Vyznejte se v zálohách na zdravotní pojištění. Kdo může platit méně než minimum?

Na koho se vztahují minimální zálohy na zdravotní pojištění a kdo je platí podle skutečně dosažených příjmů v případě péče o potomka? Minimální vyměřovací základ podle zákona neplatí pro osoby, které se celodenně osobně starají alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let. Stejně tak minimální vyměřovací základ neplatí pro osoby, za které je plátcem pojistného stát. Čtěte také: Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu jednoduše a rychle (NÁVOD)

Takže například pokud OSVČ  pobírá rodičovský příspěvek, hradí za něj pojistné stát a nevztahuje se na ni minimální vyměřovací základ pro zálohy na pojistné. Podle § 31 je podmínka osobní celodenní péče splněna, jestliže rodič zajistil péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný. To znamená, že podmínka pro výplatu rodičovského příspěvku je splněna, pokud celodenně, osobně a řádně pečujete o vašeho dítě, a v době, kdy se věnujete výkonu samostatné výdělečné činnosti, zajišťujete péči o toto dítě vy, vysvětlil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že při podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2010 označí, že v měsících pobírání rodičovského příspěvku byla osobou, pro kterou neplatil minimální vyměřovací základ.

Rod ale upozornil, že není možné, aby podmínku o celodenní osobní péči jednoho dítěte splňovali současně oba rodiče. Pokud tedy rodičovský příspěvek pobírá na dítě otec, nemůže být i matka dítěte osobou, pro kterou by z důvodu péče platil minimální vyměřovací základ (třebaže tuto podmínku z titulu péče o dítě dosud splňovala). Pokud je tedy i matka OSVČ, musí od měsíce, kdy otec začal příspěvek pobírat, hradit zálohy na pojistné v minimální výši 1670 Kč. Matka v Přehledu označí tyto měsíce jako dobu, kdy je povinna dodržet minimální vyměřovací základ.

Cena naturalu 95 vytvořila další historické maximum Co dokáže drahý benzín? Pětina lidí již odstavila své vozy