Hlavní navigace

Odpovědi na nejčastější otázky kolem invalidního důchodu

17. 3. 2017

Sdílet

Invalidní důchod je podle zákona o důchodovém pojištění možné přiznat v případě uznané invalidity a získání určité doby důchodového pojištění. Podle zprávy České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) kolem něj panuje řada nejasností. Na ty nejčastější proto přinášíme odpovědi.

Co je invalidita a kdo ji posuzuje?

Z pohledu zákona je invalidita definována jako pokles pracovní schopnosti, který nastal z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a to alespoň o 35 %. Podle míry poklesu pracovní schopnosti je rozlišována invalidita prvního, druhého a třetího stupně (I. stupeň – pokles min. o 35 %, II. stupeň – min. o 50 %, III. stupeň – min. o 70 %). Invaliditu a její stupeň stanovuje posudkový lékař příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) podle příslušné právní úpravy, neposuzuje ji ošetřující lékař ani specialista, tuto kompetenci má výhradně posudkový lékař.

Kdo je posudkový lékař a z čeho vychází?

Posudkové lékařství je specializovaný medicínský obor vyžadující znalost klinické medicíny a práva sociálního zabezpečení a jejich aplikaci při posuzování zdravotního stavu. Při zjišťování invalidity vychází posudkový lékař ze zpráv a výsledků vyšetření ošetřujícího lékaře, odborných lékařů a popř. z výsledku vlastního vyšetření. Nehodnotí postižení nebo diagnózu, ale jejich funkční dopad na pokles pracovní schopnosti. Jinými slovy: posudkoví lékaři neposuzují nemoc samu o sobě, ale to, zda a jak omezuje schopnost pracovat. V potaz se bere také dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti a druh předchozí vykonávané výdělečné činnosti.

Posudkový lékař je odborníkem ve svém oboru stejně jako ostatní lékaři ve svých specializacích. Zdravotní stav posuzuje posudkový lékař v souladu se stanovenými právními předpisy, kterými se musí řídit. Činnost lékařské posudkové služby je spojena s odpovědností za finanční prostředky, aby peníze určené invalidním spoluobčanům nebyly zneužívány a dostali je ti, kteří je skutečně potřebují.

Proč invalidita není zpravidla trvalý stav?

Přiznání invalidního důchodu, resp. uznání invalidity nemusí být trvalé, protože závisí na vývoji zdravotního stavu. Ten není ve většině případů neměnný, může se v průběhu času zlepšit či zhoršit. Proto posudkový lékař při posuzování invalidity stanovuje s ohledem na závažnost zdravotního postižení zpravidla i lhůtu kontrolní lékařské prohlídky. Pokud se zdravotní stav zhorší, může být uznán vyšší stupeň invalidity. K tomu může dojít jak při kontrolní prohlídce, tak na žádost občana, kterou může podat kdykoliv, domnívá-li se, že u něj došlo ke zhoršení.

S ohledem na vývoj lékařské vědy je ale také nepochybné, že medicína dokáže řadu onemocnění úspěšně léčit a zcela vyléčit, řadu handicapů lze účinně kompenzovat. Invalidní důchod má v těchto případech pomoci lidem překlenout dobu, než dojde ke zlepšení jejich zdravotního stavu a zvýšení pracovního potenciálu.

Co dělat, když nesouhlasíte s posudkem posudkového lékaře?

V praxi může docházet k tomu, že lidé nesouhlasí s posudkem posudkového lékaře. Je třeba vědět, že tento posudek je jedním z podkladů, na jejichž základě je vydáváno rozhodnutí ve věci žádosti o invalidní důchod. Pokud s rozhodnutím vydaným na podkladě posudku posudkového lékaře žadatel nesouhlasí, dává mu zákon možnost se bránit – podat proti rozhodnutí opravný prostředek. Více informací vám podají na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Zdroj: ČSSZ

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2017 7:30

    DŮCHODCE (neregistrovaný)

    Dávky důchodu na nervy jsem pobíral současně s vlastnictvím zbrojního průkazu. Před skončením platnosti zbrojáku jsem se dotazoval na jeho prodloužení, toto mi nebylo umožněno. Žádal jsem tedy o přiznání důchodu, aby mě už nemusely sankčně vyřazovat z pracáku. Nyní jsem pro pracovní trh zemřel, a jsem tomu tak rád.

  • 30. 10. 2018 19:29

    Eliška (neregistrovaný)

    Dobrý den .
    Já už o invalidní důchod žádam od roku 1993 mam pourazu trvalé omezní těžké Levé ruky a odroku 1992se mi přidala artroza pravé koleno které jeuž 3 stupně a duchod se mi stále zamita a ještě ktomu všemu i dva roky tomu řekl .že jsem prz volila p.prezidenta Zemana tak mi duchud zamitá.To bzla posledni bodka.Proč jsou tak nelidtští nevi co je někdy může podkat je to smutné jak se staraté o važně nemocné lidi.doufam že se zamyslite a date lidem pravou svobodu ne utrpení-zpozdravem Eliška.k

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).