Hlavní navigace

Ekonomové radí, aby se Řecko připravilo na bankrot

20. 9. 2011

Sdílet

Zdá se, že bankrot Řecka začíná považovat za nevyhnutelný většina světa. Potvrzuje to mimo jiné například vyjádření ekonoma Nouriela Roubiniho v článku Financial Times o tom, že pokud se chce Řecko z problémů dostat, musí hned teď zahájit přípravy na vyhlášení platební neschopnosti, dobrovolný odchod z eurozóny a na návrat k drachmě. 

Roubini uvádí, že výměna dluhopisů, kterou nabídla jako pomoc Evropa, je podvod. Když vezmete v úvahu ty obrovské pobídky, které plán nabízí věřitelům, skutečná úleva od dluhu se prakticky rovná nule. Za současné situace by pro zemi bylo nejlepší, kdyby to odmítla a vyjednala si lepší dohodu, uvedl s tím, že i kdyby se Řecko velké části dluhu zbavilo, moc se toho  nezmění, protože země není podle něj konkurenceschopná.

Podle ekonoma vyžaduje každé funkční řešení devalvaci měny, bez níž se Řecko neobejde. První, ač nepříliš pravděpodobnou možností je podle Roubiniho prudké oslabení eura. Druhou rychlé snížení pracovních nákladů. Třetí variantou je urychlená deflace cen a mezd. To by ale vedlo k pěti letům neustále se prohlubující deprese, zatímco veřejné zadlužení by bylo ještě méně udržitelné. 

Nejsou-li uvedené možnosti reálné, zbývá podle Roubiniho jedině odchod z eurozóny, návrat k národní měně a její prudké oslabení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2011 20:17

    Strejda Skrblík (neregistrovaný)

    Řecko své dluhy splatit nedokáže, to by totiž muselo zreálnit platy ve státním sektoru (asi tak o 50%), totéž s důchody. Pak asi zavést drastické majetkové daně, např. jednorázově daň z nemovitostí ve výši 10% hodnoty, protože kde jinde brát, musí se u toho, kdo něco má... A začít okamžitě a razantně rozprodávat státní majetek (pokud by ho ovšem někdo koupil, já bych tam nekoupil ani stánek se zmrzlinou). Ale do toho se tamním politikům nechce, protože mají skvělé rukojmí, a tím je Euro.

    Tak co jim poradit třeba toto: Uvalit na splátky jistin dluhopisů a úroků srážkovou daň ve výši třeba 98%? To by pak splatit šlo. Poradit by jim s tím mohl náš ministr financí Kalousek (ten zavedl daň na státní příspěvek na stavební spoření, na státní příspěvek výrobců solární elektřiny, na bezplatné emisní povolenky od státu).

  • 20. 9. 2011 21:54

    ldx (neregistrovaný)

    Nejvic mne zarazi, co delala ta armada preplacenych uredniku, kdyz za celou dobu nedokazali zavest ani jedinou vec beznou v civilizovanem svete, jako je napriklad registr (katastr) nemovitosti? Jak pak muzou ty dane o kterych je rec vubec vybrat???

    Vypada to totiz tak, ze cela ta prezamestnanost statniho sektoru byla jen velkej tunel na vyuziti dotaci z EU a uveru americkych bank. A zaroven spoleh na to, ze v ramci Eurozony se to bude muset nejak zakamuflovat, aby neutrpela povest eura a ze jim to proste projde.
    Ale s cim jaksi nepocitali byla financni krize, ktera na tenhle monstrpodvod zaostrila pozornost a pak uz to slo raz na raz... A jsem velice zvedav, jak to Recko bude vypadat za pet, deset roku od ted se bliziciho Velkyho Krachu :-/

  • 21. 9. 2011 11:03

    Strejda Skrblík (neregistrovaný)

    Aha, na to jsem zapoměl. Tak proto chtěli, aby daň z nemovitosti vybíral dodavatel elektřiny, a proto ten šílený nápad, poslat do Řecka německé úředníky... No, ono řídit takovou armádu dobře placených úředníků není žádný med, to pak na takové maličkosti jako registr nemovitostí nezbude čas.

    Tak nezbývá, než udělat z Řecka skanzen a vodit tam turisty. Já třeba bych nelitoval peněz a rád jel linkovým autobusem, kde je řidič, pak průvodčí, který mi prodá jízdenku a také revizor, který mi ji zkontroluje. Prý to tam bylo, ale prý už to bohužel zrušili.

  • 24. 9. 2011 16:15

    ldx (neregistrovaný)

    Zapomněl jste ještě na mladou úslužnou hostesku (nebo raději dvě), co Vám přinesou občerstvení. Aby byla zaměstnanost i mezi mladými :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).