Musíte platit zdravotní pojištění i když máte neplacené volno?

Chystáte-li se delší čas cestovat, můžete svého zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Od nového roku platí, že se za dobu pracovního volna bez náhrady příjmu nepřipočítává poměrná část minimální mzdy. I přes to pořád zůstáváte zaměstnancem a je nutné dál odvádět pojistné na zdravotní pojištění. To se obvykle vyměřuje z příjmů ze zaměstnání. Pokud je ale během neplaceného volna nemáte, stanoví se měsíční pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu. (Výjimkou jsou zaměstnanci, pro které povinné minimum neplatí, tedy například ti, kteří zároveň pobírají důchod a pojistné za ně platí i stát.

Minimálním vyměřovacím základem zaměstnance je od letošního roku minimální mzda ve výši 9200 Kč. Pojistné činí 13,5 %. Za celý měsíc neplaceného volna za vás tedy musí být odvedeno pojistné ve výši 1242 Kč (částku hradíte vy, ne zaměstnavatel, ten je pouze plátce a pojistné za vás odvede).

Pokud by trvalo neplacené volno jen část měsíce a v té zbývající byste dosáhli minimálního vyměřovacího základu, bude se pojistné platit jen z dosaženého příjmu. Pokud by byl naopak příjem nižší než 9200 Kč, zaplatíte pojistné z dosaženého příjmu (zde už bude platit pojistné i zaměstnavatel) plus také pojistné vypočtené z rozdílu minimálního a skutečného vyměřovacího základu (zaplatíte pouze vy, zaměstnavatel jen odvede).

Pokud je vyměřovací základ zaměstnance nižší než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen podle § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb. doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

ČTÚ chce věnovat frekvence O2 bez výběrového řízení Odradí nás alarm, kamery či bezpečnostní dveře a okna, tvrdí bývalí zloději