Hlavní navigace

Lidé vydávají na splácení úvěrů stále větší část své mzdy a půjčují si vyšší částky

Sdílet

Ke konci roku 2015 mělo úvěr přes 3 miliony lidí. Objem celkového dluhu se zvýšil na 1,8 bilionu korun. Z toho 1,4 bilionu korun připadalo na dluh z hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření a 385 miliard na krátkodobé půjčky. Celkový počet lidí s úvěry se ke konci roku 2015 meziročně snížil o 1 %, přičemž dlouhodobý dluh mělo 1,1 milionu lidí a krátkodobý dluh téměř 2,5 milionu lidí. Více než půl milionu klientů splácelo obě formy úvěrů zároveň. Lidé si v roce 2015 brali o 5 % vyšší úvěry na bydlení a o 6 % vyšší úvěry na krátkodobou spotřebu než před rokem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

U klientů s více než 5 úvěrovými smlouvami je riziko nesplácení jejich úvěrů téměř dvojnásobné ve srovnání s klienty s jednou úvěrovou smlouvou. V minulém roce bylo zamítnuto v rámci posuzování úvěruschopnosti žadatelů o úvěr více než 30 % žádostí. U dvou třetin z nich byla žádost zamítnuta z důvodu nesplácení minulých závazků, přibližně u třetiny žadatelů hrozilo předlužení.
U klientů, kteří jsou sice prozatím schopni své finanční závazky splácet se stává, že další úvěr by už finančně neunesli. Banky a finanční instituce si naštěstí tento fakt uvědomují a žadatele zodpovědně prověřují v registrech, které obsahují informace o nesplácených i splácených dluzích, vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Zvyšuje se i poměr mzdy, kteří lidé dávají na splátku svých dluhů. Zatímco v roce 2007 dal průměrný spotřebitel na splátky úvěrů přibližně pětinu průměrné měsíční mzdy, v roce 2015 to již byla více než čtvrtina.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 3. 2016 10:06

    Pavel (neregistrovaný)

    Podle předchozích zpráv jsme všichni happy, zvedají se platy, průměrný plat dosahuje bezmála 28 tisíc a dokonce jsem četl, že kvůli tomu ubývá bankovních loupeží. Tak proč si všichni tak šíleně půjčují, nesplácejí a jsou z toho tak odvaření? Jestli ono to nebude všechno mírně jinak. Koneckonců statistika věda je, má však cenné údaje...ona nám to vyčíslí. Zejména když jí někdo pomůže.
    A to máme na krku další bankovní krizi, riziko záporných úrokových sazeb a na jaře začnou táhnout do Evropy další černí ptáci.

  • 20. 3. 2016 12:29

    mmmm (neregistrovaný)

    kdyz si vice lidi muze dovolit hypo na vlast bydleni pak je to dle meho nazoru pozitivni trend

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).