Hlavní navigace

Jak postupovat, když vás vykradou?

Sdílet

Za jeden kalendářní rok se v České republice odehrají desítky tisíc vloupání. Škody, které přitom zloději napáchají, dosahují v součtu až 1,5 miliardy korun. Víte, jak se zachovat, když taková událost potká i vás?

Na policii ihned

Ve chvíli, kdy zjistíte, že váš byt, dům či chata byly vykradeny, okamžitě kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte a neupravujte, radí Ivan Pavlíček, expert na zabezpečení ze společnosti Next.

Doklady a karty zablokujte

Jestliže byly mezi odcizenými věcmi také platební karty nebo vaše doklady, je potřeba co nejdříve požádat o blokaci příslušnou instituci. Není dobré podceňovat ani zablokování dokladů. Jejich krádež ohlaste na policii a na obecním úřadě. Zloději totiž velice často neváhají využít vašich dokladů a sjednat si například půjčku, založit falešnou firmu apod. Doporučujeme nejcennější věci uchovávat v domácím trezoru, který stále dává další šanci, že se do něj zloději nedostanou, doporučuje Ivan Pavlíček, Next.

Nafotit, sepsat a na pojišťovnu

Po odchodu policie si sepište vlastní soupis škod. I přesto, že policie si váš byt vyfotí, pořiďte si vlastní fotografie a zdokumentujte veškerá poškození. Do soupisu zahrňte také ztracené věci. U těch budete muset doložit, že jste byli jejich vlastníkem, a to například dokladem o zakoupení nebo záručním listem. Pokud je k dispozici nemáte, poslouží i fotografie, svědectví sousedů nebo čestné prohlášení.

Pojišťovně následně doložíte protokol od policie a vaší fotodokumentaci. Ta má na prošetření 3 měsíce od nahlášení. Od likvidace pojistné události obdržíte peníze do 15 dnů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).