Hlavní navigace

Nejčastější chyby absolventů při hledání práce

Sdílet

Absolventi to při hledání práce nemívají lehké. Pokud nenarazí na firmu, která je přístupná zaměstnávání nováčkům na trhu práce, slyší často větu „sháníme lidi s praxí“. Kde ji ale sehnat, když nikdo nechce nabídnout pozici? Eliminovat počet neúspěchů se můžete snažit alespoň dodržováním základních pravidel, které zvýší vaši šanci při pohovoru. Jaké chyby absolventi dělají při hledání práce nejčastěji?

Na pohovor bez přípravy

To, jak se připravíte na pohovor, ukáže personalistům alespoň střípek z toho, jaký zájem o danou pozici máte a kolik jste bych ochoten přípravě věnovat ze svého volného času. Před pohovorem si proto vždy projděte informace o firmě či instituci a seznamte se s jejími cíli a hodnotami. Nejčastěji tyto informace najdete v sekci „O nás“.

Počítejte také s tradičními otázkami typu: „Proč bychom měli přijmout právě vás?“ nebo „V čem budete přínosem?“. Snažte se na ně vymyslet alespoň trochu neotřelé odpovědi, protože prázdné fráze nikoho nezaujmou, řekne je řada dalších absolventů. Nebojte se mluvit o svých přednostech.

Příliš mnoho nebo příliš málo životopisů

Posílat tisíce životopisů naslepo je zbytečné. Vybírejte jen ty pozice, na které jste zhruba kvalifikovaní. Trocha odvahy při výběru škodit nemusí, nikdy byste ale neměli opustit meze zdravého rozumu. Absolventi se ucházejí například o manažerská místa, přitom nikdy nevedli žádné lidi. Mají zájem o seniorské pozice, které vyžadují několikaletou praxi, přeceňují svoje schopnosti, vyjmenovává nejčastější přešlapy Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McRoy Czech, podle kterého je lepší poslat tři životopisy týdně než sto, ale dobře přitom cílit. Na druhou stranu nebuďte příliš vybíraví. Jeden životopis za měsíc vaše šance na místo příliš nezvýší.

Odfláknutý životopis

Životopis je kromě vystupování na pohovoru vaší další vizitkou, proto jeho přípravě věnujte péči. Měl by být stručný, ale zároveň se všemi podstatnými údaje ovzdělání, kvalifikaci, praxi, certifikátech, kurzech, stážích, jazykových znalostech apod. Pokud si nevíte rady, podívejte se na vzorové životopisy na internetu.

Příliš vysoké nároky

Je dobré se nespokojit s málem. Zároveň ale platí, že vše má svůj čas. Takže pokud jste po škole a bez praxe, mnoho jistot zaměstnavateli nenabízíte. Tomu by měly odpovídat i vaše finanční požadavky. Absolventi si často říkají o nástupní plat vyšší než 25 tisíc korun, což je více než průměrná mzda v průmyslu. Takový plat ale většina z nich na začátku dostat nemůže. Tedy s výjimkou absolventů v IT oborech. Ti naopak problémy s hledáním práce nemají, zájem firem o ně je obrovský, uvedl Surka.

Pokud jste bez práce dlouho, zauvažujte, jestli byste prozatím neměli slevit i z ostatních nároků, jako je dojezdová vzdálenost nebo provoz na směny. Řešením může být i částečný úvazek nebo absolventská praxe.

Rovnou mimo obor

Zkuste nejprve hledat práci ve svém oboru. Pokud totiž nemáte praxi, může být vystudovaná škola jedinou devizou, která vás profiluje. Pokud touto cestou neuspějete, zamyslete se nad tím, pro jaké další pozice by mohla být vaše povaha či znalosti přínosem a zkuste jiný obor.

Problémy s uplatněním mívají podle Surky obory jako sociální práce, enviromentální management, kulturologie, pedagogika či filozofie. Doporučil bych uvažovat například o práci v shared services centrech velkých společností či v administrativě, radí Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).