Vypověděli jste životní pojištění? Musíte ho zdanit

Termín pro podání daňového přiznání se pomalu blíží. Pokud už ho řešíte a hledáte odpovědi na nějakou specifickou odpověď, může vám pomoci třeba naše daňová poradna z minulého roku. Pro ukázku z ní dnes přinášíme jednu otázku a odpověď naší daňové specialistky Romany Juříčkové. Daňovou poradnu vám zároveň otevřeme i letos, nyní finišují její přípravy.

Kompletního průvodce daněmi naleznete na adrese DANĚ.MĚŠEC.CZ

Vypověděl jsem minulý rok smlouvu o životním pojištění. Chtěl jsem se informovat, zda musím do letošního daňového přiznání zahrnout i minulé roky, co jsem uplatňoval odpočty zaplaceného pojistného jako nezdanitelné části základu daně?

Částky, které jste v předchozích letech uplatnil jako nezdanitelné částky základu daně podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů z titulu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění, musíte nyní, když jste smlouvu o soukromém životním pojištění předčasně ukončil, zdanit jako příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Tento příjem uvádíte do řádku č. 207 přílohy č. 2 daňového přiznání.

Brzdou v rozvoji je v Čechách neefektivní byrokracie 5 důvodů proč skončila televize Z1