Hlavní navigace

Kontrolní hlášení za pět dvanáct. Kde najít kompletní informace o vaší povinnosti?

17. 2. 2016

Sdílet

Plátci DPH musí do 25. února odevzdat své první kontrolní hlášení. Vláda sice navrhla zmírnění některých sankcí a prodloužení lhůty pro odstranění případných nedostatků. Tyto úpravy ale ještě neprošly legislativním procesem.

Kontrolní hlášení musí podat plátci DPH bez ohledu na to, zda jde o OSVČ či obchodní společnost. U fyzických osob jsou kontrolní hlášení podávána dle zdaňovacího období. Kdo platí měsíčně, odevzdává poprvé 25.2.2016, kdo čtvrtletně, toho povinnost čeká až 25.4.2016. Právnické osoby musí kontrolní hlášení odevzdávat každý měsíc.

Podle stávajících podmínek platí, že pokud software finanční správy při zpracování podaného kontrolního hlášení zjistí nesrovnalost, pošle zpracovateli výzvu k opravě nebo vysvětlení. Plátce má pouze pět kalendářních dnů na podání vysvětlení. Nedodržení této lhůty znamená automatickou pokutu, vysvětlil Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP.  

Novela zákona, která má tvrdost některých opatření zmírnit, tuto lhůtu změní z pěti kalendářních dnů na pět pracovních dnů. Slibuje také, že při udělování pokut může finanční úřad občas přivřít oko.

Jednou z komplikací spojených s kontrolním hlášením je podle Sojky také zákonem požadovaná komunikace. Zatímco v jiných případech je pro komunikaci se státní správou vyžadováno využití webového rozhraní či datová schránka, u kontrolního hlášení platí, že pokud není zřízena datová schránka, měla by výměna dat s finanční správou probíhat e-mailem, vysvětlil Sojka a dodal, že správce daně považuje e-mail za doručený jeho odesláním, bez ohledu na to, zda zamýšlenému příjemci e-mail vůbec dorazil a zda příjemce jej přečetl. Od okamžiku odeslání pak běží zmíněná lhůta pěti dní pro reakci.

Kompletní informace o kontrolním hlášení najdete ve speciální sekci na sesterském serveru Podnikatel.cz. Zajímavosti a novinky o dané tematice můžete sledovat v aktuálních článcích.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 2. 2016 12:17

    Ferda (neregistrovaný)

    nebo na dovolene. Tento zakon upira podniaktelum a jednatum narok na nemocenskou a dovolenou. Neni to nahodou protipravni?

  • 18. 2. 2016 22:56

    Finanční upír (neregistrovaný)

    Blb, který neumí napsat na klávesnici krátký příspěvek gramaticky správně nebo před odesláním udělat korekturu, by neměl mít právo být ani jednatelem. Takový blb je dobrý akortát tak pro Babiše, aby mu skočil na předvolební hesla "všeci kradnů" a "tie karůsely" ....

  • 18. 2. 2016 22:58

    Finanční upír (neregistrovaný)

    Pardon, jsem tak blb, opravuji .. akorát

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).