Spočítejte si...

Zavřít

Neoznámíte-li zdravotní pojišťovně změny, čeká vás pokuta až 10 000 Kč

Všeobecná zdravotní pojišťovna se podělila s odpovědí na otázku svého klienta, která se týká toho, co všechno musí lidé hlásit zdravotní pojišťovně a zda za případné porušení těchto povinností hrozí nějaké sankce?

Tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý nabízí odpověď:

Tyto povinnosti, včetně lhůt a případných sankcí, stanovuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, přičemž některé se týkají všech pojištěnců a další jsou stanoveny plátcům pojistného (zaměstnavatel, OSVČ atd.).

Každý pojištěnec je (podle § 12) povinen své zdravotní pojišťovně oznámit změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla, a to do 30 dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Pokud se v místě trvalého pobytu nezdržuje, musí oznámit také adresu místa pobytu na území České republiky, kde se převážně zdržuje („bydliště“). Dále je každý povinen své zdravotní pojišťovně oznámit do 8 dnů ztrátu nebo poškození průkazu pojištěnce. Zmíněný § 12 stanovuje ještě další povinnosti pojištěnce, ale ty se už netýkají toho, co je třeba pojišťovně oznamovat.

Oznamovací povinnost plátců pojistného je předmětem ustanovení § 10. Vynecháme-li nyní to, co se zde týká výslovně zaměstnavatelů a osob samostatně výdělečně činných, zůstává povinnost pojištěnce oznámit své zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné (za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy, za nezletilé nebo osoby bez způsobilosti k právním úkonům jejich zákonný zástupce) a také zahájení a ukončení své samostatné výdělečné činnosti (tato povinnost je splněna i tím, že OSVČ, podnikající na základě živnostenského oprávnění, učiní oznámení živnostenskému úřadu). Rovněž tak do 8 dnů je pojištěnec s trvalým pobytem v ČR povinen své zdravotní pojišťovně oznámit, že po celý kalendářní měsíc není zaměstnán, není OSVČ a ani za něj neplatí pojistné stát.

I narození a úmrtí pojištěnce řeší § 10. Narození pojištěnce je jeho zákonný zástupce povinen do 8 dnů ode dne narození oznámit zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Úmrtí pojištěnce oznamovat pojišťovně někdo z rodiny apod. nemusí – postačuje, že úmrtí nebo prohlášení za mrtvého oznámí příslušný obecní úřad pověřený vedením matriky Centrálnímu registru pojištěnců.

Pokud pojištěnec neoznámí ztrátu nebo poškození průkazu a změnu jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla, může dostat pokutu do výše 500 Kč. Pokutu až do výše 10 000 Kč může zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci za nesplnění oznamovací povinnosti plátce pojistného podle § 10 (při opakovaném prohřešku až do výše dvojnásobku).

Nové kreditky Raiffeisenbank jsou už jen bezkontaktní Růst platů v České republice dál zpomaluje        
P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
20. 1. 2014 13:59 Nový

A co ty registry ?

celé vlákno

To ani v roce 2014 neni mozne takovou zmenu ohlasit jednou na jednom miste, at si to urady mezi sebou rozeslou ?

anonym
anonym (neregistrovaný) ---.205.broadband2.iol.cz
20. 1. 2014 14:26 Nový

Re: A co ty registry ?

celé vlákno

Pojišťovna není ouřad. Ale taky bych v dnešní době čekal, že by prostě mělo být možné v centrálním registru, či jak se to jmenuje, spravovat seznam subjektů (banky, pojišťovny, telco, apod.), které si z tohoto registru o mně mohou tahat vybrané informace...

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
20. 1. 2014 16:26 Nový

Re: A co ty registry ?

celé vlákno

Neni urad, ale ze zakona s ni musim komunikovat a oznamovat ji veci, ktere si muze zjistit sama. Narozdil od prodejny zeleniny vedle v ulici.

Ano, to bych cekal. Evidentne tomu ovsem tak neni. Mysleno ze je v zakone jasne dano, ze nahlasenim zmeny bydliste na jedno misto neodpovidam za to, ze to nebylo doruceno dale.

vanas
vanas (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
20. 1. 2014 23:07 Nový

Re: Neoznámíte-li zdravotní pojišťovně změny, čeká vás pokuta až 10 000 Kč

stejnak vtom maji pojistovny bordel. Zmenil jsem adresu a stejne to chodilo furt na starou. A za tohle jim pokutu nikdo neda. Tech 500 by mohli za tohle davat nam at je to stejne i pro ne