Hlavní navigace

5 mýtů ohledně bezkontaktních platebních karet

Sdílet

Bezkontaktní karty jsou v současné době velice rozšířené. Zároveň ale panují určité mýty a pověry, které zbytečně straší jejich držitele. 

1. mýtus: Bezkontaktní krádeže dat i peněz

Bojíte se, že někdo může na dálku přečíst údaje na vaší platební kartě a použít ji k placení bez vašeho vědomí? Je třeba si uvědomit, že při bezkontaktní platbě kartu nedáváte z ruky, čímž naopak výrazně snižujete riziko opsání nebo okopírování údajů na kartě. Z karty pak rozhodně nelze čtecím zařízením okopírovat údaje jako číslo karty, jméno, datum expirace či CVV kód, které mohou posloužit ke zneužití karty.

2. mýtus: Nechtěná platba

Jednoduchý proces platby pouhým přiložením karty k terminálu může vyvolat dojem, že je možné peníze strhnout i bez vašeho vědomí.  Náhodná platba například při procházení kolem bezkontaktního terminálu není možná, protože komunikace mezi kartou a bezkontaktním terminálem funguje na velmi krátkou vzdálenost, ve které musí karta setrvat několik sekund. Terminál navíc v danou chvíli musí mít pokyn ke stržení částky nákupu, upozorňuje Pavel Kusý, marketingový ředitel společnosti Edenred.

Rovněž obavy z toho, že se při platbě kartou jedna částka strhne vícekrát, nejsou na místě. Signál na stržení peněz je vyslán pouze jedenkrát.

3. mýtus: S odcizenou kartou mi po pětistovkách vysají účet

Pokud provedete bezkontaktní platbu do výše 500 Kč, není třeba zadávat PIN. Když se ale karty zmocní někdo cizí, může de facto provádět nákupy do 500 Kč, dokud kartu nezablokujete. Toto není mýtus, ale naprosto reálné riziko. Některé banky jsou ale připraveny vzniklou škodu kompenzovat, jak jsme vás již informovali v článku: „Kdo vám vrátí peníze ze zneužité bezkontaktní karty?

Občas se vám navíc může stát, že bez ohledu na výši hrazené částky budete terminálem vyzváni k zadání kódu PIN. Jde o další bezpečnostní prvek, stejně, jako když vám v případě několika plateb bezprostředně po sobě mohou z banky zavolat, aby ověřili, že se z odcizené karty zloděj nesnaží čerpat peníze.

4. mýtus: „Zmagnetizované“ karty

Mezi lidmi koluje mýtus, že pokud neskladujete bezkontaktní karty dostatečně daleko od sebe, vzájemně se „zmagnetizují“. Stejná pověra se objevila i v případě bezkontaktní nálepky na mobilním telefonu. Bezkontaktní platební karty ale můžete bez obav uchovávat vedle sebe, nijak se vzájemně nepoškozují. „Zmagnetizovat“ se nemůže ani bezkontaktní nálepka, kterou umístíte na telefon, a ani telefon nemůžete bezkontaktní technologií platební karty či nálepky poškodit.

5. mýtus: Odstranění bezkontaktní funkce karty

Odstranění bezkontaktní funkce karty je skutečně v některých případech možné. Svého času se ale objevovaly zaručené návody, jak bezkontaktní technologii z karty odstranit. Ty většinou vedly k nevratnému poškození karty. Jakýkoliv neodborný zásah může kartu zničit. Pokud opravdu vyžadujete platební kartu, která nemá bezkontaktní funkci, mnoho bank stále umožňuje vydat i takovou kartu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).