Jak na odpočet za životní pojištění, pokud jste měnili pojišťovnu?

Máte-li uzavřené životní pojištění, můžete uplatnit podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů i daňovou úlevu. Co ale dělat v případě, že chcete současnou smlouvu zrušit a současně uzavřít jiné pojištění?

Bude-li pojistné plnění nebo odbytné převedeno na novou smlouvu o životním pojištění, můžete si uplatňovat odpočet i nadále. Musíte však splnit příslušné podmínky § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů. výplata pojistného plnění by měla být sjednána až po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v roce, kdy dosáhnete 60 let věku. U pojistné smlouvy s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití navíc můžete uplatnit odpočet jen za předpokladu, že tato smlouva s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně, je na částku minimálně 40 000 Kč a pojistná smlouva nad 15 let je alespoň na 70 000 Kč. 

Jak snížit daň z příjmů? Poláci do eurozóny nechtějí        
Petr
Petr (neregistrovaný) ---.dragon.cz
28. 3. 2013 19:44 Nový

Pozor na laický výklad autorky !

Vážená paní autorko,
přečtěte si prosím ještě jednou a důkladněji znění zákona. Pro ulehčení práce Vám přikládám výtah :
„….Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.“
Jelikož je KAŽDÉ ukončení smlouvy výpovědí ze strany pojistníka před sjednaným řádným koncem pojištění klasifikován jako ukončení smlouvy s výplatou odbytného, tak je již následně jedno jestli ho převedete přímo na novou smlouvu nebo za něj pojedete na dovolenou. Máte povinnost vše zpětně dodanit.
TOTO JSOU INFORMACE RÁDOBY PORADCŮ, KTEŘÍ VÁS JEN POŠKODÍ ZA ÚČELEM VLASTNÍHO PROSPĚCHU.
To co zde uvádí autorka bude možná možné od roku 2015, ale zatím to ještě není schváleno v příslušné legislativě.