Hlavní navigace

Lidovci: mezibankovní převody se musí zrychlit

3. 10. 2008

Sdílet

Představitelé KDU-ČSL navrhují, aby banky převáděli peněžní prostředky rychleji. Chtějí toho dosáhnout předložením novely zákona o platebním styku. Doba převodu by se měla snížit z maximálních tří dnů na dva.

V době elektronického bankovnictví není možné, aby platby šly mezi jednotlivými bankami až tři dni. Myslím, že nastal čas novelizovat tento poněkud zastaralý zákon. Vedle zvýšení mobility se tak také peníze budou úročit tomu, komu patří a nebudou se zbytečně dlouho vznášet v bankovním vzduchoprázdnu, říká 1. místopředseda KDU-ČSL a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Čtěte více: Jak dlouho trvá převod peněz z jedné banky do druhé

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 10. 2008 12:04

    RPI (neregistrovaný)
    Hlavně by bylo třeba zavést clearing ČNB i o víkendu, to by převody urychlilo podstatně víc.
  • 4. 10. 2008 15:44

    P.C. (neregistrovaný)
    Já už si bláhové myslel, že v době počítačů by bylo v rámci jedné země možné provádět platby do pár hodin, případně úplně on-line. Ale zdá se, že lidovečtí poslanci nemají o fungování clearingu a počítačů ani potuchy. Nebo jen hledají dlouho neoprašované téma, aby se nějak zviditelnili, ale zase nechtějí šlápnout moc vedle, tak navrhnou zkrácení ze tří dnů na dva. To je fakt trapné.
  • 5. 10. 2008 22:54

    Rejpal (neregistrovaný)
    Spíš by se měli starat, aby se zvýšila pojištěná částka a také % pojištění z 90% na 100%.
    Nevím které prase to na MF nebo ČNB vymyslelo, ale proč by se měl klient podílet na krachu banky a nebo záložny, když je tady licence a státní dohled ?
    Je nejvyšší čas zvýšit pojištěnou částku alespoň na 2 mil. Kč a na 100%.
    Je nejvyšší čas vykopnout z ČNB pohrobky po Tošovském, kteří také mají na svědomí desetitisíce okradených ve zkrachovaných bankách a záložnách.
  • 6. 10. 2008 13:15

    petrph (neregistrovaný)
    V jakýkoliv jiný činnosti když firma krachne a máte u ní pohledávky, tak jste odkázanej na konkurzní řízení, jestli něco zbude. Takže u bank je to pojištěný - což je přesnej název, poněvadž banky za tuhle ochranu klientů platěj nemalé pojistné v procentu ze svejch vkladů. Představa že by se zvedla pojistná částka je lákavá, ale kdo to zaplatí. Už v 90.letech když padaly malé banky, byl ten Fond pojištění vkladů na dně...
  • 6. 10. 2008 9:55

    anonymní
    Když udělám platbu kartou, a za chvíli se podívám do interentového bankovnictví, tak ji tam mám zanesenu, byť v nezaúčtovaných obratech. Tak by asi nebylo od věci, kdyby se to dotáhlo do stavu, že by to bylo i zaúčtováno, a s tím by se mohl "svézt" i platební styk jako takový.
    Na druhou stranu by se toto nemuselo líbit bankám, které budou lobovat proti. Banky by musely zajistit obsluhu serverů i o víkendech nebo v noci. Další otázkou je clearing ČNB, který je v určitých hodinách dne pro ostatní banky dražší a jindy zase levnější a banky se prozatím snaží umísťovat co nejvíce transakcí do období levných poplatků, ale klienti toto na svých poplatcích skutečně zaplacených bance na výpisech nijak nepocítí.
    V minulosti se platby zpracovávaly bez příplatku ještě tentýž den, pak však banky objevily pojem "exprexní platba" a příkazy přijaté bankou po určitě hodině jdou bez expresního přípatku až další den.
    Nicméně lidovce kvůli možná vítanému zrychlení mezibankovního styku volit přesto nebudu.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).