Je trafostanice nebo čistička odpadních vod předmětem daně ze staveb?

V případě, že je trafostanice jako stavba rozvodů samostatnou stavbou, není podle zákona o dani z nemovitostí předmětem daně ze staveb. Pokud je ale umístěna v budově, která slouží např. k výrobě nebo skladování, nejedná se už o stavbu rozvodů energií a podle zákona není možné, aby část stavby dani podléhala a část nikoli. Tímto se princip konstrukce předmětu daně z nemovitostí podstatně odlišuje od osvobození od daně z nemovitostí; např. § 9 odst. 2 zákona o dani z nemovitostí umožňuje částečné osvobození od daně ze staveb, vysvětluje Česká daňová správa na svém webu. 

Jak je to s daní ze staveb u čistírny odpadních vod a dalších staveb, které se nachází ve stejném areálu? Podle daňové správy nejsou předmětem daně stavby kanalizačních stok a kanalizačních objektů včetně čistíren odpadních vod. Jakýkoliv rozšiřující výklad na stavby, které jsou sice v areálu čističky odpadních vod, ale nejde o některou ze staveb konkrétně vymezenou v § 7 odst. 2 zákona o dani z nemovitostí, by byl nad rámec zákona o dani z nemovitostí a není tudíž možný, upozorňuje daňová správa.

Čipová karta vás úplně neochrání, peníze lze získat obratem i bez PINu Cena nafty nejspíš již brzy překročí hranici 30 Kč