Hlavní navigace

Nepřipravte se o možnost vrátit zboží objednané z e-shopu

18. 12. 2012

Sdílet

Na internetu si objednává zboží stále více spotřebitelů. Pokud si ho necháváte doručit domů a nejste k zastižení, doručovatel má právo (zejména podle poštovních podmínek České pošty) uložit balíček na poště nebo u jiné osoby.

Poštovní zásilku tak nemusí přebírat vždy jen adresát, ale doručovatel ji může předat i osobě, která se nachází ve stejném bytě či kanceláři, popřípadě některému ze sousedů. Ti pak převzetí stvrdí svým podpisem.

Pokud si nepřejete, aby mohl doručovatel této možnosti využít, můžete písemně poště oznámit, že nechcete, aby vám zásilky doručovala i tímto způsobem. 

Před Vánoci takových případů asi příliš nebude, ale pokud si objednáte zboží přes internet a zapomenete na něj vy i váš soused, která zásilku převzal, můžete se tak zbytečně připravit o 14denní lhůtu na vrácení zboží nakoupeného na internetu bez udání důvodu.

Podle zákona by si měli dávat pozor i lidé, kteří cizí zásilky přebírají. Stávají se takzvanými jednateli bez příkazu a odpovídají za škody na zásilce. To se týká i škody způsobené laxností, kvůli které marně uplynula lhůta k odstoupení od smlouvy. Zapomnětlivému sousedovi by se tak klidně mohlo stát, že bude žalován o náhradu škody, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny časopisu dTest. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).