Hlavní navigace

ČSSZ se distancuje od výpočtů důchodů komerčními firmami

7. 3. 2008

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení se občas setkává s případy, kdy některé soukromé subjekty nabízejí za úplatu předběžný výpočet důchodů. V inzerátu, který má ČSSZ k dispozici, oslovuje firma veřejnost s tím, že (citace z inzerátu): „… Chcete znát výši svého budoucího důchodu? Chcete zkontrolovat správnost vydaného Rozhodnutí z ČSSZ? Výpočty důchodů starobních, předčasných starobních, plných i částečných invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích…“

Česká správa sociálního zabezpečení chce v této souvislosti své klienty upozornit a informovat:

  • Pro výpočet důchodu je třeba znát osobní údaje. Lidé by proto měli pečlivě zvážit, komu svá data poskytnou.
  • Nabízené kontroly či výpočty důchodu nemohou být úředním dokladem, který by potvrzoval, že občan má nárok na takový důchod a který by jakýmkoliv způsobem zavazoval ČSSZ. Soukromé subjekty zpravidla ani nemohou zohlednit všechny rozhodné skutečnosti.
  • Výše důchodů se stanoví v závislosti na tzv. všeobecném vyměřovacím základu a přepočítávacím koeficientu. Ty stanovuje vláda pro každý kalendářní rok vždy v září roku předchozího. Důchody tedy nelze počítat příliš dopředu. Například výdělek, z kterého se penze v roce 2008 počítá, je za období 1986–2007. Navíc: na webu MPSV (http://www.mpsv.cz/cs/2435) si každý může sám a zdarma zjistit informativní výpočet důchodu a důchodový věk.
  • Aby lidé měli přehled o svém důchodovém pojištění a případné chybějící doby pojištění si včas doplatili, mohou jednou ročně požádat ČSSZ o zaslání informativního osobní listu důchodového pojištění (IOLDP). Obsahuje přehled dob důchodového pojištění, příp. náhradních dob a od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob.

ČSSZ chce letos už potřetí vydat publikaci „Příručka budoucího důchodce v roce 2008“. Půjde o přehledného průvodce, který formou otázek a odpovědí včetně praktických příkladů vysvětlí důležité informace, které by lidé měli vědět o starobním důchodu. Příručka bude dostupná zdarma na všech 92 pracovištích ČSSZ v celé České republice a rovněž si ji bude možné stáhnout z webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 2. 2009 9:48

    non CSSD (neregistrovaný)
    Řada kalkulátorů pro výpočet důchodů nemusí počítat správně, ale zrovna výpočet důchodů na www.mesec.cz je velmi přesný a může se lišit o desetikoruny pokud je vypočten důchod na základě informativního přehledu z ČSSZ.
    Na druhé straně stoupá u ČSSZ procento špatně spočtených důchodů a proto lidé dávají svá data někdy i pochybným firmám, aby jim důchod přepočítaly a lidé se domohli na ČSSZ správného důhodu.
    Určitě každému doporučuji si kalkulačku naprogramovat dle serveru mesec.cz v excelu je to celkem triviální práce se vzorci, dát do ní data z přehledu a požadovat při výpočtu důchodu aby při odlišnostech toto ČSSZ zdůvodnilo a ten excel si online vzít k ruce při jednání. V tom případě vám to určitě budou počítat opatrněji a správně a pokud ne tak to nejpravděpodobněji počítají špatně (pokud tam nemáte chybu v datech, ale to vám musí dokázat). A pak pokud to neuznají tak holt nezbývá než jít na tu firmu, která má sílu si přepočet na nich vynutit, ale to jí holt musíte ta osobní data dát - ale až když už nebude zbytí..
    Pokud má někdo zkušenosti s klientským centrem na Praze 4 tak ví, o čem mluvím a pokud takhle pracují i v Křížové tak si výpočet raději udělejte...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).