Vypovězené životní pojištění musíte zdanit

Už jen pár dní je vám k dispozici daňová poradna, kde na odpovědi čtenářů serveru Měšec.cz odpovídá odbornice. I přečtení již zodpovězených otázek vám mnohdy může pomoci. Dnes z nich vybíráme jeden z často zapomínaných daňových příjmů.

Vypověděl jsem minulý rok smlouvu o životním pojištění. Chtěl jsem se informovat, zda musím do letošního daňového přiznání zahrnout i minulé roky, co jsem uplatňoval odpočty zaplaceného pojistného jako nezdanitelné části základu daně?

Částky, které jste v předchozích letech uplatnil jako nezdanitelné částky základu daně podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů z titulu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění, musíte nyní, když jste smlouvu o soukromém životním pojištění předčasně ukončil, zdanit jako příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Tento příjem uvádíte do řádku č. 207 přílohy č. 2 daňového přiznání.

Je mateřská či rodičovský příspěvek z pohledu daně příjmem? Pomoc Řecku: EU nejspíš našla kompromis