Hlavní navigace

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Sdílet

Plánujete koupi automobilu, ale za nový se vám utrácet nechce? S ojetým sice ušetříte, ale s koupí je spojena řada rizik. Na která si dát pozor?

Přetočené kilometry

Riziko je tak časté, že netřeba zmiňovat více. Proto se o stavu vozu poraďte se zkušeným automechanikem, který pozná, zda míra opotřebení motoru nebo interiéru souhlasí s počtem najetých kilometrů. 

Do budoucna by měla pomoci pravidelná evidence ujetých kilometrů v Centrálním registru vozidel (CRV) a zpřístupnění těchto údajů v každé zemi. U vozů dovezených ze zahraničí může pomoci evropské rozhraní Eucaris a projekt MileAge, kde můžete zjistit stav najetých kilometrů, které měl vůz ještě než překročil české hranice.

Kradené automobily

Kradených vozů ze zahraničí, které se následně přihlásí na falešné doklady, je v ČR stále víc. Ověřte si před koupí, zda vůz není nahlášen jako kradený v ČR (web ministerstva vnitra) a nahlédněte do CRV. V systému Eucaris byste měli najít údaje o závadách, nahlášených krádežích, ekologickém sešrotování nebo neplatné registraci. Je zde uveden i vlastník. 

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem také ověřte, zda na vůz není uvalena exekuce, která by dala exekutorovi právo vůz zabavit. Zkontrolovat to můžete v Centrální evidenci exekucí na webu Komory exekutorů.

Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti, uvedl Roman Rak, jednatel společnosti Iris Dent.

Bourané automobily a vraky

Přetočenými kilometry může vaše staronové auto sice v bazaru zázračně omládnout, ale pokud narazíte na bouraný automobil, na kterém byla provedena neodborná oprava, může být vůz i nebezpečný. Sledujte proto například tloušťku laku, nepravidelnost spár nebo jejich přítomnost tam, kde by být neměly. Porovnejte i identifikátory na vozu s údaji v technickém průkazu a ověřte originalitu dokladů.

Mezi další finty, na které dávat pozor, patří také falšování data první registrace v ČR nebo v zahraničí nebo zapřený špatný technický stav vozu. Více podrobností, nač si dát pozor si můžete dočíst v článku Osm tipů, jak se nenechat ošidit při koupi ojetého vozu

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2013 0:06

    W (neregistrovaný)

    Hezký den,

    píšete, že v systémech Eucaris a MileAge má kupující možnost něco ověřit, to ale není pravda.

    Opravte mne pokud víte něco víc, Eucaris je součástí registrace vozidel v členských státech EU a běžný kupující nemá tuto možnost.

    Pokud máte jiné informace, prosím uveďte je.

  • 7. 11. 2013 14:21

    TT (neregistrovaný)

    Souhlasím s vaším názorem, ještě jsem nenašel info, že by do něj měl běžný kupující přístup. a na víc funguje jako registr, do kterého se přihlašují auta po nákupu. Takže pokud už člověk auto vlastní je mu to na houby. Nechápu smysl tohohle článku, když mluví o neopoužitelném systému a nezmíní třeba Cebii, která jako jediná v ČR poskytuje tyhle služby. Jestli chtějí pomoct lidem, tak mají radit něco užitečného a ne nesmysly.

  • 11. 5. 2018 3:13

    Radek (neregistrovaný)

    Díky mockrát za vaše rady. Sám se brzy chystám kupovat ojeté auto přes https://www.truck1-cz.com/ ze zahraničí a z těch stočených kilometrů mám asi největší strach. No, doufám, že vše bude v pořádku. Mám známého automechanika, takže jej pro jistotu vezmu s sebou, aby auto překontroloval.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).