Vše, co jste chtěli vědět o slevě na vyživovanou manželku

Slevu na vyživovanou manželku/manžela (dále jen manželku) můžete uplatnit, pokud ta neměla za loňský rok příjem vyšší než 68 000 Kč. Čtenáři se nás neustále ptají na to samé: co se do těchto příjmů započítává?

Příjmy, které se do vlastního příjmu nezahrnují (nejčastější omyly):

  • dávky státní sociální podpory (zahrnují rodičovský příspěvek, porodné, přídavky na děti atp.),
  • dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
  • dávky osobám se zdravotním postižením,
  • dávky pomoci v hmotné nouzi,
  • příspěvek na péči, sociální služby,
  • státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
  • státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
  • státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření,
  • stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
  • příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.

Příjmy, které se zahrnují (největší chybovost):

  • veškeré příjmy od zaměstnavatele „v hrubém“, příjmy z podnikání, příjmy z nájmu atd.,
  • příjmy od daně osvobozené např. z prodeje nemovitosti, auta, cenných papírů,
  • všechny druhy důchodů,
  • nemocenská,
  • náhrada mzdy při pracovní neschopnosti,
  • ošetřovné,
  • podpora v nezaměstnanosti,
  • peněžitá pomoc v mateřství,
  • odměny pěstouna.

Kam započítat příjem v podobě nemocenské či mateřské, kterou manželka obdržela v lednu 2015, ale za prosinec 2014? 

Pro příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona o daních z příjmů (ZDP) platí, že pokud jsou vyplacené nebo obdržené nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, považují se ještě za příjmy tohoto zdaňovacího období.

Protože ale nemocenská ani mateřská nejsou příjmy ze závislé činnosti dle § 6 ZDP, budou se započítávat už do zdaňovacího období roku 2015

Pokud by ale v lednu 2015 manželka ještě dostala mzdu od zaměstnavatele za prosinec 2014, zahrne se tento příjem do příjmu za rok 2014. 

V případě, že se poplatník ožení během roku, může si uplatnit slevu na vyživovanou manželku za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro její uplatnění. Pokud byste tedy byli oddáni například 3. 8. 2014, můžete si slevu na vyživovanou manželku uplatnit pouze za měsíce září až prosinec, tedy 4×2070 Kč = 8280 Kč

Slevu na vyživovanou manželku/manžela si mohou uplatnit také partneři sezdaní podle zákona upravujícího registrované partnerství.

Kdo musí podat daňové přiznání? Posilující dolar zdraží elektroniku. Za nový notebook či televizi zaplatíte i o 20 % víc