Změní rozhodnutí Ústavního soudu účtování regulačních poplatků?

Ústavní soud přezkoumal podnět týkající se zvýšení regulačních poplatků z 60 na 100 Kč za každý den lůžkové péče a rozhodl se zrušit k 31.12.2013 ustanovení § 16a odst. 1 písm. f) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

  To znamená, že pokud nebude přijata do stanoveného termínu nová legislativní úprava, bude od 1. ledna 2014 zrušena povinnost pojištěnce v souvislosti s poskytováním hrazených služeb hradit regulační poplatek ve výši 100 Kč za každý den, ve kterém je poskytována lůžková péče včetně lůžkové lázeňské léčebně rehabilitační péče. Totéž platí i pro pobyt průvodce dítěte v lůžkovém zařízení, je-li hrazen ze zdravotního pojištění, vysvětlil důsledky soudního rozhodnutí Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V současnosti tedy platí, že regulační poplatky za den lůžkové péče je povinné hradit v nezměněné výši buď do změny legislativy, která by poplatky za lůžkovou péči nově upravila a nebo do 1. 1. 2014. 

Poplatků, které se účtují v ambulanční sféře (30 Kč za klinické vyšetření, návštěvní službu a recept, 90 Kč za pohotovost) se rozhodnutí Ústavního soudu netýká.

Desetina zaměstnavatelů nemůže obsadit volné pozice. O které se nejvíce zajímají? Klienti České spořitelny získají vstupenku na Colours of Ostrava o pětinu levněji