Přivyděláváte si k mateřské? Odvodům podléhají jen některé příjmy

Přivyděláváte si na mateřské a nejste si jistí, zda musíte odvádět zdravotní pojištění? V tomto případě je rozhodující, zda tento druh příjmů patří mezi příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nebo se řadí do jiné kategorie.

O příjem ze samostatné výdělečné činnosti nejde, pokud by se jednalo o tzv. ostatní příjmy (§ 10 zákona o daních z příjmů) nebo o příjmy, které nejsou předmětem daně. Ty nepodléhají odvodu zdravotního pojištění, uvedl Jiří Rod za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu s tím, že pokud by například žena na mateřské přeprodávala oblečení za účelem zisku, jednalo by se o výdělečnou činnost. Předmětem daně by příjem z prodeje nebyl, například kdyby žena prodávala vlastní oblečení nebo oblečení svých dětí – tj. nekupuje (a následně neprodává) oblečení za účelem dosažení zisku. O tzv. ostatní příjmy by se mohlo jednat, jestliže by činnost – přestože jde zjevně o opakovaný příjem – byla svým charakterem nahodilá, vysvětlil Rod.

Přeprodej za účelem zisku se ale považuje za samostatnou výdělečnou činnost a pak je potřeba se přihlásit u zdravotní pojišťovny bez ohledu na to, zda máte či nemáte živnostenský list. Zálohy nemusí platit např. OSVČ, jejichž hlavním zdrojem příjmů je zaměstnání. Žena na mateřské sice jako OSVČ nehradí zálohy v zákonem stanovené minimální výši (v roce 2010 je to 1 601 Kč), ale musí hradit zálohy vypočtené podle skutečné výše příjmů dle Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za předchozí rok, dodal Rod.

mBank na Slovensku ruší kreditní kartu "zadarmo" Dnes se bude hlasovat o platech ve veřejné správě. Stávky se zúčastní desetittisíce lidí