Prodáváte nemovitost? V určitých případech nemusíte platit daň

Prodáváte byt či rodinný dům a slyšeli jste, že v některých případech mohou být tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů? To, zda budete muset daň platit, si vysvětlíme na příkladech.

O jaký druh příjmů se vůbec jedná při prodeji bytu či rodinného domu?

Příjmy z prodeje bytů a nemovitostí (nezahrnutých do obchodního majetku) podléhají zdanění daní z příjmů fyzických osob podle § 10 zákona o daních z příjmů, pokud nejsou osvobozeny.

V roce 2011 jsem prodal byt (nebyl zahrnut do obchodního majetku), ve kterém jsem měl bydliště od roku 2000. Jsou příjmy z prodeje osvobozeny?

Příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu (i souvisejícího pozemku), pokud jste v něm bydlel nejméně 2 roky bezprostředně před prodejem, jsou osvobozeny podle § 4 odst.1 písm. a) zákona o daních z příjmů.

Jak se postupuje u příjmů z prodeje rodinného domu, pokud jsem v něm měl bydliště po dobu kratší než dva roky?

Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu či bytu, v případě že v něm měl prodávající bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a pokud použije získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby podle § 4 odst.1 písm.u) zákona o daních z příjmů. Když příjem z prodeje nepoužijete na uspokojení vlastních bytových potřeb, bude podléhat zdanění podle § 10 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Zdědila jsem po matce byt včetně příslušných nebytových prostor. V tomto bytě prozatím bydlím. Mám v úmyslu jej ještě letos prodat, protože mám svůj, který jsem před 4-mi lety, kdy jsem se přestěhovala k matce z důvodu péče o ni, začala pronajímat. Jakou daň z příjmů z prodeje tohoto bytu musím zaplatit?

Existují dvě možnosti, jak Vaši situaci řešit: Budete-li v prodávaném bytě bezprostředně před prodejem nejméně 2 roky bydlet ( což naznačují uvedené skutečnosti ve vašem dotazu), bude  příjem z prodeje bytu osvobozen od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů.
Z uvedeného se lze domnívat, že příjem z prodeje by pravděpodobně byl osvobozen i podle § 4 odst. 1 písm. b) uvedeného zákona. Zde je stanovena podmínka, že doba mezi nabytím a prodejem bytu přesáhne 5 let. Tato doba se zkracuje o dobu, po kterou byl byt prokazatelně ve vlastnictví vaší matky.

Vlastním od roku 2000 byt a část společných nebytových prostor v bytovém domě. Do roku 2002 jsem v bytě bydlel a od roku 2002 jej pronajímám. Zvažuji prodej nájemci. Slyšel jsem, že příjem z prodeje bych mohl mít osvobozený od daně z příjmů.

Protože doba mezi nabytím a prodejem již v tomto okamžiku přesahuje dobu pěti let, byl by případný příjem z prodeje u vás osvobozen od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Jednotliví majitelé bytů (od roku 2003) jsou v domě spoluvlastníky společných nebytových prostor (bývalá prádelna). Na stavebním odboru městského úřadu ohlásili změnu prostor prádelny na byt, aniž by byly provedeny jakékoliv úpravy. Tyto prostory prodávají. Budou příjmy spoluvlastníků z prodeje těchto prostor osvobozeny od daně z příjmů?

Příjmy z popsaného prodeje budou osvobozeny z důvodu splnění podmínky vlastnictví po dobu 5 let podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Pět platů finanční rezervy? O tom si české domácnosti mohou leda nechat zdát V Brně je nová čerpací stanice CNG, patří Benzině