Prodali jste loni nemovitost? Ne vždy kvůli tomu musíte podávat daňové přiznání

Pokud jste loni prodali nemovitost, ještě to neznamená, že byste letos zákonitě museli podat daňové přiznání. Zdanění příjmů z prodeje nemovitostí (mimo obchodní majetek) se řídí pravidly, která stanovuje § 10 zákona o daních z příjmů, pokud ovšem nejsou příjmy osvobozeny.

Nárok na osvobození je definován v § 4 odst. 1 písm. a), b) a u) zákona o daních z příjmů.

Zjednodušeně řečeno se osvobození od daně z příjmů týká 

  • příjmů z prodeje nemovitosti, kde jste bydleli dva roky bezprostředně před prodejem,
  • příjmů z prodeje nemovitosti, které jste vlastnili déle než 5 let, nebo
  • příjmů získaných formou nabytí vlastnictví jednotky jako náhrady za uvolnění bytu či jednotky.

Pokud jste tedy minulý rok prodali dům či byt, kde jste před prodejem bydleli déle než dva roky, daň platit nebudete. Pokud byste zde nebydleli dva roky, ale peníze byste chtěli opět použít na vlastní bytové potřeby, bude příjem opět osvobozen.

Pokud byste příjem na bytové potřeby nepoužili, bude se danit podle § 10 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Dani podlehne příjem, který je snížený o výdaje podle § 10 odst. 5 zákona.

V případě, že příjem z prodeje nemovitosti je vaším jediným a ještě k tomu osvobozeným příjmem, nemusíte kvůli tomu daňové přiznání podávat vůbec.

Pozor na situaci, kdy byste bydleli v družstevním bytě a převedli ho do osobního vlastnictví. Pak se začíná lhůta, kdy nemovitost vlastníte, počítat teprve od okamžiku převedení, protože před tím byla nemovitost prakticky majetkem družstva.

Pamatujte na to při počítání časového testu v délce 5 let, který platí u osvobození (viz výše). Všechny situace, kdy budete osvobozeni od daně z příjmů při prodeji nemovitosti najdete v § 4 zákona o daních z příjmů.

Pokud platíte daň srážkou, možná vám v daňovém přiznání vyjde přeplatek Pohonné hmoty znovu zdražují