Hlavní navigace

Češi platí téměř nejvyšší sociální pojištění. O jeho výši se ale příliš nezajímají

Sdílet

Pojistné, které Češi odvádějí na sociální zabezpečení, je jedno z nejvyšších na světě. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost TaxVision.

Zaměstnavatel odvádí v České republice za zaměstnance pojistné ve výši 34 %. Z hrubé mzdy platí zaměstnavatel 25 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění. Zaměstnanec pak platí ještě odvody na sociální pojištění ve výši 6,5 % z hrubé mzdy a dalších 4,5 % odvádí na zdravotní pojištění.

Například ve Švýcarsku ale zaměstnavatelé platí za zaměstnance jen necelých 8 %. Ve Velké Británii je to pouze 14 %. Z pohledu průměrné mzdy jsou odvody srovnatelné s dalšími státy, ale u příjmů nad 50 000 Kč za měsíc patří Česká republika mezi nejdražší země.

Svou roli ale hraje i struktura odvodů do státního rozpočtu. Například v Dánsku je většina dávek financována z daní, které jsou zde nadprůměrně vysoké oproti ostatním státům. Povinné pojistné je pak ale oproti ostatním státům nižší.

Češi ale o výši odvodů příliš velký přehled nemají. 50 % z nich nezná částku, kterou na sociální pojištění odvádí a ani se o tuto výši aktivně nezajímá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2016 10:02

    Pavel (neregistrovaný)

    Co s tím jako ten poslední článek mám dělat? Zaplatit musím a držet hubu taky.

  • 30. 8. 2016 8:45

    Děda (neregistrovaný)

    Naši privatizátoři rozprodali úplně vše až na ČEZ a pár nevýznamných podniků. Proto musí být celý systém pověšen na výběru sociálního pojištění a ještě to nestačí. Je otázkou, jestli tam, kde některé státy mají nižší odvody, tyto nedotují důchodový příjem z majetkových podílů a tedy ze zisku firem kde vlastní akcie či podíly.
    Vyřvávat tu že máme nejvyšší sociální odvody a nízké důchody to umí každý trouba, ale popsat proč tomu tak je, to se nikomu nechce, protože by to znamenalo přiznat, že totální privatizace podle Klause a Zemana je i totální hloupostí. Stát by teď měl využít peněz, které ČNB naakumulovala pomocí devizových intervencí na úkor občanů a začít nakupovat akcie a podíly v ziskových firmách a budoucí zisky využít v rámci rozpočtu na posílení nedaňových příjmů i ve prospěch průběžného důchodového systému. Možná že by stálo i za to nepodporovat bohatší část obyvatel, kteří jsou schopni si sami šetřit ve stavebním spoření a ve III. pilíři a tyto peníze raději použít na vytvoření rezervního fondu pro příští demografický boom.

  • 30. 8. 2016 9:37

    Jerry001 (neregistrovaný)

    Z vejplaty mu to automaticky strhnou a je jedno kolik to je, kazdej stejne kouka na cistou vejplatu kolik skutecne dostanu. Hruba vejplata je lidem u zadku, ta je dulezita pro zamestnavatele nikoli pro zamestnance.

    Proc ovsem platime vysoke pojisteni a penize ve statnim rozpoctu zmizi jak para nad hrncem to uz je zase jina otazka, ovsem je to zase o lidech. Kdyby se nekradlo zbyde dost, na tom neni co ke koumani...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).