Hlavní navigace

Neplacení alimentů se v ČR stává folklorem

14. 11. 2012

Sdílet

Podle Asociace neúplných rodin neplní svou ze zákona danou vyživovací povinnost 40 % rodičů. „Neplacení alimentů se v České republice stává takovým folklorem. Dokonce se jedná o třetí nejčastější trestní čin,“ říká Lucie Asenová, ředitelka Asociace neúplných rodin a doplňuje: Nejvyšší průměrná výše výživného na jedno dítě v roce 2011 činila 2 749 Kč korun měsíčně. Český statistický úřad přitom vyčíslil náklady na dítě zhruba na 7 000 korun. A pro rodiče samoživitele je tento měsíční výpadek citelným zásahem do rodinného rozpočtu, dodává Asenová.

Asociace společně s Exekutorským úřadem Přerov sestavila několik pravidel, které využijete v případě, že vám váš bývalý partner dluží na výživném:

  1. V případě dlužných alimentů se nevyplatí otálet. Čím více vám dlužník bude dlužit, tím menší ochota bude daný dluh splatit.
  2. Pokud vám bývalý partner nehradí více než 4 měsíce za sebou stanovené výživné, obraťte se co nejdříve na soud s návrhem na exekuci jeho majetku.
  3. V případě, že soud vyhoví vašemu nároku na dlužné výživné, vydá zároveň exekuční titul, na jehož základě můžete pověřit exekutora vymáháním dluhu.
  4. Vybrat si můžete z takřka 150 exekutorských úřadů po celé České republice, přičemž nezáleží na tom, kde je jeho sídlo. Všechny exekutorské úřady totiž působí celorepublikově.
  5. Mnohé o kvalitách úřadu napoví např. internetové stránky, rychlost reakce na email či telefonní dostupnost.
  6. Poplatků se poškozený rodič nemusí obávat. Veškeré náklady na soudní řízení a služby exekutorského úřadu nese v konečném důsledku na svých bedrech povinný, respektive váš bývalý partner.
  7. Vymáhání výživného je upřednostňováno. To znamená, že pokud má dlužník více exekucí, výživné je z platu strháváno jako první.
  8. Důležitým faktem je, že exekutorský úřad může i nadále kontrolovat to, zda vám váš bývalý partner platí výživné na vaše děti. Může tak činit na základě toho, že dlužník bude peníze zasílat přímo na účet soudního exekutora, který obnos dále přepošle. Pokud ale splátka exekutorovi v daném termínu nedorazí, může zvážit další postih majetku.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).