Hlavní navigace

Lidé si půjčují a na zadní vrátka nemyslí. Často pak končí v dluhové pasti

Sdílet

Kdo se nejčastěji dostává do dluhových pastí? Lidé, kteří procházejí složitou životní situací, jakou je ztráta zaměstnání, rozvod nebo úmrtí partnera. Vyplývá to z průzkumu Abecedy rodinných financí mezi více než dvěma desítkami občanských poraden (Poradny při finanční tísni, Člověk v tísni a místní občanské poradny), které poskytují právní poradenství předluženým lidem. Abeceda rodinných financí vznikla za finanční podpory společnosti Provident Financial.

Více než 40 % lidí se dostává do nezvladatelných dluhů v důsledku těžké životní situace. V téměř 25 % případů je na vině malá finanční rezerva nebo přecenění svých finančních možností. Následují neuvážené půjčky a zadlužení kvůli rodinným příslušníkům. Ve většině případů za to může i malá finanční gramotnost a nepřipravenost na danou situaci.

Dlužníci neuvažují dopředu, a tak například neřeší pojistky pro případ vážné nemoci nebo si nevytvářejí finanční rezervu, protože nepočítají se ztrátou zaměstnání. Když pak taková situace nastane, zůstávají bez prostředků, což se snaží vyřešit půjčkami. Tím si však pouze zadělávají na vážnější problém, říká Kateřina Hrudníková, manažerka projektu Abecedy rodinných financí.

Třetina klientů občanských poraden si nevede rozpočet, neeviduje si příjmy a výdaje, ani si nevytváří peněžní rezervu. Žijí od výplaty k výplatě, a pokud se vyskytne i jen sebemenší neočekávaný výdaj, dostávají se do problémů.

Další třetina klientů si nečte smlouvy, popřípadě je čtou nedůsledně. Následkem toho se upisují k pro ně nevýhodným podmínkám. Nezanedbatelnou roli rovněž hraje důvěřivost a naivita dlužníků, kteří nerozpoznají podvodné jednání firem či druhých osob a nechají se přemluvit k pořízení nepotřebného produktu či služby nebo právě nevýhodného úvěru.

Do dluhové pasti se velmi často dostávají lidé, kteří využívají krátkodobé půjčky. Takzvané rychlé půjčky mají zpravidla vysoké úroky a neúměrně tvrdé sankce v případě nesplácení. Stačí, aby se klient zpozdil se splátkou o pár dní, a penále z prodlení začne astronomicky narůstat, upozornila Kateřina Hrudníková.

Nejčastější příčiny zadlužení klientů.
Autor: Abeceda rodinných financí

Nejčastější příčiny zadlužení klientů.

A výjimkou nejsou ani lidé, kteří jsou zvyklí žít na dluh a dlouhodobě využívají kreditní karty nebo si opakovaně berou spotřebitelské úvěry, ačkoli svými příjmy nejsou schopni nikdy plně pokrýt to, co utratí.

V tomto období se navíc jedná i o ty, kteří si půjčili na dárky na Vánoce a nyní nezvládají splácet. Do poraden k nám v těchto dnech přichází až dvakrát tolik klientů než obvykle, kteří si před Vánocemi vzali půjčky a nyní je nemají z čeho splácet. V prvních třech měsících zpravidla také registrujeme až 20% nárůst klientů, kteří chtějí požádat o oddlužení, uvedl David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni .

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).