Hlavní navigace

Přečtěte si o prvních výsledcích bankovního reality testu o spořicích účtech

16. 1. 2012

Sdílet

Před časem jsme vás informovali ve zprávičce Sledujte první bankovní reality test o spořicích účtech o „reality show“ která nahlíží pod pokličku spořicím účtům. Po prvním měsíci už jsou známé první výsledky, respektive první výše úroky, které byly na účty připsány. A že je to občas zajímavá podívaná vzhledem k tomu, co je prezentováno oficiálně potenciálním klientům.

Všechny banky připsaly úroky včas a s jednou výjimkou i ve správné teoretické výši. Skutečně připsané hodnoty úroků závisely na tom, zdali ta či ona banka vyžadovala k vedení spořicího účtu i založení účtu běžného a jestli byl tento běžný účet zpoplatněn, vys­větluje Vilém Nacher ve zprávě serveru www.bankovnipo­platky.com s tím, že pokud byl běžný účet vyžadován a zpoplatněn, byla příslušná částka od připsaných úroků odečtena a převedena na konto běžného účtu.

Pokud banka nabízí úrok ze spořicího účtu např. 2 % p.a. a zároveň ale vyžaduje vedení zpoplatněného běžného účtu, pak reálný úrok nedosahuje inzerovaných dvou procent nýbrž hodnoty nižší. Při určité, nepříznivé, nikoliv však nereálné kombinaci může tedy spořicí účet generovat přímou ztrátu, uvádí zpráva.

Dále také upozorňuje na úskalí pásmového úročení u sledovaných účtů a vysvětluje dvojí způsob tohoto úročení na příkladu:

Existují 2 způsoby takto nazvaného produktu. Pro lepší pochopení uvádíme jednoduchý příklad. Je vloženo Kč 120 000,00 a banka uvádí tyto podmínky pásmového úročení:

  • částka od Kč 1,00 do Kč 99 999,99 je úročena 2 %
  • částka od Kč 100 000,00 je úročena 2,5 % 

Při prvním způsobu pásmového úročení je 2,5 % úročena celá částka, čili za rok je na účet klientovi připsáno Kč 2 550,00. Při druhém způsobu pásmového úročení je Kč 99 999,99 úročeno 2 % a teprve zbytek, tedy Kč 20 000,01 je úročeno tou vyšší, 2,5% sazbou. Klient tak na svůj účet obdrží za rok Kč 2 125,00, tedy o celých Kč 425,00 méně. Reálný celkový úrok z našeho příkladu je pak jen 2,08 %.


Zdroj: www.bankovnipo­platky.com

Většina bank podle tabulky připisuje úroky, které avizuje v nabídkách, najdou se ale i výjimky.
UniCredit Bank účtuje poplatky za mezibankovní převod peněz, ačkoliv podle zveřejněného ceníku je takovýto převod zdarma, obdobná situace je i u Raiffeisen­bank, hodnotí zpráva.

A nakonec jeden příběh, který potvrzuje, jaký je tento test mystery shopping:

Nejkomplikovanější situace vznikla u Poštovní spořitelny, kde se nakumulovalo několik pro klienta nepříjemných situací. Prvním momentem byla chybná informace bankéře na pobočce Poštovní spořitelny v Revoluční ulici, kdy byl klient informován, že k vedení jejich Červeného konta je zapotřebí mít založen i běžný účet a pro přístup na Interbanking je nutno mít jejich MAX kartu. 

Později se ukázalo, že tyto podmínky byly sděleny chybně a klient šel obojí, tedy běžný účet a kartu zrušit. To se podařilo na místě jejich pobočky bez problémů s tím, že příslušná pracovnice sdělila, že bude nutno v Interbankingu změnit číslo protiúčtu, kterým až dosud byl ten rušený běžný účet. 

Při pokusu toto provést bylo zjištěno, že příslušná pole pro změnu běžného účtu jsou nepřístupná.  Při dotazu na zákaznické lince bylo sděleno, že je tomu opravdu tak, že protiúčet lze měnit jen jednou za 3 měsíce. Na dotaz, zdali tedy jsou peníze, uložené na Červeném kontu po tu dobu nepřístupné resp. s nimi nelze nakládat bylo sděleno, že tomu tak opravdu je. 

S tímto vysvětlením jsme se nesmířili a dotaz položili písemně ombudsmanovi Poštovní spořitelny. Odpověď jsme zatím neobdrželi. Jinak náklady s běžným účtem jsme tedy PS do srovnávací tabulky nezapočítali, ale špatnou navigaci zaměstnance banky jsme aspoň popsali v tomto textu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 1. 2012 9:39

    MoB (neregistrovaný)

    Tak u RB to šlo dokonce do mínusu? No, proč jenom mě to nepřekvapuje :)

  • 16. 1. 2012 23:49

    Klient Zuno (neregistrovaný)

    Nesouhlasím s umístěním Zuno, mělo by být správně na třetí příčce.
    Zuno má reálný výnos 2,3%, pokud na jednom spořícím účtu nemáte víc jak 127 500,- Kč.
    Takových spořících účtů můžete mít u Zuno až 10 !!!
    Pokud by si dal autor testu tu práci a rozhodil částku 130 tisíc aspoň na dva spořící účty u Zuno, což je otázka pár kliknutí myší v internetovém bankovnictví, tak by Zuno poskočilo na třetí příčku.
    Sám mám u Zuno přes milion a neodvádím žádnou daň, čili 2,3%.
    Nemám tedy důvod přecházet k Air či Equa, když tam mi těch 2,5% stejně zdaní.

  • 16. 1. 2012 23:55

    Klient Zuno (neregistrovaný)

    Tak oprava. U Zuna mi vychází úrok z částky 130 tisíc nějakých 245 Kč.
    Tím se Zuno dostává dokonce na 1.příčku.
    Ikdybych odečetl poplatek za vedení účtu 68 Kč, který ale zahrnuje nadstandartní služby, je výsledek 177 Kč, a stále Zuno vítězí.
    Těch 68,- Kč ale platit nemusíte, znovu opakuji, zahrnuje služby autopilot atd.
    Navíc i tyto nadstandartní služby je možné mít zdarma, máte-li na účtu více jak 200 tisíc Kč.

  • 17. 1. 2012 2:07

    markot (neregistrovaný)

    Nevím, jak jste došel k 245Kč. I kdybych počítal úrok za celý měsíc, byl by kolem 221Kč. A test podle odkazovaného článku začal až 12.12., takže úroky za celý měsíc ani nebyly.

  • 18. 1. 2012 1:08

    Klient Zuno (neregistrovaný)

    Omlouvám se, máte pravdu, spletl jsem se. Úrok by byl 221 Kč počítáme-li že měsíc má 31 dní.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).