Školné od daně z příjmů neodečtete

Stále je vám k dispozici daňová poradna, kde na odpovědi čtenářů serveru Měšec.cz odpovídá odbornice. I přečtení již zodpovězených otázek vám mnohdy může pomoci. Dnes z nich vybíráme radu pro všechny, kteří se při zaměstnání či podnikání dále vzdělávají.

Jsem student kombinovaného studia na soukromé vysoké škole, kde se platí 15 000 Kč za semestr a při tom jsem zaměstnán na hlavní činnost. Jaké mám slevy na daních, můžu si dát do přiznání také školné?

Můžete uplatnit slevu na dani na poplatníka a slevu na dani na studenta podle § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů (jste-li studentem mladším 26 let).

Zaplacené školné není možné uplatnit jako daňový výdaj, ani o ně jiným způsobem snížit základ daně.

V závislosti na výši Vašich příjmů a odvedených zálohách na daň Vám bude vrácen případný přeplatek na dani.

Doplňme ještě, že odečitatelná položka na řádku 51 daňového přiznání, která je často chápána jako možnost odečíst náklady na jakékoli vzdělání, je určena na úhrady za zkoušky ověřující výsledky vzdělávání. Patří sem uhrazené prostředky za zkoušky, které musejí souviset s oborem vašeho povolání či podnikání.

Ušetřete čas, pošlete daňové přiznání přes datovou schránku Soud řešil diskuzi pod článkem na Měšci