Musíte z dědictví odvádět zdravotní pojištění?

Získáte nějakou sumu peněz, byt, dům či akcie v rámci dědického řízení a nejste si jisti, zda musíte tyto položky hlásit své zdravotní pojišťovně, případně odvést zdravotní pojištění.

Své zdravotní pojišťovně nemusíte nabytí dědictví nijak oznamovat. Z majetku nabytého dědictvím, z dividend a prodeje akcií nebo z kapitálového majetku se neplatí zdravotní pojištěn, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

U příjmů z pronájmu je situace velice podobná. Jde sice o pravidelnou platbu, ale pojišťovnu tyto vaše příjmy nezajímají a ohlašovat je nemusíte. Musíte však tento příjem zdanit.

Výjimka nastává v případě, že byste na pronájem nemovitosti měli živnostenské oprávnění a měli jej zapsaný v obchodním majetku. Jednalo by se o příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Z nich se pojistné na zdravotní pojištění odvádět musí; dotyčný musí být na pojišťovně registrovaný jako osoba samostatně výdělečně činná a plnit jako OSVČ všechny stanovené povinnosti, dodává Oldřich Tichý.

Příjmy z prodeje cenných papírů jsou od daně osvobozeny, pokud jejich úhrn nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč.

Bezkontaktní nálepky od ČSOB jsou nově bez poplatku Smlouvu o stavebním spoření u ČMSS můžete nově vyplnit i on-line