exitu

Kurz koruny se ani dnes neodchýlil od hranice kurzového závazku a její kurz proti euru se pohybuje velmi blízko úrovně 27,02 CZK/EUR.

Hypotéky padají hlouběji pod dvě procenta. Pozor na přehřátí nemovitostního trhu

Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v dubnu vykázala úroveň 1,94 procenta. Ocitá se tak opět na historicky rekordně nízké hodnotě.

Záznam ze zasedání naznačí, jak Fed vnímá rizika spojená s jeho prognózou

Během včerejšího obchodování společná evropská měna nejprve marně hledala trend. Vystoupení dvou zástupců Fedu, Williamse a Lockharta, však nekompromisně poslalo kurz eura směrem dolů.

NWR nezveřejnilo kvartální výsledky naplánované na dnešek

Těžební společnost NWR měla dnes ráno oznámit výsledky hospodaření za letošní první čtvrtletí.

Dilema Fedu: chuť zvednout úroky versus Brexit a recese zisků

Americká data se lepší a rétorika Fedu se přiostřuje již několikátý den v řadě. Včera to byli další tři členové FOMC v čele s jinak holubičím Lockhartem, kteří trhy varovali, že podceňují možnost zvýšení úroků v červnu, resp. v červenci.

Platební karta nemusí sloužit jen k běžnému placení

Lístek už platební kartou zaplatíte. Co třeba zaplatit daně nebo poplatky za psa? Jaký je potenciál platebních karet?

Jak se provádí exekuční srážky ze mzdy? (Příklady)

Exekuční srážky ze mzdy se provádějí z čisté mzdy. Nejprve se tedy z hrubého příjmu odečte pojistné a daň. Vždy vám ale musí zbýt aspoň nezabavitelné minimum.

Rusnokovi lidé do Bankovní rady: Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký

Dnes odpoledne budou jmenováni noví členové bankovní rady ČNB. Jsou to Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Blízcí spolupracovníci Jiřího Rusnoka z minulého působení ve finanční skupině ING.

Nabídkové šoky vyhnaly cenu ropy na šestiměsíční maxima

Po půlroční pauze se cena ropy vrátila do těsné blízkosti 50 USD/barel. Růst lze přičíst zejména neplánovaným výpadkům produkce, které jsou geograficky “velmi pěkně diverzifikovány”.

Propad veřejných investic táhne hospodářský růst dolů

První odhad ekonomické dynamiky ČR v prvních třech měsících na mírné zrychlení v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku. Tehdy ale došlo k výraznému zpomalení kvůli investiční aktivitě ve veřejném sektoru.