Hlavní navigace

Odbory by nezaměstnanost řešily čtyřdenním pracovním týdnem

21. 1. 2014

Sdílet

My se musíme vrátit někdy do doby, kdy se v šedesátých letech zaváděl pětidenní pracovní týden, a zamyslet se nad tím, jestli východisko není čtyřdenní pracovní týden, uvedl pro server Tyden.cz ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman. Dodává, že během deseti let přesun k čtyřdennímu pracovnímu týdnu očekává. 

Otázkou je, zda by v takovém případě neklesly mzdy. Ungerman se domnívá, že nikoliv, protože v šedesátých letech jejich pokles také nenastal. Tehdy však byl svět v opojení hospodářského růstu, nyní naopak dlouhodobé krize. Čtěte: Mladých bez práce je celosvětově nejvíce. Vzniká ztracená generace?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2014 0:26

    Pavel (neregistrovaný)

    Nějak mi to neštymuje. Jak zkrácení pracovního týdne napomůže řešení nezaměstnanosti? Ten, kdo práci má, tak jí tímto neztratí, ale logicky přijde o značnou část příjmů. Proč by někdo platil za to, že neděláme? A ten kdo jí nemá, jí tímto způsobem stejně nesežene. A to ani kdyby se na těch volných místech chtěli střídat. Nevím tedy, k čemu by to bylo dobré. I když je pravda, že den navíc by někdy (ne vždycky ale) bodnul.

  • 22. 1. 2014 14:29

    miki (neregistrovaný)

    No pan odborář je asi tak naivní že si myslí, že aby se práce za pátý den udělala v těch 4 dnech, tak vezmete další pracovní sílu. Navíc očekává, že Vám za méně práce zůstane plat a podnikatel vysolí další peníze na platy nových lidí. Kam si sednou, na čem/s čím budou pracovat, to už odborář neřeší. Že by realita byla zcela jiná je asi všem normálním lidem jasné (snížení platů o 30% místo 20, nebo nárůst neplacených přesčasů).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).