Hradí pojišťovna při hospitalizaci pobyt rodinného příslušníka i když už jste dospělí?

Hradí pojišťovna pobyt rodinného příslušníka jako průvodce při hospitalizaci i v případě, že pacientem už je dospělý člověk? Nebo hradí pobyt rodinného příslušníka jako doprovodu jen v případě, že je hospitalizováno dítě?

Zákon o veřejném zdravotním pojištění v § 25 zákona č. 48/1997 Sb. nemluví o pobytu průvodce dítěte, ale o pobytu průvodce pojištěnce v lůžkové péči. Ze znění zákona tedy vyplývá, že může jít i o dospělého pacienta.

Jde-li o pacienta do dovršení šestého roku věku včetně, je pobyt jeho průvodce ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče za dále uvedených podmínek automaticky službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištěn. Pobyt průvodce pojištěnce staršího 6 let je hrazenou službou jen se souhlasem revizního lékaře. Pobyt průvodce pojištěnce v lůžkové péči vždy hradí zdravotní pojišťovna, u které je pojištěn doprovázený pojištěnec, uvedl Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že zásadní podmínkou je podle zákona nutná celodenní přítomnost průvodce vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěnce nebo je nutné průvodce zaškolit v ošetřování a léčebné rehabilitaci. 

Zdravotní stav pacienta musí být takový, že bez přítomnosti doprovázející osoby neumožní poskytnutí zdravotní péče personálem poskytovatele zdravotních služeb. Nezbytnost celodenní, tj. 24hodinové přítomnosti průvodce platí jako podmínka úhrady i v případě, že je nutné ho zaškolit v ošetřování pacienta nebo v léčebné rehabilitaci. Takový pobyt bývá při hospitalizaci nutný až v období před propuštěním pacienta, a to v délce závislé na jeho postižení, vysvětlil Rod.

Pohonné hmoty zlevnily. O kolik? Počet smluv u penzijního připojištění rekordně narostl